Eurowizja 2020: Rusza proces wyboru gospodarza! Czy Ania „AniKa” Dąbrowska będzie nas reprezentować w Gliwicach na Eurowizji Junior? Co na ten temat sądzą internauci?

Holenderscy nadawcy NPO, NOS i AVROTROS 🇳🇱 rozpoczęli proces wyboru miasta, które zorganizuje 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Holandii. Cała procedura potrwa około 2 miesiące. W pierwszej połowie czerwca przedstawiciele miast zainteresowanych konkursem otrzymają od telewizji dokumentację i wytyczne oraz kryteria, na podstawie których wybrany będzie gospodarz. Kandydaci będą mieć 4 tygodnie by przygotować kompletną aplikację i dostarczyć ją komisji do końca pierwszej połowy lipca. W drugiej połowie lipca organizatorzy odwiedzą miasta kandydujące i po wizytach, wraz z EBU podejmą decyzję o tym, gdzie w 2020 roku trafi Eurowizja. A które miasto byłoby najwygodniejszą opcją dla Polaków? Bezpośrednie loty na trasie Warszawa-Amsterdam oferują Polskie Linie Lotnicze LOT oraz KLM, z kolei linie low-cost latają z Polski do Eindhoven, które nie wyraziło zainteresowania organizacją Eurowizji. Odległości między miastami nie są jednak duże. Z Amsterdamu do Rotterdamu mamy ok. 80 km, z Eindhoven do Amsterdamu ok. 130 km, a do Rotterdamu ok. 120 km. Holandia zajmuje 131. miejsce na liście krajów świata wg powierzchni. Nieco większa jest Dania, a ciut mniejsza Szwajcaria. Polska zajmuje w tym zestawieniu 69. miejsce – jest ponad 7 razy większa od Niderlandów.

Burmistrz Amsterdamu – Femke Halsema – powiedziała niedawno, że miasto nie będzie za wszelką cenę walczyć o organizację Eurowizji 2020, dając tym samym szansę innym. Amsterdam będzie w 2020 gospodarzem wielu ważnych i międzynarodowych wydarzeń, zresztą opinie na temat ESC są tam podzielone. Część przedstawicieli władz chce, by Amsterdam był gospodarzem imprezy, a druga część jest temu przeciwna. W ostatnich latach to stolice najczęściej gościły konkurs. Tak było w 2019 (chociaż Izrael uważa, że stolicą jest Jerozolima) oraz w latach 2014-2018, 2012 i 2005-2010. W 2013 roku Eurowizja gościła w Malmo, w 2011 w Dusseldorfie, a w 2004 w Stambule.

Dziennikowa ankieta instagramowa dotycząca Ani „AniKi” Dąbrowskiej 🇵🇱 spotkała się z ogromnym zainteresowaniem fanów młodej wokalistki i zwyciężczyni „The Voice Kids 2”. To właśnie z uwagi na triumf w tym programie, 14-latka jest teraz typowana do IMG_1445reprezentowania Polski podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. W ankiecie (po lewej) zagłosowało ponad 5 tys. osób! Telewizja Polska na razie nie podała żadnych szczegółów dotyczących wyboru przedstawiciela na konkurs, ale jeśli wybierze sprawdzoną drogę, postawi na Dąbrowską. Tym samym Polska będzie faworytem JESC, a fani i followersi wokalistki zapewne skutecznie wywindują ją na jedno z pierwszych miejsc internetowego głosowania przed i w trakcie finału. AniKa ma aktualnie ponad 175 tys. followersów na Instagramie (dla porównania Roxie Węgiel ma ich po Eurowizji już 685 tys.), a wkrótce zapewne będzie ich więcej, bo wokalistka wystąpi m.in. podczas Festiwalu w Opolu. Warto podkreślić, że Dąbrowska ma spore powiązania z JESC. Przede wszystkim na co dzień jest uczennicą Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – podkarpackiej kuźni talentów, z której wywodzi się m.in. Alicja Rega, reprezentantka Polski w Tbilisi. W 2016 roku AniKa starała się o wyjazd na Eurowizję Junior na Maltę – w preselekcjach wykonała utwór „Fryzurka”. Nie wygrała, ale piosenka była na tyle charakterystyczna, że do tej pory jest miło wspominana przez wielu fanów. Na niedawnej konferencji opolskiej w TVP AniKa często pozowała do zdjęć z Roksaną Węgiel – zwyciężczyni JESC 2018 na pewno przekazałaby jej sporo porad w sprawie udziału w konkursie! Czekamy więc na decyzję Telewizji Polskiej! Tymczasem najpewniej już w poniedziałek ruszy nabór na wolontariuszy podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach! Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Telewizja rosyjska Karusel 🇷🇺 przesunęła termin finału preselekcji narodowych do Eurowizji Junior z 1 czerwca na wrzesień. Nie zmienia się natomiast miejsca organizacji konkursu – będzie to Międzynarodowe Centrum Dziecięce Artek na Krymie. Finaliści wybrani zostali już w kwietniu, a ich utwory opublikowane będą bliżej finału preselekcji. Wybór reprezentanta Holandii 🇳🇱 nastąpi 28 września w Theater Hanzehof w mieście Zutphen. Trwa wybór uczestników – aktualnie w grze pozostało 15 kandydatów, a telewizja AVROTROS ma podać oficjalną stawkę w ciągu najbliższych miesięcy. Ruszyła już sprzedaż biletów – wejściówki kosztują 12,50 euro i do kupienia są TUTAJ. Ostatni kraj, który już podał szczegóły wyboru reprezentanta to Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, która po raz drugi wystąpi na JESC samodzielnie. Zgłoszenia przyjmowane były do 18 kwietnia, a na przełomie kwietnia i maja odbyły się pierwsze castingi. 29 czerwca zaplanowano półfinały w Swansea Quadrant Shopping Centre, z kolei finał odbędzie się 24 września w Llandudno i wtedy usłyszymy też piosenkę/piosenki przygotowane specjalnie na Eurowizję Junior.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

Źródło: ESCToday.com, Eurovoix, Wikipedia, Google Maps, inf. własne, TVP, Instagram, JESC Russia, fot.: Instagram @anikadabrowskaofficial

%d blogerów lubi to: