ANALIZA WYNIKÓW (CZĘŚĆ 3): NAJSŁABSZE STARTY W HISTORII DANEGO KRAJU! KTÓRZY REPREZENTANCI POPSULI LOKALNE STATYSTYKI?

Co prawda ostatni artykuł o statystykach nieco się już zdezaktualizował przez wczorajsze rewelacje i zmianę wyników finałowych, ale dziś pora na drugą część. Sprawdzimy, którzy reprezentanci zajęli dla swoich krajów najsłabsze finałowe miejsca w historii. Warto podkreślić, że przed korektą wyników, ranking wyglądałby inaczej!

NAJSŁABSZY WYNIK

🇬🇷 GRECJA – „Better Love” (21. miejsce)

Katerine przez niektórych była uznawana nawet za faworytkę do wygrania, jednak Grecja ostatnio nie ma na Eurowizji zbyt dobrej passy. W tym roku co prawda awans do finału udało się uzyskać, ale teatralna prezentacja sceniczna do „Better Love” przepadła w tłumie konkurentów. Greczynka z Montrealu zajęła tylko 21. miejsce, z 74 punktami na koncie. Jest to najsłabszy finałowy rezultat Grecji w 40-letniej historii startów. Katerine przebiła Thalassę z 1998 roku i Freaky Fortune z 2014, którzy do tej pory byli tymi najsłabszymi – zajęli 20. miejsce. Grecja ostatni raz znalazła się w top10 Eurowizji w 2013 roku, a w latach 2004-2011 w ogóle z niego nie wychodziła!

🇬🇧 WIELKA BRYTANIA – „Bigger than us” (26. miejsce)

Kolejna klęska Wielkiej Brytanii, tłumaczona na różne sposoby, w tym także z uwzględnieniem Brexitu. Michael Rice, chociaż był nadzieją Brytyjczyków, poległ z kretesem. W televotingu wsparła go jedynie Irlandia – 3 punktami. W głosowaniu jury tylko pięć państw podrzuciło małe punkciki. Michael wylądował na ostatnim, 26. miejscu, tym samym dorównując duetowi Jemini z 2003 roku i ich słynnemu „Cry cry baby”, przy czym fałszująca para zapisała się w pamięci jako ta, której nikt w Europie nie dał żadnego punktu. Łącznie Wielka Brytania ostatnie miejsce zajęła już czwarty raz – wcześniej zdarzało się to też w 2008 i 2010 roku. Ostatnie miejsce w czołowej dziesiątce zdarzyło się UK w 2009 roku…

🇧🇾 BIAŁORUŚ – „Like it” (24. miejsce)

Młoda wokalistka, którą raczej mało kto będzie miło wspominał po Eurowizji. Jej występ był chaosem, w którym na pierwszy rzut oka widać było tylko tzw. „reżimowe kozaczki”, a ona sama uznana została za jedną z najmniej sympatycznych uczestniczek tegorocznej Eurowizji, chociaż jeszcze pół roku temu była twarzą Eurowizji Junior w Mińsku. Poza tym bardziej niż występ Zeny, fani zapamiętają „występ” białoruskich jurorów i skandal, jaki został przez nich wywołany. Gdyby nie korekta wyników, Zena byłaby najgorszą reprezentantką Białorusi w finale, jednak oficjalnie zajęła 24. miejsce, czyli to samo, które osiągnęto w 2010 roku za sprawą kiczowatych motylków i formacji 3+2. Tym samym 24. miejsce nadal jest najniższym, jakie Białoruś zajęła w finale, ale i tak nasi sąsiedzi mają szczęście, że w ogóle awansowali, bo zapewne udało im się to ze względu na niewyjaśniony jeszcze błąd jurorki czeskiej. Kosztem Polski…

🇦🇱 ALBANIA – „Ktheju tokes” (17. miejsce)

Gdyby nie korekta, Jonida Maliqi byłaby najsłabszą uczestniczką Eurowizji z Albanii, jednak ze względu na awans o jedno miejsce w tabeli, diwa zrównała się aż z trzema swoimi poprzednikami. 17. miejsce zajęły Olta Boka w 2008, Kejsi Tola w 2009 oraz Elhaida Dani w 2015 roku. Najniższe w historii miejsce Albanii w finale jest jednocześnie piątym najlepszym rezultatem. Albania wciąż czeka na kolejny sukces – ostatni raz udało się w 2012 roku, chociaż ze spornym uznaniem spotkał się Eugent Bushpepa, który rok temu w Lizbonie wywalczył 11. miejsce.

DRUGI NAJSŁABSZY WYNIK

🇮🇱 IZRAEL – „Home” (23. miejsce)

Wiecznie zapłakany reprezentant gospodarzy nie ugrał wiele – nie było to zresztą niespodzianką, bo ostatnio panuje trend zajmowania słabych miejsc przez kraje, które organizują konkurs. 23. miejsce (a od wczoraj także ostatnie w głosowaniu jury) dla Kobiego Marimi to powtórka z 2006 roku (Eddie Butler) i 2017 roku (Imri Ziv). Gorzej w finale wypadli jedynie członkowie formacji Sarah’le Sharon & The Shiru Group z utworem „Shiru”, chociaż naprawdę nie był to zły utwór!

🇷🇸 SERBIA – „Kruna” (18. miejsce)

Przed korektą byłoby ciut lepiej, a Nevena zostałaby wpisana pod „trzecim najsłabszym wynikiem”, jednak po spadku na miejsce 18. zrównała się z Sanją Vucic (2016). Gorzej wypadła w finale jedynie formacja Balkanika, która rok temu w Lizbonie zajęła 19. miejsce. Serbowie dobrze zaczęli swoją samodzielną eurowizyjną historię, jednak ostatni raz w top10 znaleźli się w 2015 roku. Każdy kolejny reprezentant walczy w sumie o to, by nie być tym najsłabszym.

TRZECI NAJSŁABSZY WYNIK

🇩🇪 NIEMCY – „Sister” (25. miejsce)

Ubiegłoroczne czwarte miejsce zdaje się być wypadkiem przy pracy, bo Niemcy znów grzeją doły. Udawane siostry, które praktycznie na nikim nie zrobiły wrażenia i usłyszały słynne „Sorry, zero points” od widzów, zajęły 25. miejsce, czyli przedostatnie w finale. Nadal najgorszym wynikiem, który zapewne nigdy nie zostanie już przebity, jest 27. miejsce z 2015 roku dla Ann-Sophie – nie tylko nie zdobyła żadnego punktu, ale też zajęła tak niskie miejsce ze względu na rekordową liczbę uczestników w finale. Druga najsłabsza uczestniczka Eurowizji z Niemiec to Jamie-Lee, która w 2016 roku uzyskała ostatnie, 26. miejsce. Na pięć ostatnich startów Niemcy cztery razy nie weszli do czołowej dwudziestki.

🇪🇪 ESTONIA – „Storm” (20. miejsce)

Szwed Victor Crone przygotował zaawansowany technologicznie występ, który jednak chyba niespecjalnie się spodobał, a dodatkowo został popsuty nieudanym ujęciem kamery w trakcie finału. 20. miejsce to trzeci najsłabszy rezultat finałowy Estonii i powtórka z 2013 roku – to samo miejsce zajęła wtedy ciężarna Birgit Õigemeel. W 2003 roku 21. miejsce zdobyła formacja Ruffus, a w 1994 i 2011 uzyskano 24. miejsce za sprawą reprezentantów: Silvi Vrait oraz Getter Jaani.

Statystyki półfinałowe

Ze względu na różne formaty eliminacji ciężko jest porównać poszczególne miejsca rankingowe, gdyż np. w 1996 roku w półfinale wzięło udział ponad 25 utworów, a od 2008 liczba państw w jednej grupie nie przekracza 20. W zestawieniu wzięto jednak pod uwagę wszystkie „półfinałowe” starty danego kraju.

Najsłabszy wynik w historii:

  • 🇮🇪 Irlandia (18. miejsce)
  • 🇦🇲 Armenia (16. miejsce)

Drugi najsłabszy wynik:

  • 🇲🇪 Czarnogóra (16. miejsce) – także w latach 2017-2018
  • 🇷🇴 Rumunia (13. miejsce)

Trzeci najsłabszy wynik:

  • 🇫🇮 Finlandia (17. miejsce)
  • 🇬🇪 Gruzja (14. miejsce) – także w 2012
  • 🇲🇩 Mołdawia (12. miejsce) – także w 2008

Analiza własna, fot.: M. Błażewicz 

%d blogerów lubi to: