Eurowizja Junior listopadowym hitem w TV! Francja jednak z preselekcjami? Telewizja albańska przesunie Festivali i Kenges na styczeń?

Finał Eurowizji Junior 2019 🇵🇱 był najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w listopadzie – podaje portal Wirtualnemedia.pl prezentując wyniki oglądalności za ubiegły miesiąc. JESC 2019 z ponad pięciomilionową publicznością pokonało m.in. popularny serial „M jak Miłość” czy reality-show „Rolnik Szuka Żony”, a nawet wydarzenie sportowe tj. mecze Izrael-Polska i Słowenia-Polska w ramach Eliminacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W grupach wiekowych 16-49 i 16-59 konkurs przegrał jedynie z „M jak Miłość”. To wielki sukces TVP, gdyż Konkurs Piosenki Eurowizji już od lat nie cieszył się tak dużą oglądalnością. Szacuje się, że na całym świecie transmisję z Gliwic śledziło przed telewizorami ok. 12-13 milionów widzów, z czego polska widownia stanowiła aż 35-40%. Żaden inny kraj uczestniczący w JESC 2019 nie zbliżył się nawet do wyniku osiągniętego przez Polaków. W Hiszpanii 🇪🇸, gdzie mówiono o wysokiej oglądalności, zanotowano jedynie 1,5 miliona widzów. W Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 show przyciągnęło niespełna 20 tys. widzów, co dało konkursowi 9. miejsce na liście najpopularniejszych programów danego tygodnia. Wyniki oglądalności dla innych państw Europy znajdziecie TUTAJ. Nie znamy wyników oglądalności JESC 2019 poprzez internetową platformę TVP VOD, a oficjalny zapis konkursu na YouTube odtworzono już ponad 1,2 mln razy.

Nowe informacje z Francji 🇫🇷. Po niedawnym doniesieniach o anulowaniu preselekcji „Destination Eurovision” teraz nadawca francuski tłumaczy, że jeszcze nic nie jest przesądzone, a wciąż w grę wchodzą dwie opcje. Pierwsza z nich to faktycznie pełny wybór wewnętrzny i organizacja show połączonego z prezentacją wykonawcy i piosenki. Drugi wariant to przygotowanie skromnego finału narodowego z 3-4 piosenkami, gdzie widzowie będą mieli wpływ na ostateczny wybór. Zwiększenie kontroli nad procesem, o czym wcześniej mówiła szefowa Działu Rozrywki nadawcy francuskiego ma być wyrażone poprzez ścisły nadzór nad tym, kto ostatecznie dostanie się do finału. Chociaż nie mówi się o tym głośno, jasne jest, że Bilal Hassani wygrał „Destination Eurovision” dzięki silnemu poparciu w mediach społecznościowych, co przełożyło się na televoting. Mini-preselekcje były już organizowane przez Francuzów np. w 2005 i w 2014 roku. Przed Eurowizją w Kijowie spośród pięciu kandydatów zwycięzcę wybierali widzowie i jurorzy. W 2014 podobny system przygotowano do oceny trzech kandydatów i ich piosenek. Zarówno Ortal w Kijowie jak i Twin Twin (na zdj.) w Kopenhadze ponieśli porażkę, zajmując odpowiednio 23. i 26. (ostatnie) miejsce w finale.

Trzecią osobą wyeliminowaną ze stawki gruzińskiego „Idola” 🇬🇪 jest Nika Kalandadze, która zdobyła 9,53% poparcia widzów. Zagrożona była Mariam Gogoberidze (9,91% głosów). Po raz drugi z rzędu odcinek wygrał Tornike Kipani, tym razem zagłosowało na niego 21,17% widzów, a poparcie rośnie mu z koncertu na koncert. Poza nim w top3 znalazły się też Barbara Samxaradze oraz Tamar Kakalashvili i ten skład nie zmienia się od początku etapu koncertów na żywo, więc należy się spodziewać, że cała trójka wejdzie do finału. W maltańskim „X Factor 2” 🇲🇹 poznaliśmy już nazwy zespołów, które przeszły do kolejnej rundy. Nazwy niewiele nam jednak mówią, ale dla porządku je wymienię: duet Bloodline, trio Chord (w skład wchodzą m.in. uczestnicy wcześniejszych preselekcji – Miriana Conte i Rhiannon Michallef), No Name (cztery dziewczyny w nim występujące nie wymyśliły jeszcze nazwy), kobiece trio Reign, Sweet Chaos (kwartet żeński) oraz duet Yazmin & James. Tymczasem wczorajszy duel dogrywkowy w słoweńskim EMA Fresh 🇸🇮 wygrała Lana Hrvatin wyrzucając z konkursu Martinę. 6 grudnia ostatnia trójka kandydatów zmierzy się o dwa ostatnie miejsca w finale stawki konkursu EMA Fresh. Łącznie w finale wystartuje 10 młodych wykonawców, a jurorzy i widzowie wskażą najlepszą dwójkę, która trafi do głównego konkursu preselekcyjnego i zmierzy się w walce o Eurowizję z doświadczonymi artystami.

Ze względu na tragiczne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Albanię 🇦🇱 pod koniec listopada i doprowadziło do śmierci 51 osób telewizja RTSH zastanawia się nad przesunięciem organizowanego w grudniu Festivali i Kenges, które po raz kolejny posłuży za preselekcje do Eurowizji. Pierwotnie planowano, że show odbędzie się w dniach 19-20 i 22 grudnia, a piosenki konkursowe zostaną opublikowane na miesiąc przed startem. Tak się jednak nie stało, a utwory mają trafić do sieci dopiero w przyszłym tygodniu. Jak podaje portal lajmi.net, nadawca poddał pod dyskusję zarządu nowy termin FiK-u czyli 22-23 i 25 stycznia, co oznacza, że po raz pierwszy w historii Albanii na ESC, kraj nie wybierałby reprezentanta w grudniu. Decyzja o przesunięciu festiwalu ma być wyrazem solidarności z poszkodowanymi w katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Telewizja albańska na razie nie potwierdza tych informacji. Inny popularny festiwal – Kënga Magjike 2019 organizowany przez prywatną stację TV Klan odbywa się właśnie teraz i nie będzie przesunięty. Półfinały ruszają jutro, a finał ma się odbyć 7 grudnia w Pałacu Kongresu w Tiranie (tam gdzie FiK). O wygraną walczą m.in. Rovena Dilo, West Side Family, Inis Neziri, Orgesa Zaimi, Eneda Tarifa (ESC 2016), Soni Malaj, Juliana Pasha (ESC 2010) oraz Tamara Todevska (Macedonia na ESC 2019) i Judah Gavra (uczestnik selekcji eurowizyjnych w Izraelu i San Marino).

Poznaj najnowsze polskie piosenki i weź udział w głosowaniu czwartej edycji HOLFESTIVALEN! Decyduj o zwycięzcy – szczegóły TUTAJ.

Źródło: WirtualneMedia.pl, Eurovoix, Wiwibloggs, ESCxtra, Wikipedia, RTV SLO, Lajmi.net, inf. własne, fot.: @twintwinohyeah

%d blogerów lubi to: