Eurowizyjne statystyki punktowe…i nie tylko! Który kraj najlepiej przewiduje, jak wyglądają eurowizyjne przyjaźnie punktowe i w którym półfinale kobiety były górą?

Pora na kolejne interesujące statystyki eurowizyjne. Chociaż Wielka Brytania 🇬🇧 już dawno przestała zachwycać podczas konkursu, to jednak Brytyjczycy mają talent do … przewidywania zwycięzcy. Od 1998 roku aż 11 razy przyznali 12 punktów zwycięzcy Eurowizji, co daje im 55% trafień. W tym roku akurat nie trafili w Holandię, ale jurorzy dali 12 punktów Macedonii Północnej, a widzowie Norwegii czyli zwycięzcom głosowania jury i widzów. 50% trafiań mają Włosi 🇮🇹, ale ten kraj głosował w ciągu ostatnich 20 lat tylko osiem razy. Dobrze w tym rankingu wypadają Łotysze 🇱🇻 – 47,4% (9 trafień na 19 startów), Islandczycy 🇮🇸 oraz Słoweńcy 🇸🇮. Rumunia 🇷🇴, Azerbejdżan 🇦🇿 i Andora 🇦🇩 z kolei nigdy nie dali najwyższej noty zwycięzcy Eurowizji – porównując eurowizyjny staż, najsłabiej w tym gronie wypada Rumunia – 0 trafień na 17 startów. Cypr 🇨🇾 12 punktów zwycięzcy dał tylko jeden raz na 18 możliwości, tak samo Portugalia  🇵🇹 (na 16 możliwości). Jeśli chcecie wiedzieć, kto wygra, zwróćcie także uwagę na głosowanie czarnogórskiego jury 🇲🇪. Od 2016 roku komisja z Podgoricy nigdy nie dała ani jednego punktu reprezentantowi, który zdobył Grand Prix! Czyli z 26 kandydatów pozostanie nam już tylko 16…

Portal Eurosong.hr prezentuje też pary krajów, które najczęściej wymieniają się punktami. Od 2009 roku takim duetem są Rumunia 🇷🇴 z Mołdawią 🇲🇩 – wymieniły między sobą łącznie aż 203 punkty, przy czym Mołdawia dała Rumunii o 9 więcej niż od niej dostała. Grecja 🇬🇷 z Cyprem 🇨🇾 są na drugim miejscu – łącznie 192 punkty. Trzeci duel nie jest już tak oczywisty – Ukraina 🇺🇦 dała Azerbejdżanowi 🇦🇿 78 punktów, a w zamian otrzymała 98. Na dalszych miejscach mamy też Azerbejdżan z Rosją, Szwecję z Norwegią, Ukrainę z Mołdawią, Rosję z Armenią, Armenię z Gruzją, Holandię i Belgię oraz Azerbejdżan i Mołdawię. Równie ciekawe jest zestawienie przyjaźni punktowej, która działa tylko w jedną stronę… Malta 🇲🇹 dała Włochom 🇮🇹 aż 113 punktów, a w zamian dostała jedynie 16….Białoruś 🇧🇾 przyznała Rosji 🇷🇺 aż 93 punkty, otrzymując 14. San Marino 🇸🇲 przesłało do Włoch 68 punktów, a dostało w zamian….zero. Estończycy kochają Szwedów 🇸🇪 (84 punkty), ale w drugą stronę to już tak nie działa (18). Miłość do Szwedów występuje też w Słowenii (64, w zamian 1) oraz na Łotwie (67, w zamian 5). Łotysze dużo punktów przekazują też Rosjanom (67), ale w zamian Moskwa dała im łącznie 6. Macedończycy aż 72 punkty dali bratniej Serbii, ale bratnia Serbia im już tylko 12, ale to głównie wynika z faktu, że w finale Macedończyków najczęściej nie było. Hiszpanie dali Włochom 9 razy więcej punktów niż od nich dostali. Z kolei Szwajcarzy wysłali Niemcom 61 punktów, a w zamian dostali … trzy.

Najbardziej pechową pozycją startową w półfinałach 2019 była…pozycja druga, uznawana za najgorszą w finale. Zarówno Czarnogóra jak i Irlandia zajęły z tego miejsca bardzo niskie miejsca (odpowiednio przedostatnie i ostatnie). W obydwu grupach awansu nie dały też miejsca trzecie (Finlandia i Mołdawia) oraz dziesiąte (Belgia i Chorwacja). Najlepsza była szesnastka, z której awansowała Holandia (1. miejsce) i Grecja (5. miejsce). W dwóch grupach awansowały też kraje z miejsc: ósmego (Białoruś i Szwecja), trzynastego (Islandia i Rosja), czternastego (Estonia i Albania), szesnastego oraz siedemnastego (San Marino i Macedonia Płn.). W pierwszym półfinale mieliśmy sporo utworów w różnych językach, niestety mniej niż połowa (3 na 7) otrzymały awans – były to propozycje „Sebi” (słoweński), „Kruna” (serbski) i „Hatrid mun sigra” (islandzki). Odpadły piosenki po polsku, węgiersku, gruzińsku i portugalsku. W II półfinale tylko Albania postawiła na język narodowy i zdołała awansować.

Z pierwszego półfinału do finału awansowały wszystkie solistki (Cypr, Grecja, Białoruś, Serbia i Australia), a jedynie dwóch z sześciu solistów (Estonia i San Marino). Jedynie połowa duetów/zespołów przeszła dalej – awansowały Czechy, Słowenia i Islandia, a przepadły Polska, Czarnogóra i Finlandia. W drugiej grupie paniom poszło słabiej – startowało 9 solistek, a awansowały jedynie cztery (Dania, Malta, Albania i Macedonia). Górą byli panowie – pięciu z nich awansowało, a tylko Litwin i Chorwat zostali wyeliminowani. W drugim półfinale mieliśmy tylko dwa zespoły – Norwegia awansowała, Łotwa nie.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

Źródło: Część statystyk powstała na podstawie artykułu z Eurosong.hr i danych medium.com, pozostałe na podstawie Wikipedii – analiza własna, fot.: M. Błażewicz 2019

 

%d blogerów lubi to: