Lokalizacja pocztówki niespodzianką dla uczestników Eurowizji. Nadav Guedj wystąpi na scenie konkursu? Posłuchaj nowej wersji piosenki Gruzji!

Zespół Tulia 🇵🇱 udzielił odpowiedzi na pytania fanów na profilu Instagram. Sporo pytano o pocztówkę, którą wokalistki będą kręciły w połowie kwietnia. „Wszystkie pocztówki mają ten sam temat i wszystkie kręcone są w Izraelu. Nie znamy jeszcze swojego miejsca, jesteśmy ciekawe. Z naszych informacji wynika, że koncept na pocztówki jest ustalony, dla wszystkich wykonawców spójny. Według nas jest ciekawy, uważamy, że się idealnie w nim odnajdziemy. Nie możemy się doczekać, ponieważ nie znamy naszej lokalizacji (jest to dla każdego uczestnika indywidualna niespodzianka) no i będziemy wyglądały czadowo” – zapowiedziały. Tegoroczne pocztówki oparte są na motywie tańca – każdy z uczestników wykonywać będzie prostą choreografię z tancerzami z Izraela. Relacje z nagrywania pocztówek znaleźć możecie na profilach instagramowych wielu uczestników Eurowizji 2019 – liczymy na to, że dziewczyny z zespołu Tulia także będą na bieżąco dzielić się z fanami wszystkim tym, co dziać się będzie w Izraelu 🇮🇱 podczas prac nad pocztówką. Tymczasem pocztówki już stały się obiektem walki politycznej. Minister Kultury, Miri Regev, w jednym z wywiadów zaatakowała producentów Eurowizji 2019 i stację KAN za brak uwzględnienia Judei i Samarii w lokalizacjach do pocztówek. „Nie dam za wygraną, Judea i Samaria są częścią Izraela i nie będziemy tego ukrywać tylko dlatego, że nie jest to w agendzie tych, którzy organizują Eurowizję„. Telewizja KAN po raz kolejny podkreśliła, że Eurowizja jest apolitycznym wydarzeniem, dlatego w pocztówkach zabraknie Zachodniego Brzegu, czyli ziem należących do Autonomii Palestyńskiej 🇵🇸.

Udało się dojść do porozumienia w kwestii finansowania ochrony Eurowizji 2019 w Tel Awiwie 🇮🇱. Wydatek związany z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ESC, jak i widzom czy dziennikarzom, poniosą wspólnie telewizja KAN oraz cztery ministerstwa – Turystyki, Spraw Wewnętrznych, Komunikacji i Finansów. Europejska Unia Nadawców jest przeciwna zaangażowaniu finansowemu telewizji KAN w ochranianie wydarzenia, twierdząc, że gwarancję bezpieczeństwa zapewnić powinny władze kraju. Według danych przekazanych przez lokalne media, koszt ochrony to ok. 13 milionów szekli, z czego 4,3 mln szekli przeznaczone zostaną zostaną na Eurovillage. Portal Israel Hayom podaje, że w trakcie Eurowizji na scenie wystąpią nie tylko izraelscy zwycięzcy, ale też m.in. Nadav Guedj (ESC 2015, fot.) czy Ilanit, pierwsza reprezentantka Izraela na Eurowizji. Z kolei w Eurovillage zapowiedziano koncerty takich gwiazd jak Loreen, Carola czy Anne-Marie David.

Rozpoczęło się zbieranie punktów w corocznym „OGAE Poll”. Jako pierwszym, swoje wyniki przekazał klub z Armenii 🇦🇲, w którym zagłosowały 34 osoby. 12 punktów zdobyła Holandia 🇳🇱, 10 Włochy, a 8 Szwajcaria. Ormianie dali też punkty reprezentantom Cypru, Rosji, Grecji, Szwecji, Malcie, Francji i Belgii. Kolejne punktacje prezentowane będą mniej więcej codziennie do 1 maja, kiedy dowiemy się, kto tych punktów zdobył najwięcej. Rok temu głosowanie członków OGAE wygrał Izrael 🇮🇱, który zdobył też Grand Prix Eurowizji 2018 w Lizbonie. Drugie miejsce miała Francja, a trzecie Finlandia – te kraje nie weszły do top10 finału. Co ciekawe, w top10 były też Belgia i Grecja, kraje, które nie zakwalifikowały się do finału Eurowizji 2019.

Dziś premierę miała nowa, eurowizyjna wersja utworu gruzińskiego czyli „Keep on going” Oto Nemsadze 🇬🇪. Chociaż cały utwór zaśpiewany będzie w języku narodowym (gruziński, z elementami abchaskiego) to jednak zdecydowano się na angielski tytuł. Trwają aktualnie prace nad teledyskiem do piosenki. To nie koniec zmian w piosenkach eurowizyjnych – w pierwszej połowie kwietnia mają się odbyć premiery zmodyfikowanych wersji piosenek z Litwy i Chorwacji. Dodatkowo wkrótce usłyszymy symfoniczną wersję serbskiej piosenki „Kruna” (po angielsku). Do tej pory mniejsze lub większe zmiany zaszły w piosenkach z Czech, Węgier, Czarnogóry, Serbii, Gruzji, Rumunii, Albanii i Hiszpanii.

Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 weźmie udział w Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach (Śląsk). Rozpoczęto już proces wyboru drugiego reprezentanta tej części Wielkiej Brytanii. Preselekcje o nazwie Chwilio am Seren 2019 składać się będą z castingów, półfinału i finału. Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 kwietnia. W dniach 24-25 kwietnia oraz 5 maja odbędą się castingi. 29 czerwca zaplanowano półfinał, który zorganizowany będzie w Galerii Handlowej Swansea Quadrant. Finał zaplanowano na 24 września w Llandudno. Aby móc reprezentować Walię na Eurowizji Junior należy posiadać narodowość walijską lub status rezydenta. Kandydaci nie muszą mówić po walijsku, jednak należy pamiętać, że w Gliwicach będą zobligowani do śpiewania w tym języku. W finale selekcji udział weźmie sześciu wykonawców i podobnie jak w ubiegłym roku, piosenka na Eurowizję Junior zostanie przygotowana specjalnie na potrzeby konkursu – jej premiera (w różnych wykonaniach) odbędzie się w trakcie finału. Walia zadebiutowała na JESC w ubiegłym roku – za utwór „Perta” zajęła ostatnie miejsce.

Weź udział w akcjach specjalnych Dziennika Eurowizyjnego!

Źródło: Instagram, ESCkaz, Eurovoix, Spotify, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: