Problem z odsłuchem powodem porażki Rosji na Eurowizji Junior 2019? Kraków czy Trójmiasto – gdzie konkurs powinien trafić za rok?

O reprezentancie Rosji 🇷🇺 na Eurowizji Junior 2019 głośno było przed samym finałem, a to z powodu złego stanu zdrowia i koniecznej interwencji medycznej podczas jednej z prób. Denberel Oorzhak (na zdj.) zemdlał na scenie i został przewieziony do jednego z lokalnych szpitali, gdzie przebywał przez całą noc. Na szczęście jego stan się polepszył i mógł uczestniczyć w kolejnych próbach i w samym konkursie. W niedzielę wraz z Tatyaną zaśpiewał „A Time For Us”, jednak duet zajął jedynie 13. miejsce, najgorsze w historii rosyjskich startów. „Jestem trochę zawiedziony, ale jest ok – to tylko konkurs i będzie takich jeszcze wiele” – powiedział Denberel rosyjskiej prasie. Tatyana nie uważa takiego wyniku za katastrofę, a Eurowizję Junior traktuje jako ciekawe doświadczenie. Warto przypomnieć, że przed konkursem kompozytor utworu uważał, że Tatyana i Denberel mają zwycięstwo w kieszeni. Portal gazeta.ru podkreśla, że podczas występu finałowego Denberel miał problemy z odsłuchem – w trakcie śpiewania musiał go wyłączyć i zdjąć. Wielu fanów zauważyło problemy Rosjanina, jednak delegacja rosyjska najwidoczniej nie zażądała powtórzenia występu. Twórca „A Time For Us” Igor Krutoy porażkę Rosji w Gliwicach tłumaczy właśnie względami technicznymi (chociaż problemów nie było na próbie ocenianej przez jury). „Gdy trwało głosowanie jurorów, u dzieciakach widać było smutek, ale szybko poradziły sobie z tymi emocjami” – powiedział agencji TASS. W głosowaniu jurorów Rosja dostała jedynie 15 punktów, z czego aż 10 z Armenii, 3 z Kazachstanu i 2 z Portugalii. W głosowaniu internetowym zyskała 57 punktów.

Eurowizja Junior już za nami, ale fani spekulują już o przyszłości konkursu. Gdzie powinien się odbyć? Większość polskich miłośników konkursu liczy, że znów w Polsce 🇵🇱! Od razu po zwycięstwie Viki Gabor z Nowej Huty pojawiła się opcja przeniesienia imprezy do Krakowa. Radny miejski Michał Drewnicki złożył już w tej sprawie interpelację do prezydenta Krakowa. „Panie Prezydencie, mieszkanka Krakowa, Nowej Huty zwyciężyła konkurs Eurowizji Junior. Gratulując Pani Wiktorii Gabor wygranej uważam, że przyszłoroczna edycja tego turnieju muzycznego powinna odbyć się w Krakowie, np. Tauron Arenie. Będzie to świetna promocja naszego miasta oraz swego rodzaju uhonorowanie naszej młodej artystki, gdy następne zawody odbędą się w jej mieście” – napisał. Władze miasta na razie nie chcą się na ten temat szerzej wypowiadać, podkreślają jednak, że wszystko zależy od budżetu konkursu i kosztów związanych z organizacją. Warto podkreślić, że Tauron Arena ponownie zajęta jest już w listopadzie 2020, z podobnego powodu Kraków nie był brany pod uwagę przy organizacji JESC 2019. Radio Kraków podaje, że rok temu miasto nie zdecydowało się na start w walce o Juniora, gdyż musiałoby zabezpieczyć część pieniędzy z budżetu. Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabela Helbin, popiera pomysł organizacji JESC 2020 w Krakowie, ale tylko, jeśli miasto otrzyma na ten cel spore dofinansowanie. „Interpelacja stanowi jedynie sygnał dla Prezydenta Krakowa, żeby ten pomysł pojawił się w przestrzeni publicznej, żeby zacząć go rozważać, żeby podjąć rozmowy z urzędnikami czy przedstawicielami Telewizji Polskiej. Po przedłożeniu tej propozycji na forum europejskim przez Telewizję Polską przejdziemy do ewentualnych rozmów. Jeżeli Kraków powie „Tak” organizacji finału konkursu Eurowizja Junior 2020, podejmowane będą kolejne kroki. W grę będzie wchodzić ustalenie porozumienia odnośnie do wyboru konkretnego miejsca, terminu, podziału kosztów czy ogólnych kwestii organizacyjnych” – tłumaczy Michał Drewnicki w rozmowie z portalem lovekrakow.pl

Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, którzy jak zwykle są dobrze poinformowani, najwidoczniej z góry założyli, że Kraków nie będzie aż tak chętny do organizacji Eurowizji Junior 2020. Aż 40,4% głosujących na grupie Facebook woli, by konkurs trafił do Trójmiasta (docelowo do Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu), czyli nad Morze Bałtyckie. Kraków popiera 27,2% głosujących, a Łódź już tylko 8,4%. Wrocław zdobył 6,9% głosów, a Warszawa 5,7%. Chociaż Gliwice i cały region świetnie wypadły podczas organizacji JESC 2019, polscy fani nie chcą, by konkurs znów tam trafił. Za Śląskiem opowiedziało się raptem 2,5% głosujących. Jeszcze mniej liczy na Toruń czy Szczecin. Nieco ponad 10 osób chciałby, żeby Eurowizja Junior odbyła się w Kazachstanie. O tym, co dalej z konkursem i kto będzie jego gospodarzem dowiemy się najpewniej pod koniec roku. Na ten moment żaden kraj poza Polską oficjalnie nie zapowiedział chęci walki o organizację show.

Internetowe eliminacje w ramach preselekcji słoweńskich „EMA” 🇸🇮 zeszły na drugi plan i raczej mało kto miał ostatnio czas by to śledzić. Tymczasem mamy już sześciu finalistów rundy „EMA Fresh”, którzy powalczą w grudniu o dwa miejsca w stawce tradycyjnych preselekcji Słowenii. Aktualnie największe szanse na awans do głównego show mają Stella, Younite, Klarity, Parvani Violet, Saska oraz Marmoris. Wszystkie piosenki zostały już zaprezentowane, a aktualnie trwa proces wyboru najlepszych spośród tych, którym powinęła się noga podczas dueli z pierwszej połowy listopada. 25 listopada Pia Nina ostatecznie wyeliminowała z gry Sarę Petesic, a wczoraj Nusa Plibersek wyrzuciła z konkursu Marko Skofa. Do pełnej stawki finału „EMA Fresh” brakuje nam już tylko czterech nazwisk. Koniec rund eliminacyjnych zapowiedziano na 6 grudnia. Śledzić je można TUTAJ.

Źródło: Ria.ru, Gazeta.ru, TASS, Radio Kraków, Se.pl, lovekrakow.pl, Facebook, RTV SLO, inf. własne, fot.: JESC.tv EBU/TVP

%d blogerów lubi to: