Słowacja nie wraca na Eurowizję, a Macedonia Północna wyśle reprezentanta do Gliwic! Kogo TVP wybierze na JESC? Kto wystartuje w OGAE Second Chance 2019?

Telewizja słowacka RTVS 🇸🇰 po raz kolejny odmawia powrotu na Eurowizję. Jak podał jeden z czeskich portali, nadawca uważa, że konkurs nie jest interesujący dla lokalnej publiczności. Najprawdopodobniej powrotu naszych południowych sąsiadów nie należy się spodziewać także i w kolejnych latach, nawet jeśli bratni naród czeski radzi sobie w konkursie coraz lepiej. Słowacja była o włos od debiutu już w 1993 roku, jednak formacja Elan zajęła 4. miejsce w przedbiegach i nie zakwalifikowała się do finału. Faktyczny debiut odbył się w 1994 roku i zakończył 19. miejscem, co doprowadziło do wymuszonej przerwy. W 1996 roku kraj zajął 16. miejsce i znów musiał pauzować. Historia powtórzyła się też w 1998 roku – tym razem było to 21. miejsce. Po serii nieudanych startów Słowacy na długo zniknęli z konkursu i wrócili w 2009. Swoich sił próbowali cztery razy, ale bez sukcesu – nigdy nie wyszli z półfinału, a ich ostatni start w 2012  roku (reprezentantem był Miro Smajda) zakończył się ostatnim miejscem w grupie. Na ten moment ok. 20 państw potwierdziło chęć udziału w Eurowizji 2020, zapewne będzie ich jeszcze więcej. Nadawcy mają czas do października, by podjąć decyzję w tej sprawie.

Macedonia Północna 🇲🇰 wystartuje w Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Potwierdzenie z MRT było tylko kwestią czasu, bo po sukcesie na dorosłej Eurowizji ten naród nabrał wiatru w żagle. W Gliwicach po raz pierwszy państwo wystartuje pod nową nazwą, a celem będzie zajęcie wyższego miejsca niż dwunaste, które udało się zdobyć Macedonii już…osiem razy na 14 startów! Telewizja MRT zapewne postawi na wybór wewnętrzny, stosowany od 2013 roku. W ten sam sposób reprezentanta Polski 🇵🇱 wybierze TVP. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że nadawca kontaktował się już z potencjalnymi reprezentantami, a nie ma też żadnej sensacji w tym, że pod uwagę brani są uczestnicy programu „The Voice Kids”. W specjalnej ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego aż 74,8% głosujących chce, by do Gliwic pojechała zwyciężczyni talent-show – Ania Dąbrowska. 15,4% stawia na Viki Gabor, a 9,8% głosujących uważa, że na Śląsk TVP powinna wysłać kogoś, kto nie jest związany z „The Voice Kids”.

Zanim jednak odbędzie się Eurowizja Junior, w sierpniu czeka nas druga edycja Eurowizji Chórów, która organizowana jest tym razem w Szwecji 🇸🇪. O Grand Prix powalczy 10 krajów, w tym Walia i Szkocja, startujące samodzielnie. Aby uatrakcyjnić widowisko EBU wprowadza zmianę i dodatkową rundę tzw. „superfinału”. Po występach wszystkich 10 chórów, specjalne jury wyłoni najlepszą trójkę. Superfinaliści zaśpiewają ponownie (każdy występ ma trwać 3 minuty) i dopiero wtedy ogłoszony zostanie zwycięzca. Z kolei Szwedzi zapowiadają, że w Opening Act konkursu wystąpi aż 21 chórów z regionu Västra Götaland. Łącznie na scenie pojawi się więc aż 350 osób! Eurowizja Chórów 2019 nie będzie transmitowana przez TVP ponieważ polski nadawca nie bierze udziału w tej imprezie.

Sezon preselekcyjny i eurowizyjny już za nami, ale OGAE Italy pozwala nam pamięcią wrócić do emocji z początku roku. Pora na OGAE Second Chance 2019, w którym członkowie klubów OGAE wybiorą najlepszą piosenkę preselekcyjną. Znamy już niektórych uczestników, a część z nich pokrywa się ze stawką „Rejected Song Contest 2019” Dziennika Eurowizyjnego. Z Łotwy wybrano Edgarsa Kreilisa, z Australii Electric Fields, z Litwy Monikę Mariję, z Wielkiej Brytanii Kerrie-Anne, z Rumunii Bellę Santiago, z Danii Julię i Ninę, z Niemiec Aly Ryan, z Norwegii Morlanda, a z Hiszpanii Marię. Pojawią się też Il Volo, Anna Bergendahl, Ula Lozar, Mirud czy Ivana Vladović z Wonder Strings. Finał konkursu zaplanowano na wrzesień, a o wynikach decydować będą tylko członkowie OGAE. Więcej informacji znajdziecie na fanpage TUTAJ.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, MRT, inf. własne, OGAE 2nd Chance Contest 2019, fot.: Instagram @miro.smajda

%d blogerów lubi to: