Sargis Davtyan wygrywa „Debiuty”! Kto dziś zwycięży w opolskich „Premierach”? Ile państw wystartuje w Eurowizji Junior 2019, gdzie odbędzie się Eurowizja 2020 i czy autonomie hiszpańskie zadebiutują w konkursie?

W piątek wieczorem ruszyła 56. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 🇵🇱, a w Amfiteatrze Tysiąclecia odbył się wczoraj koncert „Od Opola do Opola” reżyserowany przez Konrada Smugę i prowadzony przez Tomasza Kammela. Na scenie zobaczyliśmy wielu wykonawców, w tym tych, którzy mają związki z Eurowizją czy preselekcjami. Roksana Węgiel wykonała orkiestrową wersję „Anyone I want to be”, a formacja Tulia oddała hołd Korze śpiewając „Krakowski spleen” i „Ta noc do innych jest niepodobna”. Pojawili się też m.in. Piotr Cugowski, Anna Wyszkoni, Lanberry, Papa D czy Sławek Uniatowski. Z powodów zdrowotnych odwołany został występ Edyty Górniak. W ramach programu piątkowego dnia festiwalu odbył się też koncert „Debiuty”. Wygrał je 17-letni Sargis Davtyan, Ormianin, który większość życia spędził w Jaworznie. Na początku maja portal Extra.info.pl zapytał go, gdzie widzi siebie za 10 lat. „Za 10 lat pewne jest to, że chciałbym nadal być związany z muzyką, grać koncerty i ukończyć studia muzyczne. A kto wie? Może nawet zahaczyć o Eurowizję!” – trzymamy w takim razie kciuki za dalszą karierę młodego wokalisty.

Dziś w ramach Festiwalu odbędzie się koncert „Premier” z udziałem 9 wykonawców. Prowadzącymi będą Agata Konarska i eurowizyjny komentator Artur Orzech, a reżyserem koncertu został Bolesław Pawica. W czwartek na Dzienniku Eurowizyjnym pojawiła się ankieta, w której czytelnicy mogli głosować na swoich faworytów dzisiejszego koncertu. 51,47% zdobyła Ania Karwan, 12,7% Marcin Sójka, a 10,42% Monika Kuszyńska. Czy takie przewidywania pokryją się z wynikami? Przekonamy się już wieczorem! Gościem specjalnym koncertu będzie zespół Tulia, który rok temu wygrał „Premiery” z piosenką „Jeszcze Cię nie ma”. Dziś późnym wieczorem TVP zaprosi też na koncert piosenek literackich i kabaretowych „Walizki moje pełne snów” z udziałem m.in. Macieja Miecznikowskiego, Łukasza Zagrobelnego czy Marka Kaliszuka, a jutro wielki koncert przebojów ostatniego trzydziestolecia – „#30LatWolności”. Wystąpią m.in. Margaret, Michał Szpak, Golden Life, Stachursky, Kasia Cerekwicka, Łzy, Ich Troje i Marcin Rozynek. Dzisiejszy koncert „Premier” rusza o 20:15 na TVP1.

Należało się spodziewać, że stawka Eurowizji Junior 2019 będzie mniejsza niż konkursu z 2018. Stąd bez specjalnego zaskoczenia przyjęto fakt, że Izrael 🇮🇱 wycofał się z tegorocznej JESC. Telewizja KAN nie podała żadnego konkretnego powodu takiej decyzji, ale zapewniła, że będzie transmitować konkurs z Gliwic. Izrael startował w Eurowizji Junior trzy razy. Debiut w 2012 roku zakończył się 8. miejscem, które jest do tej pory najwyższym wynikiem tego kraju. W latach 2016 i 2018 Izraelowi nie udało się wejść do czołowej dziesiątki. Odejście Izraela oznacza, że względem stawki z 2018 roku możemy liczyć na 19 państw, ale EBU wielokrotnie podkreślało, że górny limit to 18 krajów. Niedawno telewizja serbska 🇷🇸 potwierdziła, że weźmie udział w konkursie i rozpoczęła już nabór do wewnętrznych preselekcji. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 września. Wciąż brakuje potwierdzeń z Białorusi 🇧🇾, Włoch 🇮🇹, Armenii 🇦🇲 i Kazachstanu 🇰🇿. Zdawać by się mogło, że wszystkie cztery państwa będą chciały wystartować – dla Białorusi i Armenii impreza jest przecież bardzo atrakcyjna, telewizja RAI ma swojego członka w Grupie Referencyjnej Eurowizji Junior, a Kazachom zależy na tym, by budować więzy z EBU. Czy dla wszystkich będzie miejsce w Gliwicach?

Dziewięć miast bierze udział w walce o tytuł gospodarza Eurowizji 2020 🇳🇱. Są to Amsterdam (z trzema obiektami), Arnhem, Breda, ‚s-Hertogenbosch (Den Bosch), Haga (z dwoma obiektami), Leeuwarden (wsparcie całej prowincji Fryzja), Maastricht (wsparcie całej prowincji Limburg), Rotterdam i Utrecht. Zarówno wymienione miasta jak i wszystkie pozostałe, które chcą się zgłosić, mają do 10 lipca czas na przygotowanie i przesłanie swoich oficjalnych aplikacji do NPO, AVROTROS i NOS. Muszą oczywiście spełniać wszystkie kryteria, w tym te związane z obiektem, bazą noclegową, infrastrukturą itp. Komisja selekcyjna odwiedzi wszystkie zgłoszone miasta i zweryfikuje zgodność z aplikacjami, a ostateczną decyzję podejmie w sierpniu. Wtedy też dowiemy się gdzie i kiedy odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2020. Zwycięzca konkursu z 2019 roku – Duncan Laurence – w jednym z wywiadów zdradził, że liczy na Rotterdam, bo jest to miasto najbliższe miejsca jego pochodzenia. Władze Rotterdamu podchodzą do rywalizacji bardzo optymistycznie, a miasto traktowane jest jako główny faworyt. Sporą pewność siebie widać też w sztabie Maastricht – dyrektor MECC (obiektu, gdzie Eurowizja miałaby się odbyć) uważa, że nie ma takich warunków, których miasto nie mogłoby spełnić. Kandydaturę tego miasta wspiera słynny holenderski skrzypek Andre Rieu.

Hiszpańska Federacja Regionalnych Instytucji Radiowo-Telewizyjnych FORTA 🇪🇸 złożyła wniosek o nadanie aktywnego członkostwa w ramach Europejskiej Unii Nadawców, co ma związek z hucznymi obchodami 30-lecia istnienia federacji. FORTA liczy na możliwości, jakie mają nadawcy w Wielkiej Brytanii – w EBU jest nie tylko BBC, ale też ITV, STV, UTV czy S4C. FORTA jednoczy telewizje publiczne autonomicznych regionów i miast Hiszpanii, co oznacza, że w przypadku przyjęcia do EBU i rezygnacji telewizji RTVE z uczestnictwa w jakimkolwiek konkursie (np. Eurowizji Junior) moglibyśmy w stawce zobaczyć Andaluzję (RTVA), Kraj Basków (EITB), Katalonię (CCMA), Galicję (CRTVG), Walencję (RTVV i CVMC), Madryt (RTVM), Wyspy Kanaryjskie (RTVC), Kastylię-La Manchę (RTVCM), Baleary (EPRTVIB), Aragonię (CARTV), Asturię (RTPA) czy Murcię (RTRM). Na razie nie wiemy kiedy podjęta zostanie decyzja EBU w tej sprawie. Przypominam, że na przyjęcie do EBU czeka też telewizja Kosowa 🇽🇰 – RTK, a albańscy i kosowscy fani mają wielkie nadzieje, że w końcu uda się Kosowu zadebiutować podczas Eurowizji. W tym przypadku nie zależy to jednak tylko od EBU, ale również od ONZ, którego członkiem Kosowo nadal nie jest i pewnie długo jeszcze nie będzie.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ DEBIUTANCKI ALBUM ROKSANY WĘGIEL!

Szczegóły TUTAJ.

Źródło: TVP, Dziennik.pl, Extra.info.pl, Wikipedia, Eurofestivales, Eurovoix, RTS, OGAE Serbia, inf. własne, ESCtoday.com, Oikotimes, FORTA, fot.: Instagram @sargis_davtyan_official

%d blogerów lubi to: