Analiza wyników (Część 4): Jak głosowali Polacy? Kto był faworytem widzów, a kto zdobył serca jurorów?

Tegoroczne polskie jury składało się z dwóch wokalistek – Anny Wyszkoni (kiedyś Łzy, teraz solistka) i Dominiki Gawędy (zastąpiła Tatianę Okupnik w roli głównego wokalu grupy Blue Cafe). Każda z tych pań miała w komisji swoją „parę” – Ania miała Macieja Durczaka, prywatnie jej męża, z kolei Dominika miała Pawła Ruraka-Sokala, z którym od lat działa w Blue Cafe. Bez pary pozostał Rafał Brzozowski, laureat 2. miejsca w preselekcjach do Eurowizji 2017. Sprawdźmy, jak takie grono głosowało w półfinale i finale Eurowizji 2019!

12 punktów dla Australii

W I półfinale polskie jury 12 punktów przyznało Australii 🇦🇺. Najwyżej reprezentantkę oceniła para Wyszkoni-Durczak oraz Rafał Brzozowski. Rurak-Sokal przyznał piosence „Zero Gravity” 4. miejsce, a najostrzejsza była Dominika Gawęda – 5. miejsce. Para z Blue Cafe na pierwszym miejscu miała Serbię 🇷🇸 i balladę „Kruna”, która z kolei przez parę Wyszkoni-Durczak oceniona została na 4. miejsce, a przez Rafała na drugie. Ostatecznie to właśnie Serbia zdobyła polskie 10 punktów od jury. Trzecia w rankingu była Słowenia 🇸🇮 i chociaż kraj reprezentowała para, to nasze jurorskie duety się względem „Sebi” podzieliły. Panowie zgodnie dali piosence 3. miejsce, panie drugie. Ponieważ para Blue Cafe nie miała w swoim top3 Australii, zastąpiła ją Czechami 🇨🇿 – Dominika dała grupie Lake Malawi 3. miejsce, a Paweł drugie. Z kolei para Wyszkoni-Durczak, która dała Serbii 4. miejsce, w top3 miała Islandię 🇮🇸 – Ania przyznała 3. pozycję, a Maciej drugą. Top3 Rafała Brzozowskiego wyglądało identycznie jak całe top3 jurorskie z Polski.

„NIE” dla Serhata

Trzech jurorów (Maciej Durczak oraz para Blue Cafe) ostatnie miejsce przyznało piosence z San Marino 🇸🇲, z czym nie zgodziła się Ania Wyszkoni, dając Serhatowi 10. miejsce. Rafał Brzozowski przyznał 11. W oczach i uszach Ani najsłabiej wypadła Grecja 🇬🇷, z kolei u Rafała Portugalia 🇵🇹. Paweł jako jedyny nie miał w top10 Islandii (zajęła u niego 15. miejsce), Belgia tylko Rafałowi Brzozowskiemu nie przypadła do gustu, z kolei wysoko ocenił on Finlandię i Białoruś, czym wyróżnił się na tle pozostałych członków polskiej komisji. Paweł i Rafał w swoim top10 mieli Czarnogórę. W typowaniu finalistów najlepiej wypadli Dominika Gawęda i Rafał Brzozowski, którzy trafili 7/10. Ania Wyszkoni miała w swoim top10 sześć państw, które awansowały, a Paweł Rurak-Sokal tylko pięć. W łącznej punktacji jurorskiej Polakom udało się przydzielić punkty 6 krajom awansującym – Belgia 🇧🇪, Portugalia 🇵🇹 i Finlandia 🇫🇮 oraz Węgry 🇭🇺 dostały noty kosztem Białorusi 🇧🇾, San Marino 🇸🇲, Estonii 🇪🇪 i Grecji 🇬🇷, które do finału weszły.

„Sebi” wysoko także w finale

W finale para Wyszkoni-Durczak pozostała wierna Australii 🇦🇺 (1. miejsce), tak samo postąpił też Rafał Brzozowski. Najsłabiej ocenił Kate (na zdj.) tym razem Paweł, dając jej 8. miejsce. Dominika pozostała przy miejscu piątym. Pomimo niższych not od duetu Blue Cafe, Australia i tak zdobyła 12 punktów od polskiego jury. Drugie miejsce także bez zmian – dla Słowenii 🇸🇮. Pierwsze miejsce dał jej Paweł Rurak-Sokal, drugie Dominika Gawęda, trzecie para Wyszkoni-Durczak, a szóste Rafał Brzozowski. Na pozycję trzecią wskoczyła Macedonia 🇲🇰, która najbardziej spodobała się Dominice (1. miejsce). Paweł i Rafał mieli ją w top3, ale para Wyszkoni-Durczak umieściła Tamarę dopiero na 9. miejscu. Małżeństwo wspólnie oceniło Francję 🇫🇷 na 2. miejsce, co pozwoliło Bilalowi uzyskać 6 punktów z naszego kraju. 7 punktów miała Serbia 🇷🇸. Notę dla Malty 🇲🇹 Michela zawdzięcza zespołowi Blue Cafe – Dominika i Paweł dali piosence „Chameleon” 4. miejsce, chociaż Maciej i Rafał nie mieli tego utworu w czołowej dwudziestce. Islandia 🇮🇸 została z kolei wysoko oceniona przez parę Wyszkoni-Durczak pomimo niskich not od Blue Cafe. Azerbejdżan nie znalazł się w top10 jedynie u Rafała Brzozowskiego. Paweł Rurak-Sokal był jedynym jurorem, który dał 3. miejsce w top3 Włochom – niestety para Wyszkoni-Durczak oraz Rafał Brzozowski postawili „Soldi” na jednym z ostatnich miejsc! Ania Wyszkoni była jedyną, która w swoim top10 miała Rosję.

Polskie jury nie doceniło zwycięzcy

Była wokalistka Łez jako jedyna na ostatnie miejsce oceniła Wielką Brytanię 🇬🇧, tym samym przewidując ostateczny wynik tego kraju. Jej mąż dał „Bigger than us” miejsce 23., a pozostali jurorzy mieli UK znacznie wyżej. Maciej Durczak na ostatnie miejsce dał Izrael 🇮🇱, chociaż jego żona oceniła „Home” na 16. miejsce. Dominika Gawęda na dnie umiejscowiła „Scream” z Rosji 🇷🇺, a Paweł Rurak-Sokal San Marino 🇸🇲. Rafałowi Brzozowskiemu najmniej spodobała się Grecja 🇬🇷. A gdzie w tym wszystkim zgubiła się Holandia 🇳🇱? Rafał Brzozowski miał zwycięski utwór w swoim top10, na 7. miejscu. Ania Wyszkoni umiejscowiła „Arcade” na miejscu 10., a jej mąż na 12. Duet Blue Cafe dał Duncanowi miejsca 13-14. Tym samym Holandia zajęła w rankingu 14. miejsce i nie załapała się na żadne punkty. Podobny los spotkał inne kraje z czołówki rankingu Eurowizji 2019 – polskie jury nie dało punktów Włochom, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, a Norwegia otrzymała tylko 1 punkt.

Polska kocha Hatari

Co na to widzowie? W pierwszym półfinale nasze głosowanie wygrała Islandia 🇮🇸, drugie miejsce miała Australia 🇦🇺, a trzecie Słowenia 🇸🇮. Na dnie rankingu znalazła się Czarnogóra 🇲🇪. Widzowie przyznali punkty 8 państwom awansującym. W polskim top10 znalazły się Węgry i Belgia, a zabrakło Grecji i Cypru. 7 państw dostało punkty zarówno od jury jak i widzów z Polski. komisja doceniła Portugalię, Cypr i Finlandię, z kolei widzowie postawili na Estonię, San Marino oraz Białoruś. Łącznie najwięcej punktów daliśmy w półfinale Australii (aż 22), drugie miejsce zajęła Islandia (17), a trzecie Słowenia (16). Polska wraz z Islandią i Belgią okazały się największym wsparciem punktowym dla Australii – te trzy kraje przekazały piosence „Zero Gravity” po 22 punkty w półfinale. W głosowaniu na Hatari Polska zajęła 2. miejsce pod kątem przyznanych Islandii punktów. Więcej dały jedynie Australia i Francja (po 22). Nasz kraj był też drugi jeśli chodzi o docenienie Słowenii – o 1 punkt więcej piosence „Sebi” dały Serbia i Czechy. Grecja, Gruzja i Czarnogóra to jedyne kraje, które w I półfinale nie dostały z Polski żadnego punktu.

Polska przyjacielem Australii

W finale widzowie znów stanęli murem za Hatari, drugie miejsce otrzymał zwycięzca całego konkursu – Duncan z Holandii, a trzecie triumfatorzy televotingu – Norwegowie. W top5 mieliśmy też Włochy oraz Australię. 5 państw zajęło miejsce w top10 zarówno u polskiego jury jak i u polskich widzów. Macedonia, Serbia, Francja, Dania oraz Malta otrzymały punkty tylko od komisji, z kolei Holandia, Włochy, Szwajcaria, Rosja i Czechy tylko od widzów. Spore różnice występowały przy Malcie (7. u jury, 22. u widzów), Serbii (4. u jury, 18. u widzów), Hiszpanii (25. u jury, 14. u widzów) czy Holandii (14. u jury, 2. u widzów). Ostatnie miejsce w głosowaniu publiczności wywalczyła Wielka Brytania. Tym samym w finale Australia dostała od nas łącznie 18 punktów, Islandia 15, a Słowenia 14. Razem z Wielką Brytanią byliśmy największą pomocą punktową dla Australii (przegoniłą nas Islandia, która dała Kate 20 punktów). Podobnie w przypadku Hatari – Australia dała im 18 punktów, a my 15 co dało nam drugie miejsce na liście sympatyków Islandii. Polska była krajem, który najwięcej punktów przekazał Słowenii. Łącznie przyznaliśmy punkty 15 państwom. Z zerem zostawiliśmy Szwecję, Estonię, Hiszpanię, Białoruś, San Marino, Cypr, Izrael, Albanię, Niemcy, Grecję i Wielką Brytanię.

Warto przypomnieć, że rok temu polskie jury także nie dało żadnego punktu zwycięzcy, z kolei u widzów triumfator znalazł się na drugim miejscu! Zwycięzca Eurowizji 2017 również zajął 2. miejsce w polskim televotingu, ale tym razem jurorzy znad Wisły dali mu 12 punktów. W 2016 roku Jamala, która wygrała z utworem „1944” zdobyła 1. miejsce zarówno u jury jak i u widzów z Polski.

źródło: analiza własna na podstawie wyników Eurowizji 2019, Eurovision.tv, Wikipedia, Eurovision World, fot.: M. Błażewicz, 2019

 

 

 

%d blogerów lubi to: