Polscy fani wierzą w zwycięstwo Viki Gabor! Czy Eurowizja Junior 2020 także powinna odbyć się w Polsce? Przygotowania do ESC 2020 w Chorwacji, Słowenii, Armenii i na Łotwie

Dziś o 12:00 zakończyło się głosowanie w plebiscycie „JESC All-Time Favorite”. O tym, który utwór wygrał, dowiecie się w kolejnym artykule! Tymczasem sprawdźmy, jak ponad 550 ankietowanych odpowiedziało na dodatkowo zadane w formularzu do głosowania pytania! Okazuje się, że polscy fani Eurowizji mocno wierzą w tegoroczny triumf Polski, czyli naszej reprezentantki Viki Gabor 🇵🇱 i piosenki „Superhero”. Aż 89,5% uważa, że nasz kraj ma szansę ponownie wygrać Eurowizję Junior, co do tej pory nie zdarzyło się żadnemu innemu państwu (najbliżej były Ukraina i Gruzja, które w rok po zwycięstwie zajmowały drugie miejsca). Jedynie 5,7% jest zdania, że Polska na wygraną szans nie ma. Aż 78,4% osób uważa, że Viki lepiej poradzi sobie w głosowaniu online niż u jurorów. W lepszy wynik w głosowaniu komisji wierzy raptem 2,9% głosujących, co nie dziwi, patrząc na ostatnie oceny naszych piosenek przez jury i chociażby fakt, że „Anyone I want to be” Roksany nie było nawet w top5 głosowania profesjonalistów. Chociaż „Szansa na Sukces” wyłoniła silną reprezentantkę z piosenką, w którą wierzy zdecydowana większość fanów, sam format nie powinien być kontynuowany w 2020 – tak twierdzi 47,1% głosujących. Powrotu preselekcyjnej „Szansy na Sukces” przed JESC 2020 chce 24,7% osób, a 28,2% nie ma zdania na ten temat.

Po zwycięstwie Viki Gabor w finale „Szansy na Sukces” rozentuzjazmowany Jacek Kurski zapowiedział, że Polska 🇵🇱 chętnie zorganizuje Eurowizję Junior 2020, jeśli „Superhero” wygra. 78,2% fanów popiera prezesa TVP i chce, by Polska znów gościła konkurs w takiej sytuacji. Tylko 12,1% uważa, że TVP nie powinna drugi rok z rzędu organizować imprezy. Mniej, bo 47,3% chciałoby, żeby polski nadawca starał się o tytuł gospodarza JESC 2020 nawet, jeśli Viki w Gliwicach nie wygra. 38,1% twierdzi, że nie ma sensu, byśmy znów organizowali, skoro nie udało nam się zwyciężyć. Zła wiadomość dla Gliwic – aż 89,9% nie chce, by JESC 2020 odbyła się ponownie w tym mieście. Tylko 10,1% widziałoby kolejną polską Eurowizję Junior na deskach Areny Gliwice. Skoro nie w Gliwicach, to gdzie? Fani stawiają na Kraków, który zdobył 40,9% poparcia. 19,2% chciałoby Eurowizji Junior 2020 w Gdańsku, tylko 7,1% w Katowicach, 4,4% w Toruniu, a 3,6% w Szczecinie. Opcję „inne miasto” wskazało 24,9% ankietowanych. Przypomnę, że to właśnie Toruń i Szczecin były w gronie finałowych miast-kandydatów przed wyborem miejsca na Eurowizję Junior 2019.

Po rocznej przerwie powracają preselekcje ormiańskie „Depi Evratesil”. Chociaż Armenia 🇦🇲 bardzo późno ogłosiła start w Eurowizji 2020, już teraz otwiera etap zgłoszeniowy do konkursu. Jeden wykonawca może zgłosić tylko jeden utwór, a piosenka może być w dowolnym języku. Preselekcje dostępne są dla wokalistów i zespołów z obywatelstwem/pochodzeniem Armenii, mieszkających w kraju lub zagranicą. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 grudnia, więc czasu jest sporo. Pełen format nie jest jeszcze znany. Pierwszy „Depi Evratesil” odbył się przed Eurowizją 2017, jednak wtedy w formie talent-show. Rok później startowały tam już oryginalne piosenki. W finale wygrał Sevak Khanagyan z „Qami”, który zdobył najwyższe noty zarówno od jury jak i od widzów. Drugie miejsce miała formacja Nemra, a trzecie Amaliya Margaryan, jednak zdecydowanie najbardziej barwnym uczestnikiem był Kamil Show i jego „Puerto Rico” – zakończył on rywalizację na 4. miejscu, a gdy się o tym dowiedział, udawał, że umarł w Green Roomie.

Dziś ruszył też zgłoszenia do chorwackiej „Dory” 🇭🇷. Telewizja HRT czeka na piosenki do 15 grudnia, a spośród wszystkich aplikacji wyłoni 16 finałowych utworów. Celem komisji będzie wybranie piosenek o największych walorach artystycznych, z naciskiem na jakość muzyczną i w warstwie tekstowej. Podobnie jak w tym roku, Dora składać się będzie tylko z finału. Co ważne, piosenki konkursowe nie mogą być nigdzie wcześniej publikowane, a wykonawcy muszą posiadać obywatelstwo kraju. Festiwal „Dora” organizowany jest od 1992 roku, zresztą już wtedy nadawca planował wysłać zwycięzcę na Eurowizję, co miało miejsce raptem rok po rozpadzie Jugosławii i ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację. Planów tak wczesnego debiutu nie dało się jednak zrealizować, bo telewizja HRT nie była wtedy jeszcze członkiem EBU. Do Unii dołączyła 1 stycznia 1993 roku. Gdyby w 1992 Chorwacja miała możliwość zadebiutowania, do Malmo pojechałaby formacja Magazin z utworem „Alleluja”.

W poniedziałek ruszyły słoweńskie duele w ramach EMA Fresh 🇸🇮. Okazało się, że RTV SLO udostępniać będzie jedynie minutowe fragmenty konkursowych piosenek, a na podstawie takich nagrań internauci mają wybrać lepszą propozycję. Niestety, na ten moment jakość piosenek i samych nagrań oceniana jest słabo… Poniedziałkowy duel wygrała Stella z utworem „Ne vem, če sem v redu”. Dziś do 20:00 trwa pojedynek boybandu Soulution i duetu Younite, a jutro zdecydujemy o tym, czy do dalszej rundy wejdzie Martina, a może Astrid in Avantgarden. Głosowania dostępne są od 10:00 do 20:00 TUTAJ. Tymczasem weteran selekcji łotewskich 🇱🇻, Markus Riva przyznał, że nadal ma pomysły na swoje eurowizyjne podejścia i nie planuje się poddawać. Nie wiadomo na razie z jaką propozycją zgłosi się do „Supernova”. Wkrótce wyda utwór „Kamēr vien mēs esam” w duecie z Dinarą Rudane po łotewsku. W tym roku przystojny wokalista zajął w finale selekcji 2. miejsce za „You make me so crazy” – zdobył 2. miejsce w televotingu, trzecie w online-votingu, drugie w rankingu Spotify i pierwsze na platformie Alfa, co łącznie pozwoliło mu wygrać całą część związaną z głosowaniem publiczności. W głosowaniu jurorów zajął jednak niskie, 5. miejsce, co pozbawiło go wygranej.

Weź udział w głosowaniu w trzeciej edycji HOLFESTIVALEN i wybierz najlepsze polskie piosenki wydane w październiku! Playlista, formularz do głosowania i więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Wyniki ankiety w ramach plebisctu „All-Time Favorite”, TVP, ESCxtra, Wikipedia, Eurosong.hr, RTV SLO, fot.: @vikigaborofficial

%d blogerów lubi to: