Duncan Laurence w niedzielę w Polsce! Co będzie robił w Warszawie? EBU odpowiada Litwinom. Czy Luksemburg powróci na Eurowizję w sąsiedniej Holandii?

Zwycięzca Eurowizji 2019 – Duncan Laurence 🇳🇱 – odwiedzi w niedzielę nasz kraj i zawita do Warszawy, by promować m.in. utwór „Arcade”. Wokalista, który niedawno triumfował w Tel Awiwie, wystąpi w „Dzień Dobry TVN” 2 czerwca, a po południu usłyszymy go w rozmowie z Radiem Eska. W planach ma też udzielenie kilkunastu wywiadów, w tym m.in. dla Dziennika Eurowizyjnego. Promocją wokalisty w Polsce zajmuje się Universal Music, który stoi m.in. za sukcesami Roksany Węgiel i zespołu Tulia. Chociaż polskie jury nie dało Duncanowi punktów w finale, widzowie z naszego kraju przyznali mu 10 punktów. Zwycięstwo w Eurowizji to zresztą nie jest jedyny sukces 25-latka. Udało mu się dotrzeć do 14. miejsca na liście „Spotify Top 200” i był na 1. miejscu „Spotify Viral Charts”. Wciąż rośnie liczna odtworzeń jego teledysku i występu eurowizyjnego na YouTube, tak samo jak grono lajkujących profil na Facebooku czy obserwujących go na Instagramie i Twitterze. „Inspirują mnie poruszające historie, prawdziwe, osobiste przeżycia, zarówno moje, jak i innych osób. „Arcade” jest zainspirowane historią kogoś, kogo mocno kochałem, a kto zmarł w bardzo młodym wieku. Słowa, akordy i melodie przyszły do mnie automatycznie, jakby spadły z nieba. Zamieniłem bardzo osobistą historię na taką, z którą wszyscy mogą się utożsamić” – mówił Holender w jednym z wywiadów. Przyznał też, że od „Arcade” zaczęła się jego przygoda z pisaniem utworów i chce, by jego twórczość miała dla ludzi znaczenie. „„Arcade” to porada dla mnie samego i, kto wie… może pomoże też komuś gdzieś tam… Gorąco w to wierzę” – dodaje.

Telewizja litewska LRT 🇱🇹 przekazała, że Europejska Unia Nadawców dementuje pogłoski, jakoby błędnie policzono głosy włoskiego televotingu w półfinale, co miało kosztować Litwę awans do finału. EBU oświadza, że ranking procentowy opublikowany przez telewizję RAI jest błędny, gdyż nie uwzględnia wszystkich głosów, jakie we Włoszech zebrano, w tym tych, które zarejestrowano już po zakończeniu oficjalnego głosowania. To właśnie w tych głosach, które zostały przez widza wysłane o czasie, ale zarejestrowane przez Digame już po zamknięciu linii, EBU widzi powód różnicy między punktacją oficjalną, a tą wykonaną na podstawie dokumentu stacji RAI. Telewizja LRT poinformowała, że skontaktowała się z włoskim nadawcą by otrzymać wyjaśnienie także z jego strony. Europejska Unia Nadawców do tej pory nie skomentowała domniemanych błędów jurorów Czech, Szwecji i Rosji. Raczej już tego nie zrobi.

Fani Eurowizji przygotowali petycję wysłaną do telewizji RTL Luksemburga 🇱🇺, w której domagają się powrotu tego kraju na Eurowizję, w związku z organizacją konkursu przez Holandię. W akcję zaangażowała się sama Anne-Marie David, zwyciężczyni Eurowizji 1973 dla Luksemburga. Twórcy petycji wątpią w powody finansowe, które są oficjalnie podawane jako przyczyna absencji Luksemburga. Pytają, czy RTL naprawdę nie ma 150 tys. euro by uczestniczyć w Eurowizji, skoro małe San Marino 🇸🇲 doskonale sobie radzi. W 2017 roku przedstawiciel luksemburskiego nadawcy podkreślał, że problemem są nie tylko finanse, ale też fakt, że przy nowym systemie głosowania małe kraje nie mają szans na sukces. Luksemburg zadebiutował podczas pierwszej Eurowizji w 1956 roku. Po raz pierwszy wygrał w 1961, a później triumfował też w 1965, 1972-1973 i 1983. Ostatni raz wystartował w 1993 roku. Planowano powrót kraju w 2004 roku, jednak w ostatniej chwili stacja RTL się wycofała. Czy taka petycja coś da? Raczej nie, zresztą nie należy się spodziewać sensacji w stawce konkursowej Eurowizji 2020. Telewizja z Andory 🇦🇩 już poinformowała, że nie wróci do konkursu, telewizja Bośni i Hercegowiny 🇧🇦 nadal zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi, powrót Monako 🇲🇨 i Maroko 🇲🇦 nie jest możliwy, chociaż warto przypomnieć, że jedyny w historii start tego arabskiego kraju odbył się właśnie podczas Eurowizji organizowanej w Holandii. Do rywalizacji ma powrócić Ukraina 🇺🇦, a po 5 lipca podjęta zostanie decyzja o eurowizyjnej przyszłości Bułgarii 🇧🇬.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub eurowizyjne gadżety! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Teraz dostępna także opcja PayPal i karty płatnicze. Serdecznie dziękuję!

Źródło: Universal Music Polska, LRT.lt, Eurovoix, Wikipedia, inf. własne, fot.: Universal Music Polska 

%d blogerów lubi to: