Stawka Sanremo 2019 kompletna! Czesi zapowiadają najlepsze preselekcje w Europie!

Stawka włoskiego festiwalu Sanremo 2019 kompletna 🇮🇹! Wczoraj telewizja RAI odkryła ostatnie karty i dowiedzieliśmy się, że do walki o Grand Prix przystąpią też m.in. Arisa (ostatni raz w festiwalu w 2016 roku), Daniele Silvestri, uczestnik „X Factora” Enrico Nigiotti, Francesco Renga czy legendarna Patty Pravo (na zdj.). Spośród nowych wykonawców do stawki dołączono Mahmooda. Łącznie o wygraną rywalizować będzie 24 wykonawców. Sanremo rozpocznie się 5 lutego, a zakończy wielkim finałem 9 lutego. Zwycięzca otrzyma prawo do reprezentowania Włoch podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie, a jeżeli z niego nie skorzysta, nadawca RAI będzie mógł wskazać innego kandydata spośród uczestników festiwalu. Show będzie transmitowane przez telewizję Rai Uno, stację radiową Rai Radio 2 oraz satelitarnie poprzez Rai Italia, a dodatkowo także w Albanii (RTSH), Australii (SBS) i Rosji (Vremya). Będzie to już dziewiąty reprezentant Włoch od czasu wielkiego powrotu w 2011 roku. W tym okresie kraj zdołał dwukrotnie zająć miejsce w top3 i aż sześć razy był w czołowej dziesiątce, co stawia go na pozycji lidera w grupie Big5. Ostatni raz Włosi triumfowali w 1990 roku.

Jestem niemal pewny, że nasze ESCZ będzie mieć stawkę najsilniejszych utworów spośród wszystkich preselekcji eurowizyjnych. Pokazuje to, jak wielki jest potencjał naszego kraju i jak mocnych muzyków posiadamy” – powiedział Jan Bors, szef delegacji eurowizyjnych Republiki Czeskiej 🇨🇿. Przyznał też, że do telewizji dotarło mnóstwo doskonałych piosenek, a na shortliście znalazło się ponad 20 utworów, stąd decyzja o rozszerzeniu stawki finałowej z sześciu do ośmiu nazwisk. Bors dodaje, że propozycje, które nie weszły do finału z powodzeniem mogłyby wygrać preselekcje w innych krajach. Istotnym kryterium w doborze piosenek był fakt, czy dany utwór ma wszystko co potrzebne, by porwać słuchacza. Bacznie przyglądano się też możliwościom wokalnym kandydatów, potencjałowi danej kompozycji. Zorganizowano też specjalny casting i zaproszono najlepszych zgłoszonych do wykonania swoich piosenek na żywo. Premiera utworów odbędzie się 7 stycznia.

Dziennik Eurowizyjny przeprowadził z Janem wywiad w kwietniu 2017 roku. Znaleźć go można TUTAJ.

Kolejne nazwiska chętnych do udziału w preselekcjach Ukrainy 🇺🇦! Poza Natalią Gordienko podaje się też zespoły Bahroma i Freedom-Jazz. Swoje piosenki zgłosili też m.in. Dontsov, Shain Lee, Riya czy Paul Manandise, a Dima Kolyadenko, Vilna (tym razem jako projekt ERIA), Laud, Lumiere wyrazili zainteresowanie walką o Eurowizję. Tayanna, Kazka czy Mountain Breeze nie są jeszcze pewni startu. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 grudnia, a lista półfinalistów ma być ogłoszona w pierwszej połowie stycznia. Po drugiej stronie barykady – w Rosji 🇷🇺 – Filip Kirkorov poinformował w wywiadzie dla AiF, że ma już kandydata i pomysł na reprezentanta Rosji w Izraelu, jednak dodaje, iż nadawca rosyjski rozmawia z kilkoma różnymi artystami. Jeżeli pomysł Kirkorowa nie zostanie zaakceptowany, producent chciałby zaangażować się w pracę delegacji innego, zaprzyjaźnionego kraju, np. w Mołdawii. Podkreśla, że nie musi za wszelką cenę uczestniczyć w Eurowizji 2019. „Jeśli się nie uda, po prostu pojadę do Izraela na półfinały i finał jako gość” – twierdzi.

Najpewniej w przyszłym roku nie będzie jedenastej edycji Operacion Triunfo w Hiszpanii 🇪🇸 – zapowiedział dyrektor RTVE twierdząc, że o taki format należy dbać. Finał dziesiątej edycji był najsłabiej oglądanym w historii programu – zebrał ponad 2,2 mln widzów, co dało ok. 19,4% udziału w rynku. Realizatorzy podkreślają, że i tak jest to sukces – show nadal cieszy się sporym zainteresowaniem na mediach społecznościowych czy YouTube. Zwrócono jednak uwagę na to, że OT stało się ofiarą clickbaitów – media często informowały o tym, co działo się w programie, ale ze względu na krzykliwe nagłówki wielokrotnie wywoływano burze w szklance wody. Na stronie RTVE.es nadal można głosować na minutowe wersje demo 17 piosenek preselekcyjnych. Zwycięzca OT, Famous, wcale nie jest tutaj faworytem. Zebrał dopiero 9% głosów. Zdecydowanie prowadzi Maria z „Muerdeme” mając 18%. Na 2. miejscu są Noelia i Natalia – po 10% głosów.

Źródło: Rai, Wikipedia, ESCkaz, RTVE.es, fot.: La Repubblica

 

 

%d blogerów lubi to: