Eurowizja Junior 2019: Oglądalność, statystyki, analiza głosowania i kontrowersje! Gdzie Eurowizja Junior 2020? Bułgaria wybrała reprezentantkę do Rotterdamu

Przy tak ogromnej promocji Eurowizji Junior 2019 🇵🇱 w polskiej telewizji publicznej i w mediach nie mogło być inaczej – oglądalność konkursu była znakomita. Jeszcze w trakcie trwania show prezes Jacek Kurski informował o 5,53 mln widzów w peaku, a „Wiadomości” (nadawane na żywo z Areny Gliwice) podawały, że w szczytowym momencie finał oglądało aż 7,7 mln widzów.  „Są to dane Modelu Oglądalności Rzeczywistej – badania uznawanego tylko przez publicznego nadawcę. Wyniki Nielsen Audience Measurement zostaną udostępnione w poniedziałek” – dodaje portal Wirtualnemedia.pl. O JESC mówiły niezwykle intensywnie wszystkie programy informacyjne TVP, na kanale TVP Info niemal przez całą niedzielę wspominano o konkursie, a wzmianki na ten temat dotarły nawet do transmisji wydarzeń sportowych i na inne prywatne stacje telewizyjne. Konkursowy występ Viki Gabor ma już ponad 2 mln wyświetleń, a teledysk ponad 5,5 mln. Od wczorajszego finału wokalistka ma już 194 tys. obserwujących na Instagramie. Także Dziennik-Eurowizyjny.pl zanotował znaczny wzrost wyświetleń strony internetowej, podobny jak rok temu, gdy o wygraną walczyła Roxie Węgiel.

UPDATE: Wirtualnemedia.pl podaje oficjalne wyniki oglądalności. 

Gdzie Eurowizja Junior 2020?

Chociaż TVP 🇵🇱 jest gotowa ponownie startować w walce o organizację Eurowizji Junior, nie jest pewne, że EBU takie prawo znów nam przyzna. Trzeba będzie poczekać na ewentualnych konkurentów (rok temu były to aplikacje Kazachstanu i Armenii), a decyzja zapewne zapadnie pod koniec roku. Jeśli konkurs znów odbędzie się w Polsce, fani Eurowizji woleliby inne miejsce niż Śląsk. Stawia się na Kraków (chociaż już wiadomo, że Tauron Arena jest zarezerwowana w listopadzie 2020 na inny event), ale też mówi się o Gdańsku, Szczecinie czy nawet Łodzi i Wrocławiu. Warto wspomnieć, że Europejska Unia Nadawców nie stawia wymagania co do wykorzystania na JESC jak największej hali, zresztą nawet Gliwice Arena była zmniejszona na czas trwania konkursu. Pojemność hali wynosi ok 17. tys. osób, a podczas Eurowizji Junior na żywo śledziło ją ok. 10 tys. osób. W 2019 roku poza Gliwicami o prawo do organizacji walczyły też Toruń i Szczecin, ze znacznie mniejszymi halami. Warto jednak wykorzystać potencjał i zainteresowanie konkursem, dlatego ewentualna organizacja JESC 2020 powinna odbyć się w hali, która pomieści co najmniej 7-10 tys. widzów. Problemów by taki obiekt zapełnić z pewnością nie będzie. Na ten moment udział w Eurowizji Junior 2020 wstępnie potwierdziły Polska, Gruzja, Holandia i Włochy, a najpewniej zadebiutuje też Szkocja.

Mały-wielki sukces Walii, porażka Rosji, Ukrainy i Gruzji

Czy tegoroczne statystyki wpłyną na decyzję niektórych państw na udział w kolejnej edycji? Na razie nie wiadomo, ale warto się przyjrzeć temu, jak dane kraje poradziły sobie na Eurowizji w tym roku. Polska 🇵🇱 powtórzyła sukces z 2019 i po raz drugi zajęła 1. miejsce. Nie jest to pierwszy kraj, który dwa razy wygrał Eurowizję Junior, ale jeszcze nigdy nikt nie zdołał tego zrobić rok po roku. Warto przypomnieć, że w latach 2003-2004 Polska dwukrotnie zajmowała ostatnie miejsce. Teraz jest zupełnie odwrotnie, a na dodatek Viki Gabor uzbierała rekordową liczbę punktów, a także wygrała z najwyższą w historii przewagą. Swój najlepszy wynik zanotowały kraje, które debiutowały rok temu. Kazachstan 🇰🇿 zajął 2. miejsce (rok temu był szósty), a Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 18. (rok temu była 20.). Najsłabsze rezultaty dla swoich krajów wywalczyli w tym roku reprezentanci Rosji 🇷🇺 – duet zdobył 13. pozycję, tym samym po raz pierwszy w historii Rosja nie zajęła miejsca w czołowej dziesiątce. Spadek formy także w Gruzji 🇬🇪 – 14. miejsce to znacznie słabsza pozycja niż ta z 2014 roku, kiedy to Gruzja po raz pierwszy nie zmieściła się w top10. Malta 🇲🇹 zajęła 19. miejsce, co jest najsłabszym wynikiem (wcześniej było to miejsce 16. z 2005 kiedy wyspa też była ostatnia). Po raz pierwszy od 2010 roku kraj wypadł z czołówki. Niestety także Sophia Ivanko pogorszyła statystyki swojego kraju, zajmując 15. miejsce (wcześniej najniższym wynikiem Ukrainy 🇺🇦 było miejsce 14. z 2010 i 2016 roku). Słabo także w innych krajach b. ZSRR. Białoruś 🇧🇾 i Armenia 🇦🇲 zajęły takie same pozycje jak rok temu, przy czym dla Armenii jest to powtórka zajęcia najniższego miejsca w swojej historii. Także Albania 🇦🇱 zajęła takie samo miejsce jak przed rokiem (17.) i również jest to powtórka najsłabszej pozycji rankingowej.

Unia Europejska wypełniła top5

Australia 🇦🇺 zdobyła 8. miejsce, takie samo jak podczas debiutu (najniższe w historii startów). Macedonia 🇲🇰 pierwszy raz od 2008 roku wróciła do top10, zajmując 6. miejsce (drugie najwyższe w historii). Hiszpania 🇪🇸 na pięć startów nigdy nie wypadła z top4. Włochy 🇮🇹 zajęły takie samo miejsce jak rok temu, gdy także mało kto stawiał, że reprezentanci Italii wylądują tak wysoko (miejsce 7.). Serbia 🇷🇸 po raz czwarty w swojej historii zajęła 10. miejsce. Chociaż w JESC 2019 startowało 6 państw b. ZSRR, tylko dwa znalazły się w top10 – Kazachstan 🇰🇿 i Armenia 🇦🇲. Pięć państw z Unii Europejskiej zdołało wejść do najlepszej dziesiątki, przy czym aż cztery znalazły się w top5. Portugalia 🇵🇹 po raz drugi z rzędu nie dostała żadnych punktów w głosowaniu jury, a Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 zanotowała najniższy w historii wynik punktowy głosowania online – 26 punktów.

Internauci uratowali Portugalię

Portal JuniorEurovision.tv opublikował już pełne wyniki głosowania jurorskiego, jednak bez nazwisk członków komisji. Na szczęście zbyt wielu kontrowersyjnych decyzji i działań jurorów nie dało się zauważyć, zresztą patrząc na rankingi jurorskie i widzów można uznać, że panowała „względna” zgodność. Największe różnice między wynikami jury i widzów widać przy Portugalii 🇵🇹 i Rosji 🇷🇺 (7 pozycji różnicy) – te dwa kraje były bardzo nisko ocenione przez komisje, ale znacznie lepiej poradziły sobie online. W drugą stronę mamy Australię 🇦🇺 – u jury zajęła o 6 miejsc wyższą pozycję niż u widzów. Kazachstan 🇰🇿 i Macedonia 🇲🇰 miały w głosowaniu komisji o 4 pozycje wyższe miejsca niż w głosowaniu internetowym. Trzy kraje zajęły takie same pozycje rankingowe w obydwu głosowaniach (Holandia 🇳🇱, Albania 🇦🇱, Malta 🇲🇹). Polska 🇵🇱, która po raz drugi z rzędu triumfowała online, zajęła u jury drugie miejsce.

Ochłodzenie stosunków na Wschodzie

Zastanawiające jest mocne ochłodzenie punktowych relacji między Rosją 🇷🇺 a Białorusią 🇧🇾. Te kraje nie przyznały sobie punktów jurorskich, a aż dwóch jurorów z Rosji miało reprezentantkę Białorusi na ostatnim miejscu w swoich rankingach. Punktowo zignorowały się też Rosja z Ukrainą 🇺🇦. Gruzja 🇬🇪 również nie przyznała punktów dużym krajom b. ZSRR, a na dodatek cała komisja jurorska postawiła Rosję na ostatnim miejscu rankingu, co jest jedynym przypadkiem tak „podejrzanej” zgodności jurorów i na pewno ma polityczne powody. Macedonia 🇲🇰 jak zawsze mocno wsparła Serbię 🇷🇸 (dała jej 12 punktów) jednak w zamian otrzymała tylko dwa. Portugalia 🇵🇹 dała Hiszpanii 🇪🇸 8 punktów, nie otrzymując nic w zamian. Jurorzy z Armenii 🇦🇲 ocenili Polskę 🇵🇱 najniżej spośród wszystkich komisji. U żadnego członka jury „Superhero” nie znalazło się w top10. Ormianie jeszcze niżej ocenili Hiszpanię, a Francji 🇫🇷 dali tylko 1 punkt, co może świadczyć o tym że zaniżali pozycję faworytów show. Zrobili tak też na Eurowizji dla dorosłych w 2014 roku gdy sami byli silnym kandydatem do wygrania.


Eurowizja 2020

Temat Eurowizji Junior jeszcze długo przewijać się będzie na Dzienniku Eurowizyjnym, ale pora przypomnieć sobie, że jest też ta główna Eurowizja! Dziś wieczorem w Warszawie koncert Duncana Laurence (zwycięzca ESC 2019), a telewizja bułgarska 🇧🇬 poinformowała już kto ją będzie reprezentował w Rotterdamie. Padło na Victorię Georgievą, która uznana została za jedną z najbardziej obiecujących młodych wokalistek w kraju. Popularność zdobyła za sprawą udziału w 4. edycji „X Factor”, a dzięki uczestnictwu na Eurowizji 2020 jej management chce nakierować wokalistkę na międzynarodowe tory kariery. VICTORIA wydała w 2019 roku swój singiel „I wanna know”, który szybko zdobył pozytywne opinie. Udział Bułgarii w Eurowizji 2020 jest możliwy dzięki współpracy BNT z Ligna Studios, a piosenka eurowizyjna będzie promowana przez brytyjską wytwórnię Ostereo. Wraca też „stara” ekipa osób zaangażowanych w te najlepsze starty Bułgarów. Szefową delegacji znów będzie Joana Levieva-Sawyer, a w teamie będzie również m.in. Vasil Ivanov. Nadzieje są ogromne, a telewizja bułgarska wraz z partnerami planuje ponownie zachwycić Europę profesjonalizmem i wysokiej klasy utworem!

Źródlo: juniorEurovision.tv, Wikipedia, WirtualneMedia.pl, inf. włąsne – relacje ze Śląska, BNT, fot.: JuniorEurovision.tv TVP/EBU

%d blogerów lubi to: