Czy Eurowizja w Izraelu będzie bezpieczna? Oto z Gruzji nagrywa klip do swojego utworu! Sprawdź najnowsze wyniki ankiet fanowskich

Rakiety latają nad Izraelem 🇮🇱, ale karawana idzie dalej. Pomimo napiętej sytuacji i sporadycznych nalotów rakietowych przygotowania do Eurowizji trwają, a kolejne delegacje przylatują do Tel Awiwu by kręcić pocztówki. Telewizja KAN zapewnia, że bezpieczeństwo ekip jest dla wszystkich priorytetem, z kolei Europejska Unia Nadawców nie wypowiada się na temat ewentualnego planu B w przypadku, gdy dojdzie do eskalacji napięć. W poniedziałek jedna z rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy trafiła w dom oddalony o ok. 17 kilometrów od Pawilonu 2, gdzie w maju odbędzie się Eurowizja. Siedem osób zostało rannych. Zapowiedziano, że harmonogram prac przy pocztówkach nie ulega zmianie, nie ma też mowy o tym, co by się stało, gdyby któraś z delegacji odmówiła lub nie mogła przylecieć do Izraela w wyznaczonym terminie. Aktualnie trwają prace nad pocztówkami z reprezentantami Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czarnogóry, Malty, Macedonii i Portugalii. We czwartek do Izraela poleci Sergey Lazarev. Zespół Tulia nagrywać będzie pocztówkę dopiero w połowie kwietnia. Telewizja KAN poinformowała również, że terytoria Judei i Samarii nie będą uwzględnione w pocztówkach, by nie eskalować konfliktu politycznego między Izraelem a Autonomią Palestyńską 🇵🇸. Aktualnie Judea jest podzielona pomiędzy te dwa kraje, z kolei Samaria i ruin starożytnego miasta znajdują się pod administracją Palestyny.

Telewizja gruzińska 🇬🇪 rozpoczęła już talent-show mający wyłonić reprezentanta kraju na Eurowizję Junior 2019 w Gliwicach, a dzisiaj wystartowały też prace nad wysokobudżetowym teledyskiem do „Keep on going” („Sul tsin iare”), czyli piosenki eurowizyjnej Oto Nemsadze (fot.), dwukrotnego zwycięzcy „Idola”. W klipie wystąpią członkowie formacji Shavnabada i 50 dodatkowo wyselekcjonowanych osób, a sam teledysk nagrywany będzie w wielu miejscach kraju. Nagrywanie ma potrwać kilka dni, a premiera klipu planowana jest na początek kwietnia. Wiadomo, że Oto Nemsadze wystąpi na scenie z pięcioma chórzystami, w tym z Mikheilem Javakhishvili, członkiem formacji Iriao, która reprezentowała Gruzję na Eurowizji 2018 zajmując ostatnie, 18. miejsce w grupie. Delegacja gruzińska wyruszy do Izraela 4 maja, a próby techniczne rozpocznie 5 maja, gdyż Oto zaśpiewa swój gruzińsko-abchaski utwór w II połowie I półfinału.

Estoński portal Eurovisioon.ee 🇪🇪 co roku prezentuje zebrane wyniki ankiet konkursowych z różnych portali. W tym roku pod uwagę brane są zestawienia nie tylko z tej estońskiej strony, ale też m.in. z ESCstats, ESCforum, ESCunited, OGAE Germany, My Eurovision Scoreboard, Sechuk czy EurovisionOnTop. W top3 zestawienia są aktualnie Holandia (miejsce 1.) 🇳🇱, Włochy (miejsce 2.) 🇮🇹 oraz Szwajcaria (miejsce 3.) 🇨🇭. Do top5 weszły również Norwegia i Cypr, a w czołowej dziesiątce są Azerbejdżan, Rosja, Szwecja, Grecja i Słowenia. Polska zajmuje 27. miejsce pomiędzy Wielką Brytanią a Izraelem, a pięć najsłabiej notowanych krajów to Gruzja, Czarnogóra, Mołdawia, Chorwacja i Białoruś.

Już w kwietniu ruszy dziewiąta edycja plebiscytu „Nasz Faworyt”, która wyłoni najlepszą piosenkę Eurowizji 2019 według czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 i miała dość złożony format, m.in. dwuetapowy finał. Ostatecznie triumfowała Wielka Brytania (I etap) 🇬🇧 i Estonia (II etap) 🇪🇪. Nie udało się przewidzieć zwycięzcy – formacja Blue zajęła w finale 11. miejsce (100 punktów), a Estonka Getter Jaani była przedostatnia – 24. miejsce i 44 punkty. W 2012 roku po zaciętej walce o głosy wygrała…Islandia 🇮🇸, pokonując Szwecję. W top5 znalazły się też Włochy, Hiszpania oraz Macedonia. Greta Salome i Jonsi zajęli w Baku 20. miejsce, ale Szwedka Loreen była pierwsza. W 2013 roku udało się wytypować zwycięzcę. Czytelnicy przyznali tytuł „naszego faworyta” Emmelie de Forest z Danii 🇩🇰, która 18 maja w Malmo zdobyła Grand Prix. W top5 naszego głosowania znalazły się też San Marino (miejsce 2.!), Ukraina, Norwegia i Niemcy. O tym, jakie wyniki mieliśmy w latach 2014-2018 dowiecie się w kolejnym artykule!

Weź udział w akcjach specjalnych Dziennika Eurowizyjnego!

Źródło: ESCkaz, Eurovoix, Eurovisioon.ee, Dziennik Eurowizyjny – Archiwum, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: