Rotterdam faworytem w walce o Eurowizję 2020? Sprawdź jaka była oglądalność tegorocznego konkursu. Czesi nie zadebiutują podczas Eurowizji Junior 2019

Przedstawiciel telewizji holenderskiej NPO 🇳🇱 poinformował, że nadawca liczy na rozpoczęcie procesu wyboru miasta-organizatora Eurowizji 2020 w czerwcu. Władze NPO cieszą się z dużego zainteresowania i faktu, że coraz więcej miast i regionów chce dołączyć do wyścigu. Podkreślono też, że władze Holandii nie będą wspomagać NPO finansowo, a konkurs będzie przygotowany ze środków budżetu telewizji i dzięki sponsorom. Ze względu na próby wycofywania rzeszy turystów z Amsterdamu, aktualnie faworytem w walce o tytuł gospodarza jest Rotterdam (na zdj.) i „Ahoy Arena”. Władze miasta zapewniają, że cała dokumentacja ws. planów organizacji Eurowizji 2020 jest już gotowa w 80% i specjalna grupa pracuje nad tym, by tę walkę wygrać. Said Kasmi, przedstawiciel władz Rotterdamu ds. turystyki i kultury podkreśla jednak, że miasto samo Eurowizji nie przygotuje i że władze kraju też muszą dołożyć się do organizacji. Jest jednak pewny, że wszystko się uda i Rotterdam otrzyma prawo do organizacji. Podaje, że kalendarz wydarzeń Amsterdamu na maj 2020 już jest pełen i Eurowizji nie da się tam wcisnąć. Amsterdam i Rotterdam to nie jedyni kandydaci, chociaż wybór jakiegokolwiek innego miasta byłby sensacją. O Eurowizję walczą też Arnhem (stolica Geldrii), Breda (Brabancja Płn.), Enschede (prowincja Overijssel, miasto chce zorganizować ESC 2020 na terenie hangaru lotniska Twente), ‚s-Hertogenbosch (Brabancja Północna), Leeuwarden (Fryzja), Maastricht (stolica Limburgii), Haga (administracyjna stolica Holandii) i Utrecht. Ze względu na nieodpowiednią halę z wyścigu wycofało się miasto Zwolle.

Eurowizja 2019 nie cieszyła się w Polsce 🇵🇱 wysoką oglądalnością. Finał, bez udziału Tulii, ale za to z fałszującą Madonną, przyciągnął nieco ponad milion widzów (udział w rynku telewizyjnym na poziomie 11,47%). Dodatkowo transmisję na TVP Polonia obejrzało ok. 100 tys. widzów. Nie znamy danych związanych z oglądalnością konkursu poprzez Eurowizja.tvp.pl i aplikację mobilną TVP VOD, tak samo jak nie wiemy ile procent oglądalności ESC 2019 na YouTube stanowili polscy internauci. Pierwszy półfinał, w którym wystąpił polski reprezentant, obejrzało prawie 2 mln widzów, z kolei drugi półfinał śledziło 1,03 mln osób. Portal Wirtualnemedia.pl podaje, że tegoroczny finał przyciągnął o 380 tys. widzów mniej niż ubiegłoroczny, w którym także nie występowała reprezentacja Polski. Na szczęście nie wszędzie oglądalność ESC spada. W Grecji 🇬🇷 i Słowenii 🇸🇮 był to najchętniej oglądany finał Eurowizji od 2015 roku, w Czechach 🇨🇿 zyskał  o 12% więcej widzów niż rok temu, w Walonii 🇧🇪 o 43 tys. widzów więcej (pomimo porażki reprezentanta), na Cyprze 🇨🇾 show uzyskało prawie 70% udziału, w Norwegii 🇳🇴 aż 81%, w Rosji 🇷🇺 Eurowizja znów wróciła do zestawień najpopularniejszych programów, a na Islandii 🇮🇸 aż o 23% (najwięcej w Europie) spadł ruch na Pornhub w czasie transmisji finału Eurowizji 2019. Oglądalność spadła natomiast w Austrii, Rumunii, Francji, Estonii, Danii, Finlandii, Irlandii, Chorwacji i na Węgrzech, gdzie zanotowano najniższy poziom zainteresowania finałem Eurowizji w XXI wieku – trzykrotnie niższy niż w 2018 roku.

Część nadawców przygotowuje się już do sezonu preselekcyjnego 2020. Na Litwie 🇱🇹 może dojść do sporych zmian w formacie konkursu, m.in. w kwestii jego długości, ale także transparentności jury i otwarcia się na wykonawców nieposiadających obywatelstwa litewskiego. W Niemczech 🇩🇪 rozpoczęły się już poszukiwania osób, które zasiądą w tzw. „Eurovision Jury”, z kolei w Danii 🇩🇰 i Norwegii 🇳🇴 piosenki przyjmowane są cały czas by mieć więcej czasu na dokonanie odpowiedniego wyboru. Największa rewolucja dokona się w Czechach 🇨🇿, gdzie po wielu latach przerwy powróci telewizyjny finał narodowy. Odbędzie się 25 stycznia w Pradze i transmitowany będzie na żywo w porze najwyższej oglądalności. Telewizja czeska liczy na otrzymanie jak najlepszych piosenek i złożenie z nich świetnej stawki konkursowej. Nową nazwą konkursu ma być „ESCZ LIVE”, a więcej szczegółów poznamy wkrótce. Dodatkowo szef delegacji, Jan Bors, poinformował, że Republika Czeska nie zadebiutuje podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Dodatkowo przyznał, że szczerze wątpi w rychły powrót Słowacji 🇸🇰 do dorosłego konkursu. Ostatni raz tradycyjny finał narodowy odbył się w Czechach w 2008 roku.

Eurowizja za nami, do Eurowizji Junior jeszcze pół roku, więc pora wakacyjna to sezon europejskich festiwali i konkursów. Odbywający się w dniu finału Eurowizji 2019 Hartbex Carpathia Festival 2019 🇵🇱 wygrała Aga Twardowska z utworem „Rozanielony”. Wokalistka, która sama stworzyła swoją piosenkę, otrzymała w ramach nagrody Grand Prix czeki na 15 tys. zł oraz 1000 euro. I miejsce wywalczyła Oliwia Skóra z „Niewinnie”, II miejsce Maria Trusz (Ukraina 🇺🇦) z „Pogladom”, a trzecie Klaudia Kulawik z „Maybe today”. Poznaliśmy już finalistów festiwalu „New Wave”, który odbędzie się pod koniec sierpnia w rosyjskim Soczi 🇷🇺. O Grand Prix powalczą m.in. Inis Neziri z Albanii (finalistka Festivali i Kenges 🇦🇱), Aisel z Azerbejdżanu 🇦🇿 (Eurowizja 2018), czy duet AnnaMaria z Ukrainy 🇺🇦 (finalistki selekcji 2019). Polska po raz kolejny jest nieobecna podczas „New Wave”, ale nie zabraknie jej w „Słowiańskim Bazarze” organizowanym w Witebsku na Białorusi 🇧🇾. Specjalne polskie eliminacje odbyły się w marcu w Teatrze Kapitol w Warszawie i wygrała je Lilit Minasyan, pokonując Juliana Lesińskiego (2. miejsce) i Maksyma Lipińskiego (3. miejsce). Zwycięzcę wybrali jurorzy z Polski i zagranicy.  Lilit to wokalistka ze Szczecinka, która występowała już na przeróżnych festiwalach, podczas których często śpiewała m.in. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Uczestniczyła też w „The Voice of Poland”. „Czuję się bardzo szczęśliwa, że mogę reprezentować Polskę na festiwalu Slavianski Bazaar w Witebsku na Białorusi. Zrobię wszystko co w mojej mocy, trzymajcie kochani kciuki, pomódlcie się za mnie i za nasz wspólny sukces w lipcu!” – powiedziała portalowi Szczecinek.com. Do Witebska pojadą też m.in. Monika Manucharova 🇦🇲 (Armenia na Eurowizji Junior 2008), Lidia Isac 🇲🇩 (Mołdawia na Eurowizji 2016) i Paulina 🇱🇹 (preselekcje litewskie). „Słowiański Bazar” odbędzie się w dniach 11-15 lipca.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, Wirtualnemedia.pl, ESCxtra, Instagram, Hartbex Carpathia Festival, Eurovoix-World, Slavic Bazaar, Szczecinek.com, inf. własne, fot.: Itinari

%d blogerów lubi to: