Roxie Węgiel z nagrodą MTV! Kto jeszcze wygrał w Europie? Przygotowania do Eurowizji Junior – ruszyła budowa sceny! Od poniedziałku duele EMA FRESH

Znamy już laureatów nagród krajowych w MTV Europe Music Awards 2019. W kategorii „Best Swedish Act” 🇸🇪 Molly Sanden (JESC 2006 i finalistka MF) przegrała ze zmarłym Avicii’m, w Szwajcarii 🇨🇭 Ilira (finalistka selekcji 2011) została pokonana przez Loredanę Zefi, a na Węgrzech 🇭🇺 Andras Kallay-Saunders (ESC 2014) przegrał z uczestnikiem „A Dal” – Viktorem Kiraly’m. Eurowizyjni fani mają jednak powody do radości. Finalista Festival da Cancao – Fernando Daniel – zdobył tytuł „Best Portuguese Act” 🇵🇹, a laureat 2. miejsca w Eurowizji 2019 – Mahmood – wygrał w kategorii włoskiej 🇮🇹. Niedoszła reprezentantka Ukrainy 🇺🇦 – Maruv – otrzymała zaś statuetkę „Best Russian Act” 🇷🇺. Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 – Roksana Węgiel zgarnęła nagrodę w „Best Polish Act” 🇵🇱 pokonując m.in. Darię Zawiałow, Sarsę czy Dawida Podsiadło. To kolejny wielki sukces młodej polskiej wokalistki, którą coraz więcej fanów widzi w roli reprezentantki Polski na dorosłej Eurowizji w 2021. Zanim jednak do tego dojdzie (o ile w ogóle) Roksana sprawdzi się w roli współprowadzącej Eurowizji Junior 2019. Wokalistka będzie też gwiazdą Opening Act. Na razie nie wiadomo co zaśpiewa, ale być może będzie to premierowy utwór z limitowej edycji specjalnej debiutanckiego albumu Roksany. Premiera już 15 listopada, a poza nowymi piosenkami kupujący dostaną też specjalną bransoletkę. Więcej informacji TUTAJ.

W Arenie Gliwice rozpoczęły się już prace budowlane sceny na JESC. Konstrukcja musi być gotowa najpóźniej w połowie listopada, a od 19 listopada swoje próby odbywać na niej będą uczestnicy Eurowizji Junior 2019. Przypomnę, że scenę zaprojektował Giorgos Stylianou-Matsis, a więcej na ten temat przeczytacie w archiwalnym artykule Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ. Wszystkie delegacje zjadą do Katowic 16 lub 17 listopada, a 18 listopada o 16:00 w Teatrze Śląskim odbędzie się Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2019, którą poprowadzi Mateusz Szymkowiak. Próby ruszą 19 listopada, a Centrum Prasowe otwarte zostanie 21 listopada. Dzień później ruszy I tura głosowania online, która potrwa do 24 listopada do 15:59. W sobotę przed finałem odbędzie się I próba generalna (dostępna dla dziennikarzy z Centrum Prasowego) oraz II próba, tzw. finał jurorski. Bilety na ten finał wciąż są dostępne m.in. na kupbilet.pl. Wielki finał odbędzie się 24 listopada i będzie transmitowany na żywo przez TVP1 od 16:00. Konkurs obejrzeć będzie można także na TV Polonia oraz TVP ABC. Komentatorem będzie Artur Orzech.

4 listopada od 10:00 pierwsze głosowanie w duelach eliminacji EMA Fresh preselekcji słoweńskich 🇸🇮. Na pierwszy ogień idą Stella i Pia Nina, a ich piosenki dostępne będą na platformie MMC portalu telewizji RTV SLO. Każde z głosowań trwać będzie internetowo od 10:00 do 20:00 – głosować będzie można jeden raz z danego adresu IP. Chociaż nadawca słoweński z ogromnym entuzjazmem podchodzi do nowej formuły preselekcji i intensywnie promuje ją w mediach społecznościowych, lokalni fani nie podzielają tej radości. W specjalnej ankiecie dla Evrovizija.si 62% głosujących uznało, że tęskni za „starym” formatem EMA, a 38% lubi nowe rozwiązanie. Wśród komentarzy przewijały się opinie, że RTV SLO powinna poświęcić więcej czasu na promocję piosenek faktycznie startujących w finale preselekcji. Nie każdemu podoba się też to, że RTV SLO promuje same zasady i format EMA Fresh, praktycznie pomijając samych uczestników. Być może więcej na ich temat dowiemy się dopiero w trakcie trwania poszczególnych dueli. „Niestety, wciaż jesteśmy mile świetlne za Melodifestivalen czy Dansk Melodi Grand Prix i wieloma innymi preselekcjami narodowymi, gdzie się nie eksperymentuje tak jak w naszym kraju i nie skupia na konkretnych muzycznych wzorcach czy tylko na młodych” – czytamy w artykule portalu. Redakcja Evrovizija.si wątpi, że do głównego finału EMA 2020 zgłoszą się faktycznie największe lokalne nazwiska. Przyjmowanie propozycji muzycznych dla takich uczestników wciąż trwa – RTV SLO czeka na aplikacje do 18 listopada.

Chociaż w tym roku Eurowizja dla Młodych Tancerzy została odwołana z braku chętnych do jej organizacji, konkursy EBU dla młodych i zdolnych jeszcze nie umarły. 21 czerwca 2020 odbędzie się w stolicy Chorwacji 🇭🇷 20. edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków, a chętni nadawcy już deklarują udział. Gospodarze (Chorwaci) swojego reprezentanta wybiorą 10 marca, z kolei 21 marca poznamy przedstawiciela Norwegii 🇳🇴. Wcześniej, bo już 5 stycznia dowiemy się kto zagra dla Szwecji 🇸🇪. Wśród krajów uczestniczących są też Albania 🇦🇱, Belgia 🇧🇪, Czechy 🇨🇿 i Rosja 🇷🇺. TVP Kultura na razie nie poinformowała jeszcze o chęci startu, ale nie ma raczej przeciwwskazań, by Polska 🇵🇱 wzięła udział w konkursie. W ostatniej edycji, z 2018 roku, poza Polską startowały też Estonia, Niemcy, Grecja, Węgry, Izrael, Malta, San Marino i Słowenia. Wiadomo, że z imprezy na pewno wycofa się Wielka Brytania 🇬🇧, chociaż BBC Scotland było organizatorem edycji z 2018 roku. Przedstawiciel Brytyjczyków, Maxim Calver, nie zakwalifikował się do finału, podobnie jak Polka Marta Chlebicka. Co ciekawe, niemal wszystkie kraje Europy mają już za sobą chociaż jeden start w imprezie. W Eurowizji Muzyków nigdy nie wystartowali Islandia, Azerbejdżan, Luksemburg, Czarnogóra (jako niepodległe państwo), Turcja, Andora, Monako i kraje arabskie.

Do 5 listopada do 12:00 trwa głosowanie w plebiscycie „JESC All-Time Favorite”! Szczegóły, playlistę oraz formularz znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, Empik, Eurovoix, TVP, Evrovizija.si, inf. własne, fot.: @roxie_wegiel

%d blogerów lubi to: