Popularna topmodelka prowadzącą Eurowizji 2019! Kto jeszcze przywita Europę z Tel Awiwu?

Światowej sławy izraelska modelka 🇮🇱 Bar Refaeli będzie współprowadzić Eurowizję 2019 – podają hebrajskie media opierając się na źródłach z telewizji KAN. Nadawca telewizyjny oraz EBU na razie nie potwierdzają tych doniesień, a oficjalne oświadczenie w tej sprawie ma być opublikowane dopiero w styczniu. Urodzona w Hod ha-Szaron Bar ma rodzinne związki z Polską – jej dziadkowie byli Żydami z Włoch, Litwy i z naszego kraju. W 2014 roku była gościem jednego z odcinków „Top Model 4” nagrywanego w Warszawie, a od 2013 roku jest prowadzącą izraelskiej wersji „X Factor”. Poza modelingiem i pracą w telewizji zajmuje się też projektami gospodarczymi, ma własną linię bieliźnianą i aplikację modową. Udziela się też charytatywnie. Rok temu urodziła drugie dziecko. To nie pierwszy raz gdy Eurowizję prowadzić będzie modelka – w 2009 roku półfinały w Moskwie uatrakcyjniła swoją osobą Natalia Vodianova, jednak sposób jej prowadzenia, jej wypowiedzi i ogólne nieprzygotowanie do roli sprawiły, że stała się sporym pośmiewiskiem wśród fanów konkursu. Oby Bar poradziła sobie znacznie lepiej!

Refaeli nie będzie na scenie sama – towarzyszyć jej będzie Erez Tal, 57-letni aktor i prezenter, znany m.in. z prowadzenia reality-show „Big Brother”. Jest też pierwszą osobą komentującą Eurowizję dla telewizji izraelskiej od 1995 roku. Dodatkowo w Green Roomie pojawią się Lucy Ayuob (podawała punkty podczas Eurowizji 2018) oraz Assi Azar, popularny prezenter, który aktualnie prowadzi talent-show połączony z preselekcjami Izraela do Eurowizji. Dość tradycyjny zestaw gospodarzy pojawi się na Eurowizji pierwszy raz od 2016 roku. W 2017 roku konkurs prowadzili sami panowie, a w 2018 jedynie panie. Warto dodać, że telewizja KAN dopiero teraz otrzymała pełny status aktywnego członka Europejskiej Unii Nadawców co oznacza, że starty Izraela w kolejnych konkursach nie będą już poddawane w wątpliwość. Już 10 grudnia ruszy proces akredytacyjny dziennikarzy przed Eurowizją 2019, a przygotowania do konkursu w Pavilion 2 w Tel Awiwie rozpoczną się 24 marca. Pozostałe pawilony (numer 1 i 11-14), które również będą wykorzystywane podczas ESC 2019 przejęte będą przez stację KAN i EBU pod koniec kwietnia. Według najnowszych informacji Pawilon 1 będzie użyty jako Green Room i połączony tunelem z Pawilonem 2, gdzie stanie scena. Pozostałe obiekty przeznaczone będą na Centrum Prasowe i Konferencyjne i pomieszczenia produkcyjne.

Zamieszanie w telewizji czarnogórskiej 🇲🇪. Ze względu na błąd, który pojawił się w angielskiej wersji regulaminu, aż 17 spośród 27 zgłoszeń do preselekcji Montevizija zostało odrzuconych. Jak przyznaje nadawca RTCG, pomyłka dotyczyła terminu przyjmowania zgłoszeń. W efekcie odrzucone propozycje zostaną ponownie zweryfikowane i zapewne wrócą do stawki. Tymczasem w sąsiedniej Albanii 🇦🇱 opublikowano fragmenty piosenek na Festivali i Kenges. Dostępne są one za pośrednictwem YouTube i w formie krótkich wywiadów z wykonawcami, gdzie w tle usłyszeć można konkursowe propozycje. Jak zwykle jest mnóstwo ballad, ale pojawiają się też szybsze propozycje i z nowoczesnym brzmieniem. Nie zabraknie też folku i brzmień etnicznych. Playlista utworów (niestety brakuje paru klipów) dostępna poniżej:

Portal DzisiajWGliwicach.pl podaje, że lokalny poseł rządzącej partii Jarosław Gonciarz napisał do prezesa TVP, Jacka Kurskiego pismo z propozycją organizacji Eurowizji Junior 2019 właśnie w tym mieście 🇵🇱. „Zwróciłem się pisemnie do Prezesa TVP S.A. Pana Jacka Kurskiego, by zachęcić Zarząd TVP S.A. do podjęcia starań o organizację przyszłorocznej Eurowizji dla dzieci w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Gliwice jako miejsca finałowego koncertu” – potwierdza poseł na swoim Facebooku. Podkreślił, że miasto dysponuje nowoczesną halą – „wyposażenie techniczne Areny Gliwice, jej akustyka, gwarantują doskonałą organizację imprez o charakterze muzycznym oraz sportowym” – podaje. Na początku grudnia Dziennik Eurowizyjny wymienił Gliwice Arenę jako jedno z potencjalnych miejsc organizacji Eurowizji Junior w naszym kraju. Niestety w ankiecie ta kandydatura zdecydowanie przegrała z wszystkimi pozostałymi, otrzymując tylko 5,78% głosów. Faworytem fanów jest Kraków (45,53%) przed Trójmiastem (16,31%) i Łodzią (15,36%), a Gliwice zostały pokonane przez Katowice (10,13%) i … wszystkie inne miasta (6,1%). Jedynie 0,79% głosujących nie chce by TVP była organizatorem konkursu. Warto wspomnieć, że zwyciężczyni Eurowizji dla Młodych Tancerzy – Paulina Bidzińska – pochodzi z Gliwic.

Rozpoczął się etap zgłoszeniowy do 15. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” 🇵🇱, który zaplanowano na 17-19 maja 2019 roku. Do konkursu i walki o nagrody pieniężne stanąć mogą wykonawcy z Polski i ze świata – każdy powinien zgłosić dwie piosenki autorskie – panuje dowolność językowa, ale preferowane są utwory w językach narodowych. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 stycznia, a spośród wszystkich propozycji specjalna komisja wyłoni festiwalową stawkę i powiadomi o swojej decyzji wykonawców do 1 kwietnia. Skład komisji poznamy do 31 stycznia 2019 roku. W trakcie festiwalu laureat Grand Prix otrzyma 15 tys. zł, przyznane będą też nagrody za zajęcie miejsc 1-3 oraz wyróżnienia specjalne. O wynikach decydować będą jurorzy. Regulamin w języku polskim i angielskim dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Ynet, Eurovoix, Wikipedia, EBU, RTCG, Eurovision Albania, YouTube, DzisiajWGliwicach, inf. własne, Carpathia Festival, fot.: Wallpapersprinted

%d blogerów lubi to: