Litwa pozbawiona finału przez błąd EBU? Chingiz szczerze o Madonnie, Duncanie i półnagich zdjęciach. Kto wygrał nagrodę Barbary Dex? Znamy pierwszego uczestnika Eurowizji Junior!

Kolejny poważny błąd EBU i Digame związany z liczeniem głosów! Po tym, jak telewizja włoska RAI 🇮🇹 opublikowała w sieci szczegółowe wyniki głosowania widzów, okazało się, że czołowa dziesiątka w półfinale różni się od punktów, jakie Włochy w tej grupie rozdały. Według danych telewizji RAI Rosja powinna w półfinale otrzymać 8 punktów, Mołdawia 7, Norwegia 6, Szwajcaria 5, Macedonia Płn. 4, Azerbejdżan 3, a Litwa 1 🇱🇹. Według Eurovision.tv punkty włoskie wyglądały inaczej i dzięki temu Norwegia dostała o 2 punkty więcej, Szwajcaria i Azerbejdżan o 1 punkt więcej, Rosja i Mołdawia o 1 mniej, a Macedonia aż o 3 mniej! Dodatkowo Holandia dostała 3 punkty, a nie powinna ich dostać wcale, bo wg rankingu RAI zajęła w televotingu 11. miejsce. W top10 zamiast Duncana znalazł się Jurij, na którego głosowało 4,13% Włochów, co wystarczyłoby do zdobycia 1 punktu, a właśnie tyle zabrakło Litwie by zremisować z Danią i przejść do finału! Jurij Veklenko nie chciał sprawy komentować, uważając, że jego pracą jest tworzenie muzyki. Wie jednak, że telewizja LRT nie pozostawiła sprawy bez reakcji. Szef delegacji LRT przyznaje, że sytuacja jest niezwykle interesująca i telewizja poniosła straty moralne związane z brakiem awansu przez tego rodzaju błąd. Zapewne sprawa na tym komentarzu się nie skończy i Europejska Unia Nadawców będzie musiała ponownie wystosować oświadczenie z wyjaśnieniami. Przy okazji publikacji dokumentu telewizji RAI dowiedzieliśmy się, że zarówno w II półfinale jak i finale Albania 🇦🇱 zmiotła konkurencję. W półfinale Jonida uzyskała 16,08% głosów, a w finale 14,94%, co wiąże się oczywiście z silną diasporą albańską we Włoszech. W półfinale najmniej głosów zdobyła Austria – tylko 1,13%, a w finale Niemcy – 0,88%. Aż 19% głosów w finale uznano za nieważne – zapewne Włosi próbowali głosować na … „Soldi”.

Kontrowersje wywołał też niedawno reprezentant Azerbejdżanu 🇦🇿, Chingiz, który w wywiadzie dla lokalnego portalu skomentował m.in. zwycięski utwór oraz skandale związane z konkursem. Przyznał, że wie m.in. o tym, że w trakcie głosowania pokazano kontur mapy Azerbejdżanu pozbawiony Karabachu i Nadchiczewanu, które formalnie należą do tego kraju, ale są okupowane przez Ormian. Delegacja azerska złożyła już oficjalną skargę w tej sprawie, a sam Chingiz wierzy, że do pomyłki doszło z niewiedzy organizatorów, a nie z powodu prowokacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że kontur Serbii pokazano wraz z Kosowem, gdyż Izrael nie uznaje niepodległości tego regionu. Wracając jednak do Azera – wokalista nie rozumie, jak w tak wielkim konkursie jakim jest Eurowizja może dojść do sytuacji, w którym tydzień po finale wyniki wciąż są korygowane i dyskutowane. Sądzi, że powinien zająć wyższe miejsce, bo wie, jak mocno jego rodacy w diasporach go wspierali. „Myślę, że punkty były w tym konkursie nieprawidłowo policzone. Wszyscy to widzieli” – twierdzi. Skomentował też zwycięzcę ESC 2019. „Piosenka była dobra, ale występ sceniczny słaby. Myślę, że nasz był lepszy. Myśleliśmy, że możemy wygrać, ale okazało się, że jest inaczej. Najważniejsze, że wystąpiliśmy dobrze, adekwatnie do roli reprezentantów Azerbejdżanu” – mówi, dodając, że po Eurowizji otrzymał wiele ofert z Europy i wkrótce uda się w trasę promującą jego muzykę.

Chociaż Chingiz reprezentował Azerbejdżan, kraj uznawany za nietolerancyjny wobec mniejszości seksualnych, w wywiadzie dla Oxu.az poruszona została też kwestia półnagich zdjęć wokalisty (na zdj.), które miały przyciągnąć uwagę m.in. homoseksualistów. Chingiz przyznał, że jego ekipa liczyła na wykonanie jeszcze ostrzejszych zdjęć, np. bez spodni. Piosenkarz postawił jednak warunki, że miejsca intymne pozostaną zasłonięte. Wspomniał, że pojawił się pół-nago już podczas kręcenia teledysku czy w trakcie innych sesji zdjęciowych. „Zrobiłem te zdjęcia tylko dlatego, że mój PR manager powiedział, że one muszą być wykonane na potrzeby konkursu„. Publikacja zdjęć spowodowała lawinę wiadomości, mniej lub bardziej pożądanych. „Nie mogłem zalogować się na Instagram, bo wiadomości jakie tam widziałem były dla mnie nieprzyjemne. Wysyłano mi tego samego typu zdjęcia oraz sprośne wiadomości” – wspomina. Bez ogródek wspomniał też o momencie występu Madonny w Green Roomie podczas finału: „Podczas jej przemówienia opuściłem salę. Nie chciałem patrzeć, bo nie byłem tym zainteresowany. Po prostu nie darzę jej sympatią” – stwierdził.

Reprezentant Portugalii 🇵🇹, Conan Osiris, wygrał nagrodę im. Barbary Dex za najgorszy strój Eurowizji 2019. To tradycyjny plebiscyt internautów odbywający się zaraz po finale konkursu. Zebrano ponad 4 tys. głosów, z czego zielony kostium Portugalczyka zdobył ich najwięcej. Nie każdy zgadza się jednak z takim werdyktem, twierdząc, że jego strój to istotna część występu scenicznego, a nie przejaw złego gustu czy niedoświadczonego stylisty. Podobnie ocenić można fakt przyznania nagrody Verce z Ukrainy w 2007 roku. Portugalia po raz drugi w historii zgarnęła „Baśkę”. Pierwszy raz miało to miejsce w 2006 roku za stroje formacji NonStop. W tegorocznym plebiscycie drugie miejsce miała lateksowa Tamta z Cypru, a trzecia Zena z Białorusi w białych kozakach. W czołowej piątce są też Eliot w za dużej kurtce oraz Tamara Todevska w sukni, którą skrytykowano za kolor.

Pierwszy uczestnik Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach już znany! Finał „Ranina 2” wygrał 12-letni Giorgi Rostiashvili z Tbilisi 🇬🇪 – to on zdobył największe poparcie jurorów. Pokonał tym samym Anę Berishvili (2. miejsce) i Anastasię Garsevanashvili (3. miejsce). Co ważne, cała trójka poleci do Polski – Ana przekaże gruzińskie głosy wprost ze sceny w Arenie Gliwice, a Anastasia będzie miała okazję śledzić finał na żywo. W trakcie preselekcji „Ranina” Giorgi miał okazję wykonywać zarówno utworu po angielsku jak i gruzińsku. W pierwszej części talent-show wystąpił w duecie z Sopho Toroshelidze, liderką formacji Eldrine (ESC 2011). Za wszystkie swoje prezentacje dostawał zawsze maksymalne noty od jurorów. Piosenkę, którą wykona w Gliwicach, poznamy dopiero po wakacjach. Zostanie ona specjalnie napisana dla Giorgi’ego. Ten sam format wyboru reprezentanta zastosowano rok temu – „Raninę” wygrała Tamar Edilashvili, dla której skomponowano „Your Voice”. Piosenka zajęła w Mińsku 8. miejsce – 3. w głosowaniu jury (105 punktów) i 14. w online-voting (ok. 43 tys. głosów).

Źródło: LRT, ESCxtra, RAI, Oxu.az, Songfestival.be, Wikipedia, Eurovoix, GPB, fot. instagram

%d blogerów lubi to: