Opole 2019: Ośmiu eurowizyjnych reprezentantów Polski podczas festiwalu! Eurowizja: Jaka była oglądalność i jakie plany mają nadawcy na 2020 rok?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji zebrał najmniejszą publiczność od 2013 roku! Co prawda 182 miliony widzów to i tak świetny wynik, ale niższy niż w ubiegłych latach. Być może ma to związek z wyeliminowaniem „dużych” krajów Europy już na poziomie półfinału – zarówno w Polsce jak i w Rumunii oglądalność konkursu mocno spadła. Słabo było też m.in. w Finlandii czy na Węgrzech. Zabrakło reprezentantów Ukrainy i Bułgarii, co na pewno wpłynęło na popularność show w tych krajach. Europejska Unia Nadawców cieszy się, że ESC 2019 uzyskała dwukrotnie wyższą oglądalność w swoim paśmie i czterokrotnie więcej młodej publiczności zasiadło przed telewizorami, w porównaniu do innych programów nadawanych w sobotnie wieczory. Dodatkowo transmisję na YouTube śledziło łącznie ok. 40 milionów użytkowników z 225 krajów. Spory ruch związany z Eurowizją zanotowano też na mediach społecznościowych. W tym roku konkurs powiązany był z ogromną ilością wszelkiego rodzaju skandali, zarówno politycznych jak i obyczajowych. W Polsce szeroko dyskutowano „gejowskie” Kiss Cam w pierwszym półfinale, wśród fanów nadal odczuwa się oburzenie w związku z błędami w głosowaniu, z kolei wielu „niedzielnych” widzów Eurowizji twierdzi, że finał był zdecydowanie za długi. Czy w przyszłym roku coś się zmieni?

NBTC (Turystyka Narodowa Holandii) 🇳🇱 wydało opinię ws. gospodarza Eurowizji 2020. Dyrektor ds. Strategii i Brandingu NBTC – Conrad van Tiggelen zasugerował, by nadawca NPO postawił na alternatywną wobec Amsterdamu opcję, typując Rotterdam, Arnhem lub Maastricht. Podkreślił, że stolica Holandii już teraz ma problemy ze zbyt dużym nawałem turystów, dlatego ma nadzieję, że Eurowizja 2020 zostanie wykorzystana by pokazać inne oblicze kraju i mniej znane miejsc – turystom Holandia nie powinna się kojarzyć tylko z kanałami i tulipanami. Na razie nie wiadomo jaka będzie ostateczna decyzja NPO ws. gospodarza, ale wiemy, że Amsterdam, mimo wszystko, jest chętny do organizacji konkursu i podkreślają to władze miasta. Stolica może zaproponować NPO i EBU trzy obiekty – Amsterdam RAI Exhibition and Convention Centre, Ziggo Dome lub ogromną Johan Cruyff Arenę. Oddalony o ok. 78 kilometrów Rotterdam uznawany jest za faworyta walki o Eurowizję. Władze miasta proponować będą Ahoy Arenę, w której w 2007 roku odbyła się Eurowizja Junior. Łącznie 10 miast jest zainteresowanych organizacją imprezy.

Kraje, które wstępnie potwierdziły udział w Eurowizji 2020 podają też pierwsze plany związane z wyborem reprezentantów. Wewnętrznie wybierać mają m.in. Belgia 🇧🇪, Szwajcaria 🇨🇭, Białoruś 🇧🇾 i San Marino 🇸🇲, z kolei w Czechach 🇨🇿, Danii 🇩🇰, Estonii 🇪🇪, na Litwie 🇱🇹, w Czarnogórze 🇲🇪, Norwegii 🇳🇴, Portugalii 🇵🇹, Serbii 🇷🇸, Szwecji 🇸🇪, Niemczech 🇩🇪 czy na Ukrainie 🇺🇦 odbędą się preselekcje narodowe. Wkrótce zgłoszenia do kolejnej edycji Festivali i Kenges zacznie zbierać Albania 🇦🇱. Telewizja ormiańska 🇦🇲 ma powrócić do organizacji „Depi Evratesil”. Zmiany mają nastąpić także w Izraelu 🇮🇱. W planach jest kolejna edycja talent-show, ale tym razem połączona także z wyborem piosenki. Tak miał zresztą wyglądać wybór przed Eurowizją 2019, ale w ostatniej chwili zrezygnowano z takiej formuły, wyłaniając jedynie zwycięzcę, by później wewnętrznie przygotować utwór „Home”. Na razie oficjalnie nie słychać o żadnych planowanych rezygnacjach z udziału w Eurowizji 2020, chociaż plotkuje się, że przerwę mogą zrobić m.in. Polska 🇵🇱 czy Węgry 🇭🇺. Powrócić ma Ukraina – tak obiecano w marcu tego roku. Po 5 lipca dowiemy się, czy Bułgaria 🇧🇬 zdecyduje się na udział w Eurowizji 2020 – na początku lipca odbędą się wybory nowego zarządu BNT. Ponoć opcja powrotu na ESC 2020, a nawet na JESC 2019 jest możliwa. Trzymamy kciuki!

Szereg gwiazd, w tym wykonawców związanych z Eurowizją i preselekcjami, pojawi się w tym roku podczas Festiwalu w Opolu 🇵🇱. W ramach czterodniowego święta muzyki odbędą się koncerty tematyczne oraz konkursy. Podczas gali „Od Opola do Opola” zaśpiewają m.in. Edyta Górniak (ESC 1994), Roksana Węgiel (JESC 2018), Lanberry (Preselekcje 2017), Tulia (ESC 2019), Ania Wyszkoni (Preselekcje 2004), Piotr Cugowski (Preselekcje 2003) i Sławek Uniatowski (Preselekcje 2006) W konkursie „Debiutów” pojawi się…Michał Wiśniewski, jednak zbieżność imion i nazwisk jest przypadkowa – to nie jest lider Ich Troje (ESC 2003, 2006), a inny wokalista, dokładniej laureat „Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 2019”. Gościem specjalnym będzie AniKa Dąbrowska, zwyciężczyni „The Voice Kids 2”, przez wielu typowana na nową reprezentantkę kraju podczas Eurowizji Junior. Według ankiety na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego 66% głosujących chce, by to właśnie popularna Ania zaśpiewała dla Polski w Gliwicach. W „Premierach” (w konkursie i poza nim) usłyszymy m.in. Sławka Uniatowskiego, Kasię Wilk (Preselekcje 2006), Kasię Moś (ESC 2017), Tulię, Monikę Kuszyńską (ESC 2015) czy grupę Leszcze (Preselekcje 2010). Łukasz Zagrobelny (Preselekcje 2004) zaśpiewa podczas koncertu piosenki literackiej i kabaretowej „Walizki moje pełne snów…”, z kolei w koncercie pt. „Nie pytaj o Polskę” na scenie pojawią się m.in. Margaret (polsko-szwedzka gwiazda preselekcyjna), Michał Szpak (ESC 2016), Golden Life (Preselekcje 2004), Stachursky (Preselekcje 2003 i 2009), Kasia Cerekwicka (Preselekcje 2006), Łzy (Preselekcje 2004), Ich Troje czy Marcin Rozynek (Preselekcje 2004). Będzie też Gromee (ESC 2018), a większość koncertów wyreżyseruje Konrad Smuga, który odpowiedzialny był m.in. za ostatnie występy polskich reprezentantów na Eurowizji dla dorosłych i dla dzieci. Festiwal w Opolu rusza 14 czerwca!

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

Źródło: EBU, Eurovision.tv, ESCbubble.com, Wikipedia, ESCToday, instagram, Eurowizja.org, Twitter, RTSH, inf. własne, NPO, TVP, fot.: M. Błażewicz 2019

%d blogerów lubi to: