Eurowizja Junior 2019: Scena, bilety, „Superhero” i reakcje na utwór Viki Gabor! Znamy też reprezentantkę Albanii do Gliwic

Godzinę temu na oficjalnej stronie JuniorEurovision.tv opublikowano projekt sceny Eurowizji Junior 2019, która w listopadzie stanie w Arenie Gliwice. Autorem projektu jest Giorgos Stylianou-Matsis, cypryjski projektant 🇨🇾, który do Polski 🇵🇱 przyjechał w latach 80., by studiować malarstwo na warszawskiej ASP. Jego pierwszym projektem była scena zbudowana na koncert Budki Suflera, następnie odpowiedzialny był też za wygląd sceny Sopot Festival. „Po kilkudziesięciu latach pracy twórczej scenograf może pochwalić się projektami przygotowanymi na festiwale w Sopocie i Opolu, trasy koncertowe z cyklu „Hity na Czasie”, gale Eska Music Awards, Telekamery, wybory Miss Polonia i Miss World, produkcje telewizyjnych koncertów sylwestrowych, koncerty Sinead O’Connor czy Ricky’ego Martina, a także przygotowaniem projektu, reżyserią Igrzysk Olimpiady Specjalnej na stadionie warszawskiej Legii w 2010 roku oraz współtwórcą koncepcji scenariuszowej wraz z reżyserem Bolesławem Pawicą, ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej w 2015 roku na Stadionie Narodowym. Jest także autorem zwycięskiej koncepcji scenariusza i kształtu otwarcia Stadionu Narodowego” – podaje portal muzykaitechnologia.pl, który publikuje więcej ciekawych informacji na temat projektanta.

Scena składa się z podłogi o zaokrąglonych kantach, która z góry ma wyglądać jak latawiec, znany nam już z loga Eurowizji Junior. Charakterystycznym elementem mają być jednak cztery LED-owe wstążki (po dwóch stronach sceny), które nadadzą scenie lekkości i zwiewności, a mają symbolizować wiatr i przestrzeń. Po obydwu stronach sceny znajdą się wybiegi – ten po lewej będzie prowadził do mniejszego podestu wykorzystywanego przez prowadzących, a ten po prawej połączy główną scenę z Green Roomem, usytuowanym na wprost konstrukcji. Pomiędzy sceną a Green Roomem znajdzie się miejsce dla publiczności. Za sceną zamontowany będzie ogromny ekran ledowy, a nad nią pojawią się konstrukcje do świateł. Zgodnie z wcześniejszym projektem, całość zamontowana będzie na mniej więcej 2/3 płyty Areny.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się dzisiejsza przedsprzedaż stacjonarna biletów na Eurowizję Junior. Bilety (pula wynosiła 200 wejściówek) przeznaczone były do sprzedaży w kasie Areny Gliwice i dostępna była tylko dla osób posiadających dokumenty potwierdzające zamieszkanie w powiecie gliwickim. Od rana ustawiły się kolejki, niektórzy przychodzili kilka godzin wcześniej. W efekcie bilety sprzedały się w ciągu 30-40 minut, co napawa optymizmem przed jutrzejszą przedsprzedażą internetową. Przypominam, że od 1 października wszystkie rodzaje biletów na finał jurorski i/lub telewizyjny dostępne będą w najlepszej cenie na ebilet.pl. Dystrybucja ruszy o godzinie 13:00 i warto odwiedzić tę stronę jak najszybciej, by zgarnąć najlepsze bilety. Od 8 października bilety będą też dostępne za pośrednictwem innych internetowych bileterii oraz w punktach stacjonarnych. Więcej informacji o sprzedaży biletów znajdziecie w poprzednich artykułach Dziennika Eurowizyjnego oraz na bilety.tvp.pl

Ważna informacja dla osób niepełnosprawnych. Bilety dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim sprzedawane są w pakiecie (bilet dla osoby na wózku + dla opiekuna) w atrakcyjnej cenie i na miejsca z bardzo dobrym widokiem. Takich biletów nie można jednak kupić przez Internet – w celu nabycia pakietowych biletów dla osób niepełnosprawnych należy skontaktować się mejlowo poprzez bilety@tvp.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Wczorajsze zwycięstwo Viki Gabor w „Szansie na Sukces” spotkało się z ogólną euforią fanów Eurowizji i sporym zainteresowaniem mediów. Piosenka „Superhero” została przez miłośników konkursu bardzo ciepło przyjęta, a wielu z nich twierdzi, że Polska ma szansę ponownie wygrać show. 39,55% osób głosujących we wczorajszej ankiecie na Dziennik-Eurowizyjny.pl uznało, że utwór jest świetny, 28,51% że dobry, a 18,37% uznała kompozycję za średnią. Tylko 7,7% twierdzi, że „Superhero” jest słabe, a 5,79% że fatalne. Piosenka jest bardzo dobrze odbierana także za granicą, a w fanowskich „topkach” (video-zestawieniach aktualnie wybranych piosenek) zajmuje wysokie miejsca. Sporo pozytywnych komentarzy pojawia się też w nagraniach na których fani na żywo oceniają utwór. Eurowizyjni YouTuberzy zza granicy podkreślają, że utwór jest bardzo chwytliwy, ma silny i łatwy do zapamiętania refren oraz elementy etniczne/folkowe, które dodają kolorytu. Chwalony jest też głos Viki Gabor.

Zobacz materiały „Pytania na Śniadanie” o Szansie na Sukces TUTAJ (relacja Mateusza Szymkowiaka ze Studia 5) oraz TUTAJ (rozmowa z Viki Gabor).

Polskie media skupiają się głównie na przedstawieniu wczorajszych wyników oraz biografii nowej reprezentantki. Portal Plejada.pl opublikował już wywiad z wokalistką, który dostępny jest TUTAJ. „Pod udostępnionym przez TVP wideo z występem młodej artystki w finale Szansy na Sukces można znaleźć wiele komentarzy od osób z zagranicy. Nie mają oni wątpliwości, że Polacy dokonali dobrego wyboru” – podaje eska.pl, a w ankiecie portalu 65% osób uważa, że Viki wygra Eurowizję. O sukcesie wokalistki wspomniano nawet na portalu konkurencyjnej względem TVP stacji TVN. „Tuż po tym jak ogłoszono kto wystąpi na Eurowizji Junior 2019, Wiktoria Gabor udzieliła wywiadu, w którym powiedziała, że jest bardzo podekscytowana udziałem w międzynarodowym konkursie. Nastolatka zdradziła też, że przyjaźni się z Roksaną Węgiel, która w zeszłym roku wygrała show z piosenką Anyone I Want to Be” – dodaje 4fun.tv. Poniżej znajdziecie wywiad dla portalu Eurowizja.org, a o tym, co powiedziała Viki Gabor w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym dowiecie się już niedługo w specjalnym materiale video!

Tak naprawdę nie zdaję sobie chyba jeszcze sprawy, że będę reprezentować Polskę na Eurowizji Junior 2019. Jeszcze to do mnie nie dociera, bo dużo jest tych emocji. Spełniło się moje marzenie, więc jest to coś naprawdę wielkiego. Jestem przeszczęśliwa” – powiedziała dziś Viki w wywiadzie dla Radia Zet, które oficjalnie przeprowadziło premierę singla „Superhero”. Na utwór odpowiedzialni są Lanberry, Patryk Kumór oraz Dominic Buczkowski-Wojtaszek, którzy przygotowali wszystkie trzy konkursowe piosenki. Lanberry (Małgorzata Uściłowska) to popularna wokalistka, której utwór „Only Human” startował w preselekcjach do Eurowizji 2017 i zajął 6. miejsce. Wraz z piosenkarzem i kompozytorem Patrykiem Kumórem weszła w skład ekipy tworzącej „Anyone I want to be”. Polacy odpowiedzialni byli za tekst utworu. Dominic Buczkowski-Wojtaszek to muzyk popowy, a także perkusista, pianista, basista, kompozytor, tekściarz i producent. W 2019 otrzymał trzy nominacje do „Fryderyków”. Z Patrykiem i Małgorzatą współpracował już wcześniej m.in. przy piosenkach „Nic tu po mnie” dla Michała Szczygła czy „Powiedz mi to w twarz” dla młodych polskich wykonawców. Dodatkowo pracował też przy preselekcyjnej piosence Marty Gałuszewskiej „Nie mów mi nie”.

Chociaż ostatnio na Dzienniku dominują polskie newsy, należy pamiętać że proces selekcyjny uczestników Eurowizji Junior wciąż trwa! Wczoraj odbył się finał narodowy w Albanii 🇦🇱, a wygrała go 11-letnia Isea Çili z Tirany. Jej konkursowy utwór to ballada „Mikja ime Fëmijëria” – to ona najbardziej spodobała się wczoraj jurorom. Balladę napisali Saimir Çili oraz Jorgo Papingji. Ten drugi ma już eurowizyjne doświadczenie jako kompozytor „One night’s anger” dla Hersiany Matmuji (ESC 2014) oraz „Kam një këngë vetëm për ju” dla Igzidory Gjety (JESC 2012).   Isea znana jest w Albanii z udziału w „The Voice Kids”. Telewizja RTSH pokaże retransmisję finału w środę o 20:35 i wtedy też zostanie opublikowane oficjalne video z występu Isei.

Jeśli lubisz Dziennik Eurowizyjny, podobają Ci się codzienne newsy i chcesz wspierać stronę w dalszym rozwoju i dostarczaniu czytelnikom najświeższych informacji i relacji, wspomóż go poprzez Patronite.pl i zdobądź specjalne przywileje i/lub nagrody. Serdecznie dziękuję 🙂

Źródło: JuniorEurovision.tv, Muzykaitechnologia.pl, Teleexpress, TVP, Arena Gliwice, ebilet.pl, Facebook, Instagram, Eska, Plejada, 4Fun.tv, TVN, YouTube, Eurowizja.org, Radio Zet, Wikipedia, RTSH, MekuliPress, inf. własne, fot.: JuniorEurovision.tv / TVP

%d blogerów lubi to: