Po Eurowizji Junior 2019 – jaka była oglądalność w Europie? Ważna wiadomość na temat Hiszpanii! Melodifestivalen 2020: Znamy wykonawców! Kiedy chorwacka Dora?

Znamy uczestników szwedzkich preselekcji Melodifestivalen 2020 🇸🇪! Wśród kandydatów do Rotterdamu mnóstwo znanych nam już nazwisk, w tym także byli reprezentanci. W pierwszym półfinale (w Saab Arenie w Linköping) wystąpią m.in. The Mamas (ESC 2019), Robin Bengtsson (ESC 2017), a także Malou Prytz z utworem Thomasa G:sona, Felix Sandman czy Sonja Alden (trzykrotna uczestniczka MF). Nową twarzą show będzie Suzi Estera Pancenkov, hip-hopowa wokalistka pochodzenia chorwackiego. W drugim półfinale (Scandinavium w Goteborgu) zaprezentują się m.in. Anna Bergendahl (ESC 2010), Mendez w duecie z Alvaro Estrellą, Dotter, Thorsten Flinck, Paul Rey i weteranka preselekcji – Linda Bengtzing (ostatni raz startowała w 2016 roku).

Do Coop Norrbotten Arena w mieście Lulea (III półfinał) trafili m.in. Mariette (będzie to jej czwarty start), Mohombi, DJ Anis Don Demina (śpiewał razem z Zeaną w selekcjach 2019), Albin Johnsen czy zespół Drangarna grający muzykę szlagierową i taneczną. Gwiazdą IV półfinału (w Malmo Arena) ma być 57-letnia Nanne Gronvall, która reprezentowała Szwecję na ESC 1996 w ramach formacji One More Time, a w Melodifestivalen uczestniczyła już 11 razy, jako wokalistka czy kompozytor startującej piosenki. Jej konkurencję stanowić ma Victor Crone, Szwed reprezentujący w tym roku Estonię podczas ESC. Będą też Ellen Benediktson, Hanna Ferm, William Strid czy Frida Ohrn, która jako członkini formacji Oh Laura wygrała w 2008 roku Bursztynowego Słowika podczas Sopot Festival TVN. Wśród kompozytorów preselekcyjnych piosenek także wielu uznanych twórców, poza Thomasem G:sonem także m.in. Joy Deb, Bobby Ljunggren, Jimmy Jansson, Robin Stjernberg (reprezentował Szwecję w 2013 roku) czy Anderz Wrethov. Co ciekawe, Nanne Gronvall jest jedną z autorek „Om du tror att jag saknar dig”, który zaśpiewa Jakob Karlberg, startujący w tym samym półfinale co Nanne. Paul Ray pracował zaś nad „Surface” dla Ellen Benediktson i Simona Peyrona, chociaż sam wykonywać będzie inny utwór w II półfinale. Szwedzkie preselekcje ruszają 1 lutego, a finał odbędzie się 7 marca 2020 roku.

Telewizja HRT 🇭🇷 potwierdziła, że preselekcje chorwackie Dora 2020 odbędą się 29 lutego w Opatiji. Dzień wcześniej nadawca zaprosi widzów na koncert opatijskich serenad wykonanych przy udziale Orkiestry Jazzowej HRT. „Dla nas to niezwykle ważne, by konkurs odbył się w lutym, bo jest to miesiąc, gdy wszyscy chcielibyśmy mieć więcej osób odwiedzających, a dodatkowo współgra to z przyznaniem Rijece tytułu Europejskiej Stolicy Kultury” – tłumaczy burmistrz miasta Opatija Ivo Dujmić. Rijeka znajduje się nieopodal Opatiji. Zgłoszenia do selekcji przyjmowane będą do 15 grudnia, a bilety na finał trafią do sprzedaży w styczniu. Konkurs ponownie odbędzie się w hali im. Marino Cvetkovicia. Co ważne, umowa pomiędzy HRT a władzami miasta Opatija stanowi, że preselekcje odbędą się w tym mieście także przed Eurowizją 2021. Dziennik Eurowizyjny będzie w 2020 relacjonował przebieg i kulisy Dory na żywo z Opatiji!

Wiemy, kto z kategorii „Girls” trafił do finałów drugiej edycji maltańskiego „X Factora” 🇲🇹. W stawce jest m.in. Destiny Chukunyere (JESC 2015), którą uważa się za główną faworytkę do wygrania. Zakwalifikowała się też Jasmine Abela, uczestniczka preselekcji maltańskich w 2016 i 2018 roku. O wyjazd do Rotterdamu walczą też Gail Attard, Marija Bellia, Karin Duff oraz Justine Shorfid. Decyzję o tym, kto trafi do kolejnego etapu podjęła w kategorii „Girls” dwukrotna reprezentantka Malty na Eurowizji – Ira Losco. W kolejnym odcinku talent-show dowiemy się jakie zespoły trafią do finału. Tymczasem w Gruzji z „Idola” 🇬🇪 odpadła Liza Shengelia, zdobywając tylko 8,09% poparcia widzów. Drugi odcinek na żywo wygrał Tornike Kipiani (19,13%), a zwyciężczyni I odcinka zajęła tym razem miejsce drugie z 15,71% głosów. Podobnie jak ostatnio Barbara Samkharadze zajęła III miejsce.


Eurowizja Junior 2019

Znamy wyniki oglądalności Eurowizji Junior w kolejnych krajach. Najpewniej żadne państwo nawet nie zbliży się do fenomenalnego wyniku, jaki osiągnęła TVP 🇵🇱. Według danych przekazanych przez Wirtualnemedia.pl, JESC 2019 oglądało w Polsce średnio 5,34 mln widzów, co stanowiło aż 39,39% udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów. Co ciekawe, przynajmniej przez 1 minutę styczność z transmisją na TVP1 miało aż 9,61 mln osób. W TVP ABC konkurs oglądało 280 tys. widzów, a w TVP Polonia 99 tys. widzów. „Telewizyjna Jedynka od drugiej minuty trwania finału Eurowizji Junior 2019 była liderem rynku telewizyjnego. Widownia koncertu rosła od początku do końca. Pod koniec występu Wiktorii Gabor widowisko w samej TVP1 oglądało 5,03 mln widzów (godz. 17.00.00-17.00.59). Peak przypadł na moment ogłoszenia wyników – było to 6,76 mln (godz. 18.19.00-18.19.59)” – podaje portal. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Nie udało się osiągnąć 5-milionowej widowni Eurowizji Junior w Hiszpanii 🇪🇸, co zapowiadali miłośnicy konkursu w tym kraju. Show śledziło średnio 1,5 miliona widzów, a co najmniej na jedną minutę styczność z transmisją miało 5,5 mln widzów. We Francji 🇫🇷 walkę Carli o Grand Prix śledziło 979 tys. widzów, mniej niż rok temu (1,16 mln). W Portugalii 🇵🇹 padł natomiast rekord najwyższej oglądalności show od momentu powrotu kraju w 2017 roku. Widowisko oglądało 350 tys. widzów. Także we Włoszech 🇮🇹 zanotowano najwyższą oglądalność JESC od 2016 roku. Transmisję obejrzały 42 tys. widzów, co jednak jest dość słabym wynikiem względem roku 2014 gdy Włochy debiutowały i wygrywały konkurs. Wtedy show obserwowało aż 151 tys. widzów. W Holandii 🇳🇱 wzrost o 26 tys. – niedzielny finał obejrzały 252 tys. widzów. Gdy Amsterdam był gospodarzem Eurowizji Junior w 2012 konkurs oglądało o 600 tys. widzów więcej.

Ostatnio w mediach polskich głośno jest o skandalicznych (i często fejkowych) wpisach Hiszpanów 🇪🇸 na Twitterze. Autorzy tweetów nie mogą pogodzić się z przegraną swojej reprezentantki – Melani Garcia (fot.), jednocześnie krytykują Polaków za nabijanie sobie głosów w online votingu. Niestety treść postów często obraża cały naród, pojawiają się tam m.in. groźby śmierci czy odniesienia do Hitlera. Fani Eurowizji z tego kraju apelują jednak o spokój i informują, że całkowicie odcinają się od prowokacyjnych treści twierdząc, że w sieci w ten sposób działają pojedyncze osoby, oczerniając całą społeczność fanów i widzów Eurowizji Junior w Hiszpanii. „Sprawiają nam przykrość i wywołują w nas obrzydzenie” – mówi jeden z fanów konkursu, który przeprasza polskich widzów za zachowanie swoich rodaków. Niektóre polskie media doszukują się też sensacji twierdząc, że Hiszpanie oszukiwali podczas Eurowizji Junior bo głosowali strategicznie i korzystając z trybu incognito, co jest powszechnie znanym sposobem oddawania wielu głosów i pomijania blokady adresu IP. Dopóki Europejska Unia Nadawców nie zabezpieczy w odpowiedni sposób procesu głosowania drogą internetową, do takich sytuacji może dochodzić, ale nie tylko w Hiszpanii, lecz również w innych krajach, w tym w Polsce 🇵🇱. Warto zdementować też inną plotkę – coraz częściej mówi się, że Hiszpania chce organizować Eurowizję Junior w 2020, tym samym konkurs mógłby zostać „odebrany TVP”. Nie wiadomo dokładnie na czym polskie portale opierają tę informację, ale przed finałem konkursu w Gliwicach szef delegacji Hiszpanii powiedział, że jego kraj chętnie podjąłby się roli gospodarza, jeśli Melani Garcia wygra. Tak się jednak nie stało i nie wiadomo, czy RTVE ma ochotę przygotowywać konkurs, skoro piosenka „Marte” nie zdobyła Grand Prix.

Źródło: Wikipedia, SVT, Eurosong.hr, Eurovoix, TVM, Wirtualnemedia.pl, inf. własne, fot.: Junior Eurovision/TVP – EBU

%d blogerów lubi to: