Edsilia, Chantal i Jan poprowadzą Eurowizję 2020! Kim są? Plusy i minusy Eurowizji Junior 2020 w Kazachstanie

Wyjątkowo szybko Holendrzy 🇳🇱 odkrywają kolejne karty związane z organizacją Eurowizji 2020. Wiemy już jak będzie wyglądać scena, a dziś poznaliśmy nazwiska prowadzących. Tym razem będzie to trio – dwie panie: Chantal Janzen i Edsilia Rombley oraz jeden pan: Jan Smit. Ostatnio taki układ mieliśmy podczas Eurowizji 2012 w Azerbejdżanie. Sietse Bakker (producent wykonawczy) już wcześniej sugerował, że z Ahoy Rotterdam powita widzów troje prowadzących. Co ciekawe, cała trójka ma silne związki z muzyką. Chantal swoją karierę rozpoczęła w musicalach, a później zaczęła udzielać się jako prowadząca. Na swoim koncie ma m.in. rolę gospodyni takich formatów jak „Mam Talent”, „Taniec z Gwiazdami”, „Dance Dance Dance” i „The Voice”. Ma 40 lat, urodziła się w Tegelen, mężatka z gromadką dzieci. Jan Smit to przede wszystkim bardzo utalentowany wokalista tworzący pop i szlagiery. Karierę rozpoczął w 1996 roku. W 2005 miał swój własny reality-show, a od 2011 dość regularnie koncertuje z De Toppers (ESC 2009). W Holandii znany jest też jako jeden z dwóch komentatorów Eurowizji, ma więc ogromną wiedzę na temat samego konkursu. Ma 33 lata, jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Fani Eurowizji z pewnością kojarzą Edsilię Rombley, dwukrotną reprezentantkę Holandii na Eurowizji. Po raz pierwszy zaśpiewała podczas konkursu w 1998 roku zajmując 4. miejsce. W 2007 powróciła, jednak tym razem nie udało jej się zakwalifikować do finału. Charyzmatyczna piosenkarka kocha konkurs i wielokrotnie angażowała się w różne związane z nim projekty. W 2015 podawała holenderskie punkty, w 2019 była jedną z jurorek w finale selekcji do JESC, a także współprowadziła „Eurovision in Concert” w Amsterdamie. Ma 41 lat, dwie córki i męża – Tjeerda Oosterhuisa, brata Trintje. Na razie nie wiemy jakie role będą przyznane poszczególnym prowadzącym, oraz kto będzie mówił po francusku. Ważne jest to, że Holandia tak wczesną publikacją wielu istotnych informacji udowadnia jak profesjonalnie podchodzi do konkursu. Przypominam, że Eurowizja 2020 odbędzie się w dniach 12-16 maja 2020 roku.

Do Rotterdamu jedzie 41 reprezentantów i większość nadawców ma już określony sposób wyboru przedstawiciela. Jednym z wyjątków jest (oczywiście) Polska 🇵🇱, a TVP jak zwykle bardzo zwleka z przekazaniem jakichkolwiek informacji. Poza naszym krajem cisza panuje też na Białorusi 🇧🇾, w Grecji 🇬🇷, Mołdawii 🇲🇩 i Rumunii 🇷🇴. W przypadku Polski, Białorusi i Mołdawii należy spodziewać się wyborów wewnętrznych, z kolei Grecy i Rumuni zapewne jeszcze zastanawiają się co zrobić. Na temat ostatecznej formy wyboru wykonawcy debatuje się też we Francji 🇫🇷. Pewne jest, że 20 państw zorganizuje mniej lub bardziej tradycyjne preselekcje (wliczając w to włoskie Sanremo 🇮🇹). Trzy kraje (Gruzja 🇬🇪, Malta 🇲🇹 i Izrael 🇮🇱) prowadzą swoje reality-show i szukają nowych talentów. Belgia 🇧🇪, Bułgaria 🇧🇬, Cypr 🇨🇾 i Hiszpania 🇪🇸 wybrali już reprezentantów.

Zgodnie z przypuszczeniami telewizja kazachska Khabar TV 🇰🇿 zastanawia się nad drugą próbą zdobycia tytułu organizatora Eurowizji Junior. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale zapewne oferta wyglądać będzie podobnie jak rok temu. Kazachstan może zorganizować Eurowizję Junior 2020 w największym mieście kraju – Ałmatach, na terenie Almaty Arena, obiekcie powstałym w 2016 roku i mogącym pomieścić 12 tys. osób. To właśnie tam w 2018 roku zorganizowano finał preselekcji do JESC. Problemy też pozostaną te same. Kazachowie zapewne znów forsować będą opcję przesunięcia Eurowizji Junior na październik, gdy średnia temperatura w mieście wynosi 8,5 stopnia, a nie 0,7 jak to ma miejsce w listopadzie. Ze względu na strefy czasowe Eurowizja Junior musiałaby się zacząć o 21:00 czasu lokalnego. Największym mankamentem jest jednak fakt, że Khabar TV nadal nie jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców, a do tej pory nie zdarzyło się, aby nadawcy ze statusem „stowarzyszeniowym” organizowali jakikolwiek konkurs EBU.

Poznaj najnowsze polskie piosenki i weź udział w głosowaniu czwartej edycji HOLFESTIVALEN! Decyduj o zwycięzcy – szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, Khabar TV, Eurovoix, inf. własne, fot.: EBU

 

%d blogerów lubi to: