Które miasto powinno zorganizować Eurowizję 2019? Głosuj w ankiecie i sprawdź, gdzie trafić może konkurs! Opole 2018: Znamy zwycięzców. Czy Tulia powinna wystąpić w preselekcjach do Eurowizji? Głosuj w ankiecie! Eurowizja Junior: Kolejny kraj potwierdza udział!

Jerozolima straci Eurowizję? Tel-Awiw wraca do gry? Wielkie zmiany w Izraelu! Opole 2018 – znamy zwycięzców. Czy Tulia wystartuje w preselekcjach do Eurowizji? Malta potwierdza udział w Eurowizji Junior! 

Jest przełom w sprawie organizacji Eurowizji 2019 w Izrelu! Jak podaje „The Times of Israel”, rząd kraju nie będzie napierał na opcję przygotowania imprezy w Jerozolimie. Decyzja zapadła z obawy przez upolitycznieniem konkursu oraz bojkotem ze strony państw zachodnich. O sprawie dyskutowali telefonicznie w piątek premier Izraela, minister finansów, minister komunikacji oraz prokurator generalny – poinformowała w niedzielę stacja Channel 20. Media dodają, że dyskusję opuściła minister sportu i kultury, która wcześniej twierdziła, że jeśli Jerozolima nie będzie organizatorem, to Izrael w ogóle powinien zrzec się tytułu gospodarza Eurowizji. Politycy ustalili, że nie będą ingerować w negocjacje, które od teraz prowadzone będą jedynie przez stację KAN. To zdecydowane ułatwienie dla Europejskiej Unii Nadawców. Według nieoficjalnych informacji, nadawca izraelski ma teraz przygotować listę miast-kandydatów, które zostaną odwiedzone przez przedstawicieli EBU jeszcze w tym miesiącu. Jak podaje portal Ynet, EBU szuka miasta, które ma do zaoferowania co najmniej 3 tys. pokoi hotelowych oraz obiekt na min. 10 tys. widzów.

Zgodnie z najnowszymi danymi cztery miasta są brane pod uwagę w walce o tytuł gospodarza Eurowizji 2019. Są to Jerozolima (nieuznawana stolica Izraela z dwoma odpowiednimi obiektami), Hajfa (trzecie największe miasto kraju, ok. 50 kilometrów od granicy z Libanem), Eilat (miasto na południu kraju, blisko granicy z Egiptem i Jordanią, nad Morzem Czerwonym, z dogodnymi połączeniami low-cost z Polską) oraz…Tel-Awiw, oficjalna stolica Izraela i miasto słynące z największego Gay Pride (na zdj.), które w tym roku odwiedził nawet reprezentant Polski z 2016 roku – Michał Szpak. Obecność Tel-Awiwu w stawce jest sporym zaskoczeniem, gdyż wcześniej władze Izraela nie zezwalały miastu na walkę o Eurowizję. Wikipedia podaje też dwa inne, mniej liczące się miasta – Beersheba oraz Petah Tikva. W większości miast (poza Jerozolimą i Tel-Awiwem) nie ma odpowiednich aren widowiskowo-sportowych, ale są stadiony, które należy jedynie zaopatrzyć w stały dach, co ponoć nie będzie problemem dla żadnego z kandydatów. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy podjęta zostanie oficjalna decyzja w sprawie miasta-organizatora oraz kiedy poznamy terminarz przyszłorocznego konkursu.

55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu już za nami, a czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego na gorąco komentowali przebieg konkursowych części imprezy. Niestety, w większości komentarze miały negatywny wydźwięk, głównie z powodu fatalnego poziomu, słabej konferansjerki i fatalnej organizacji. Większość recenzji w polskich mediach również nie pozostawiało suchej nitki na tym legendarnym festiwalu oraz na TVP, która jest głównym organizatorem widowiska. W konkursie o przebój na Mundial 2018″ zwyciężyła formacja Kombi z piosenką „Polska drużyna”, jednak ze względu na dość skomplikowany sposób prezentacji wyników aż czterech kandydatów zremisowało na 1. miejscu z 11 punktami. Koniec końców o zwycięzcy zdecydowali widzowie, którzy dali Kombi 7 punktów (jurorzy przyznali jedynie 4). W „Debiutach” zaskakujące zwycięstwo odniosło trio Girls on Fire, które w tym roku próbowało się dostać do preselekcji narodowych. Piosenka „Siła kobiet” najbardziej spodobała się jurorom, chociaż w televotingu triumfowały siostry Melosik. „Premiery” okazały się szczęśliwe dla grupy Tulia i piosenki „Jeszcze Cię nie ma”. Folkowa formacja zgarnęła zarówno nagrodę jurorów jak i publiczności. W top3 znalazła się też Marta Gałuszewska z preselekcyjnym „Nie mów mi nie”, z kolei Future Folk i ich „Krakowiacy i Górale” odpadli w pierwszej rundzie głosowania. Zwycięstwo Tulii było szeroko komentowane przez fanów Eurowizji, oczywiście w kontekście ewentualnego wysłania takiego zespołu do Izraela. Czy kwartet wziąłby udział w preselekcjach? „Na ten moment dziewczyny z Tulia otrząsają się z szoku opolskiego. Nic nie jest pewne i wykluczone, to jeszcze dość odległa przyszłość” – zdradziła Dziennikowi Eurowizyjnemu menadżerka grupy.

Kolejny kraj potwierdza udział w Eurowizji Junior 2018 – jest to Malta, która dwukrotnie wygrała i dwukrotnie organizowała już imprezę. Telewizja PBS rozpoczyna proces wyboru reprezentanta i piosenki, a po raz pierwszy od 2010 roku wraca format tradycyjnych preselekcji, w których usłyszymy oryginalne utwory, a nie covery. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 lipca, a w finale znajdzie się 16 uczestników. Ich nazwiska poznamy 3 sierpnia. Zwycięzca zostanie wybrany we wrześniu. Na ten moment JESC 2018 ma 11 potwierdzonych uczestników (w tym jeden powrót – Francja, oraz jeden debiut – Walia). Niepewne są jeszcze Albania, Australia, Irlandia, Włochy, Macedonia i Ukraina, z kolei Cypr to jedyny kraj z ubiegłorocznej stawki, który na pewno nie pojawi się w tegorocznej imprezie.

fot. CoupleOfMen.com

%d blogerów lubi to: