Znamy reprezentanta Albanii na Eurowizji 2019! To Jonida Maliqi z „Ktheju tokës”! Pełne wyniki głosowania jurorów!

Po niezwykle emocjonującej prezentacji punktów jurorskich wiemy już, że zwycięzcą 57. edycji Festivali i Kenges w Tiranie jest Jonida Maliqi z piosenką „Ktheju tokës”. Utwór poświęciła wszystkim emigrantom i tym, którzy walczą z problemami społecznymi nurtującymi Półwysep Bałkański. Drugie miejsce wywalczyła Lidia Lufi, a trzecie Eranda Libohova.

Dodatkowo przyznano też nagrodę studentów obserwujących konkurs. Pamiątkową statuetkę otrzymali Marko Strazimiri i Imbro za piosenkę „Leyla”. Panowie otwierali dzisiejszy finał i padli ofiarą błędów technicznych – nie zadziałał jeden z mikrofonów. Równie poważna usterka nastąpiła podczas występu Erandy Libohovej. Aby było sprawiedliwie, obydwa występy zostały powtórzone. Co ciekawe, druga nagroda specjalna trafiła również dla wykonawcy, który doświadczył problemów technicznych – wyróżnienie otrzymała Eranda Libohova.

Punkty przekazywano w bardzo chaotyczny sposób – prezentowano poszczególne głosowania jurorów z punktami zupełnie niezwiązanymi ze skalą eurowizyjną, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Co gorsza, poszczególne punktacje przeplatano reklamami, nagrodami specjalnymi i występami specjalnymi. Wprowadziło to spory chaos i szybsze bicie serca oglądających Festivali i Kenges fanów. Same wyniki też były zaskakujące – faworytka fanów, Soni Malaj, nie zebrała najwyższych not i zakończyła rywalizację na piątym miejscu. Fatalnie poszło duetowi złożonemu z Artemisy i Febiego – zajęli ostatnie miejsce.

Pełne wyniki głosowania jurorów znajdziecie poniżej:

 1. Jonida Maliqi 228
 2. Linda Lufi 219
 3. Eranda Libohova 181
 4. Dilan Reka 169
 5. Soni Malaj 166
 6. Klinti Collaku 163
 7. Elton Deda 156
 8. Marko i Imbro 142
 9. Bojken Lako 138
 10. Gjergj Leka 131
 11. Eliza Hoxha 127
 12. Alar Band 124
 13. Orgesa Zaimi 121
 14. Artemisa i Febi 113

Jonida Maliqi urodziła się 26 marca 1983 roku w Tiranie. Zadebiutowała podczas 35. edycji Festivali i Kenges gdy miała 13 lat – zaśpiewała wtedy w duecie z Aleksandrem Rapi. Istotnym momentem w jej karierze był też wspólny występ z tenorem Kastriotem Tushą – wykonali piosenkę poświęconą Matce Teresie. W 43. edycji FiK Jonida zaprezentowała się z utworem „Frikem se me pelqen” i zajęła 3. miejsce. Dwa lata później za „Pa identitet” wywalczyła 8. pozycję w finale. W 2007 uzbierała odpowiednią liczbę punktów by zakończyć rywalizację na 4. miejscu. Wielokrotnie uczestniczyła też w Kenga Magjike, wygrywając konkurs w 2008 roku za piosenkę pt. „Njeri nga ata”. W piątej edycji „The Voice Albania” (2016) zasiadła w fotelu jurorskim. Do tej pory wydała jeden album – w 2005 roku. Ma na koncie ponad 15 singli. Znana jest również z roli Julii w albańskiej wersji spektaklu „Romeo i Julia” – zakochaną parę tworzyła z Albanem Skenderajem. Wystąpiła w IV edycji lokalnego „Tańca z Gwiazdami”, a w 2008 roku dała się zamknąć w domu Wielkiego Brata.

Źródło: RTSH, Wikipedia, fot.: Screen

%d blogerów lubi to: