Eurowizja Junior 2019 na Śląsku już za pół roku! Przygotowania trwają, a Gruzja w niedzielę wybiera reprezentanta! Ile państw wystartuje? Jak zostać wolontariuszem?

Dokładnie za pół roku, 24 listopada 2019, w Gliwicach 🇵🇱 odbędzie się Eurowizja Junior – konkurs po raz pierwszy zorganizuje Telewizja Polska, a wszystko to dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel w 2018 roku w Mińsku. Przygotowania trwają, a do wiadomości publicznej podano już nie tylko termin i miejsce wydarzenia, ale też zaprezentowano logo i slogan. Kolejne informacje przekazywane będą już wkrótce, a już niebawem rusza nabór na wolontariuszy, którzy będą pracować przy obsłudze konkursu na Śląsku! Dla wielu młodych (i nie tylko) ludzi w kraju będzie to świetna okazja by być blisko organizacji imprezy, zobaczyć Eurowizję od kuchni i poczuć się jak prawdziwy gospodarz! To także możliwość poznania wielu nowych znajomych z kraju i zagranicy, praca w energicznym zespole, sprawdzenie się w eurowizyjnych zadaniach czy…zaliczenie praktyk studenckich. Wolontariusze pracować będą zarówno z delegacjami (tzw. host delegacji – osoba, która opiekuje się daną reprezentacją i jej całą ekipą) jak i na terenie Areny Gliwice (na głównej arenie, w Centrum Prasowym, Centrum Akredytacyjnym czy Eurovision Bubble gdzie znajdują się m.in. garderoby uczestników) czy na lotnisku w Katowicach, gdzie będziemy witać zagranicznych wokalistów. Sporo atrakcji, wyzwań i eurowizyjnej atmosfery – to wszystko czeka na śmiałków, którzy wypełnią formularz zgłoszeniowy!

Szczegółowe informacje o tym w jaki sposób się zgłosić znajdziecie niedługo (najpewniej pod koniec maja) na Eurowizja.tvp.pl, fanpage Eurowizja TVP oraz na Dziennik-Eurowizyjny.pl. W momencie publikacji oficjalnego (rozbudowanego) formularza i regulaminu, na facebookowej grupie Dziennika odbędzie się specjalny „live” dotyczący wolontariatu, gdzie każdy z Was będzie mógł zadać pytania związane z tym tematem. Wolontariuszem może zostać każdy pełnoletni czytelnik Dziennika Eurowizyjnego, który posługuje się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, jest dostępny w okresie Eurowizji Junior i zna topografie miast Gliwice, Katowice oraz okolic, bo JESC 2019 nie odbywać się będzie tylko w mieście, w którym znajduje się Arena – zgodnie z założeniami, zaangażowanych ma być wiele miast Śląska. Telewizja Polska przygotuje dla wolontariuszy wszelkie niezbędne informacje i instrukcje, tak by każdy czuł się pewnie w swoim zadaniu.

Na razie nie ma jeszcze wszystkich konkretnych informacji na temat uczestników Eurowizji Junior. Zgodnie z regulaminem, w imprezie udział może wziąć maksymalnie 18 państw, jednak rok temu zrobiono aż dwa wyjątki (dla Izraela i Ukrainy). Spodziewać się należy od 16 do 18 państw i raczej nie będzie żadnych sensacyjnych debiutów czy powrotów. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego głosujący na ankiecie facebookowej najbardziej chcieliby debiutu Czech 🇨🇿 (158 głosów), Islandii 🇮🇸 (75 głosów) i Węgier 🇭🇺 (61 głosów). Na ten moment udział potwierdzono w Gruzji 🇬🇪, Irlandii 🇮🇪, Holandii 🇳🇱, Portugalii 🇵🇹, Rosji 🇷🇺, Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Francji 🇫🇷, Australii 🇦🇺 i Albanii 🇦🇱, co razem z Polską daje 10 państw. Zapewne do tego grona dołączą wkrótce Armenia 🇦🇲, Białoruś 🇧🇾, Kazachstan 🇰🇿, Macedonia 🇲🇰, Malta 🇲🇹, Serbia 🇷🇸 i Ukraina 🇺🇦. O ile Australia ma do 2023 prawo startu w Eurowizji dla dorosłych i dla dzieci bez żadnego specjalnego zaproszenia, tak Kazachstan takowe musi otrzymać. Być może kraj wysłałby do Gliwic swoje najnowsze odkrycie – Erzhana Maksima, który zajął 2. miejsce w najnowszej, szóstej edycji „The Voice Kids” w Rosji. To właśnie w tym sezonie doszło do skandalu i zwycięstwa Mikelli Abramovej, córki Alsou (Rosja 2000). Po tym, gdy odkryto, że na Mikelę oddano ponad 8 tys. automatycznych głosów sms-owych z 300 numerów telefonów, telewizja rosyjska zdecydowała się anulować wyniki i pracować nad zabezpieczeniem systemów przed nową, siódmą edycją. W Kazachstanie Erzhan uznawany jest za prawowitego zwycięzcę i jeśli kraj otrzyma możliwość udziału w JESC, taki reprezentant byłby idealnym wyborem.

Tymczasem już 26 maja poznamy pierwszego uczestnika Eurowizji Junior 2019! Dotarliśmy już bowiem do finału II edycji talent-show „Ranina”, a o tytuł 13. reprezentanta Gruzji 🇬🇪 walczy już tylko trzech uczestników: Ana Berishvili, Anastasiya Garsevanishvili oraz Giorgi Rostiashvili. Telewizja gruzińska zapowiada ciekawe show i wielkie emocje. „Ranina 2” trwała ok. 3 miesiące, a udział w niej wzięło 10 młodych wokalistów. Zorganizowano cztery koncerty tematyczne (każdy z nich podzielono na dwa odcinki), które wyłoniły pięciu półfinalistów. Spośród pięciu najlepszych do finału dostało się jedynie trzech – wszystko za sprawą jurorów, którzy nie tylko oceniają, ale też doradzają i wspierają! Każdy odcinek show „Ranina” pełen był dobrej muzyki, świetnych wykonań i wielu gwiazd, które chętnie występowały na jednej scenie z kandydatami na Eurowizję. Show prowadzą David Aladashvili oraz Lela Meburishvili, a więcej informacji (w tym archiwalne odcinki programu) znajdziecie na oficjalnej stronie telewizji gruzińskiej oraz na Facebooku. Finał transmitowany będzie na żywo 26 maja (niedziela) od godziny 20:00 czasu lokalnego (17:00 w Polsce) na kanale pierwszym telewizji gruzińskiej oraz w Internecie. Podczas show poznamy jedynie nazwisko reprezentanta. Utwór do Gliwic wybrany zostanie wewnętrznie i zaprezentowany zapewne dopiero we wrześniu lub październiku.

Źródło: TVP, EBU, inf. własne, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, The Voice Kids Russia, Telewizja gruzińska GPB, fot.: @arena.gliwice (Instagram)

%d blogerów lubi to: