Ile czasu potrzebował Serhat by przyjąć ofertę wyjazdu na Eurowizję? Sprawdź, gdzie promują się uczestnicy! Problemów finansowych Izraela ciąg dalszy

Chociaż do Eurowizji 2019 pozostało już tylko parę tygodni, w Izraelu 🇮🇱 nadal nie ma porozumienia co do finansowania konkursu – podają lokalne media. Telewizja KAN spodziewała się, że organizacja imprezy kosztować będzie ok. 20 mln szekli, ale już teraz wiadomo, że koszta wzrosną do ok. 30 mln, bo samo przygotowanie Eurovillage to wydatek 4-5 milionów. Największym problemem jest współpraca telewizji KAN z rządem Izraela – władze kraju zdają się całkowicie ignorować prośby o pomoc i wsparcie finansowe i nie chcą się oficjalnie zaangażować w przygotowania, co może odbić się m.in. na finansowaniu ochrony eventu. Według portalu TheMarker, odpowiedzialność za pomoc telewizji KAN przerzucana jest z jednego ministerstwa na drugie, a Eurowizja traktowana jest jako zwykłe show telewizyjne organizowane w halach Expo. Nadal nie ma też porozumienia nadawcy z Ministerstwem Transportu w sprawie specjalnych kursów autobusów w Szabat, a przecież to właśnie w sobotę odbędzie się finał Eurowizji – widzowie muszą mieć dogodny dojazd do i z miejsca, gdzie konkurs zostanie zorganizowany. Na ten moment KAN i władze Tel Awiwu starają się działać samodzielnie. Opieszale działa też Ministerstwo Turystyki, które było niezwykle aktywne i efektywne przy organizacji np. imprez „Israel Calling”. Ze względu na wysokie ceny biletów zmieniono prognozy dotyczące ruchu turystycznego. Zamiast 14-18 tys. osób przyjeżdżających do Izraela z powodu Eurowizji teraz ocenia się, że do Tel Awiwu w maju dotrze ok. 10 tys. turystów. Spodziewany jest natomiast rekordowy dla tego kraju najazd dziennikarzy – akredytowano 1,5 tys. osób, więcej niż podczas wizyty byłego prezydenta USA – Obamy, czy pielgrzymki papieskiej. Średnio dziennikarze przebywać będą w Tel Awiwie ok. 10 dni.

Niedawno Greczynka Katerine Duska 🇬🇷 odwiedziła Rumunię, a w Bukareszcie spotkała się z reprezentantką Ester Peony 🇷🇴. Co ciekawe, wokalistki poznały się już w Tel Awiwie podczas kręcenia eurowizyjnych pocztówek. Brytyjczyk Michael Rice 🇬🇧 wystąpi natomiast w chorwackim show „Zvijezde Pjevaju”, gdzie zaśpiewa swoją balladę „Bigger than us”. Chorwat 🇭🇷 Roko Blažević odwiedził Belgrad na początku marca, a Sergey Lazarev 🇷🇺 przy okazji trasy koncertowej w Niemczech promował się też w Holandii. Takie spontaniczne wyjazdy promocyjne do różnych państw nie są już jednak taką codziennością, jak jeszcze parę lat temu, gdy rekordzistki (np. Kate Ryan z Belgii czy Angelica Agurbash z Białorusi) miały czas i finanse by zjechać przed Eurowizją większą część Europy. Teraz promocja skupia się głównie na eventach. Do stawki holenderskiego „Eurovision in Concert” w Amsterdamie (6 kwietnia) oficjalnie dołączyły reprezentantki Polski 🇵🇱 i Australii 🇦🇺. Z udziałów we wszystkich koncertach rezygnuje natomiast Maltanka 🇲🇹 – Michela Pace. Powód – wokalistka chce się skupić na próbach przed półfinałem.

W wywiadzie dla INFE Cyprus, reprezentant San Marino, Serhat 🇸🇲 (na zdj.) przyznał, że utwór „Say Na Na Na” napisał…w pięć minut, na ulicach Kolonii. „Szczerze mówiąc nie myślałem o powrocie na Eurowizję, aż do momentu gdy telewizja SMRTV do mnie zadzwoniła. Byłem zbyt zajęty nowym albumem. Moja pierwsza reakcja przez telefon to – ‚jeśli będziemy mieć dobry utwór, zrobię to’. Byłem wtedy w Kolonii. Po pięciu minutach zadzwoniłem do nich i powiedziałem: ‚Mamy piosenkę’. Napisałem ją bezpośrednio po pierwszym telefonie, na ulicy” – stwierdził, dodając, że „Say Na Na Na” to zaproszenie do celebracji życia, które daje wszystkim nadzieję i radość. Uznał również, że w przeszłości małym krajom łatwiej było wygrać Eurowizję, teraz światem rządzą social media, bo większe kraje mają większe poparcie ze względu na populację, a to buduje odpowiednio silną atmosferę wokół utworu. Co ciekawe, Serhat nieco zawiódł się na Eurowizji 2016 – spodziewał się lepszego wyniku dla „I didn’t know”, jednak za sukces uznał awans piosenki do do USA Billboard Dance Charts i to pokazuje, że Europa się myliła, nie doceniając go.

Weź udział w akcjach specjalnych Dziennika Eurowizyjnego!

Źródło: ESCkaz, Eurovoix, Eurovision in Concert, Infe Cyprus, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: