Emmanuel Moire powalczy o reprezentowanie Francji na Eurowizji! Kto jeszcze pojawi się w preselekcjach? Doda i Edyta Herbuś o Roksanie Węgiel

Kolejny dzień i kolejna publikacja listy kandydatów w preselekcjach! Tym razem swoich uczestników przedstawili producenci „Destination Eurovision” – preselekcji francuskich 🇫🇷, które okazały się być hitem sezonu 2018 i wielu fanów liczy na równie dobre propozycje przed Eurowizją 2019. W półfinałach udział weźmie po 9 kandydatów, a z każdej grupy do finału awansuje czterech najlepszych. W każdej rundzie decydować będą widzowie oraz jurorzy międzynarodowi, przy czym komisja będzie się różnić w zależności od rundy. Najważniejszym nazwiskiem w stawce jest zdecydowanie 39-letni Emmanuel Moire (na zdjęciu z Amandine, ESC 2013), który do tej pory wydał cztery albumy. W 2007 roku reprezentował Francję podczas Sopot Festival 2007 zajmując 2. miejsce i przegrywając jedynie z grupą Feel z Polski. Popularny wokalista miał w swoim życiu prywatnym niezwykle ciężkie wydarzenia – w 2008 roku został potrącony przez samochód, a rok później jego brata bliźniaka również spotkał taki sam los – niestety tym razem skończyło się tragiczniej, gdyż Nicolas po dwóch tygodniach bycia w śpiączce zmarł. Pod koniec 2009 roku Emmanuel przyznał się do homoseksualnej orientacji. Czy piosenkarz, za którym stoi Warner Music France, wygra preselekcje? Nie wiadomo, gdyż akurat jego utwór „La Promesse” trafił już w całości do Internetu i pojawiają się względem niego dość krytyczne komentarze.

Konkurencję dla Emmanuela stanowić będą m.in. mezzosopranistka Battista Acquavia (która jako jedyna zaśpiewa w Destination Eurovision po korsykańsku), zwyciężczyni Popstars z 2003 roku – Chimene Badi czy wokalistka i skrzypaczka Gabriella Laberge, która wykona utwór „On cherchera” po francusku i angielsku. Florina jako jedyna będzie mieć piosenkę w całości po angielsku, z kolei Tracy de Sa zaprezentuje „Por Aqui” w trzech językach (poza francuskim także angielski i hiszpański). Duet Lautner zaśpiewa „J’ai pas le temps” przygotowane m.in. przez izraelskiego producenta Yonathana Goldsteina, Madame Monsieur (ESC 2018) stoją za piosenką dla kontrowersyjnego Bilala Hassani, a Alma (ESC 2017) współtworzyła utwór dla Naestro. W drugiej połowie grudnia zaprezentowane zostaną fragmenty wszystkich piosenek. Na ten moment trzy utwory dostępne są w całości.

W niedawnym wywiadzie dla portalu Eska.pl Roksana Węgiel 🇵🇱 przyznała, że wciąż jeszcze nie wierzy w wygraną w Eurowizji Junior. Dowiedzieliśmy się jednak, że wokalistka nie była na początku przekonana do „Anyone I want to be”. „Ogólnie, moja piosenka jest wygrzebana z szuflady, śpiewałam ją tak trochę przypadkiem – ale w życiu nie ma przypadków. Miałam śpiewać inną piosenkę, miałam przygotowanych kilka propozycji, ale wyszło tak, że śpiewam tę. Na początku nie byłam w ogóle przekonana do tej piosenki, ale dobrze, że są osoby, które mnie namówiły i cieszę się, że im zaufałam” – powiedziała. Z kolei dla wywiadu portalu korso.pl zdradziła, w jaki sposób dowiedziała się o udziale w konkursie: „Wytypowała mnie Telewizja Polska. Myślałam, że będą preselekcje, ale tak się nie stało. Pewnego dnia, gdy byłam w szkole, moja menadżerka zadzwoniła do mnie z informacją, że będę reprezentować Polskę na Eurowizji Junior. W tym dniu, pięć minut wcześniej, wydarzyła się śmieszna historia. Kupiłam sobie Tymbarka, na nakrętce którego pisało: „Dowiesz się już dziś”. Jak widać, w życiu nie ma przypadków…” – czytamy w artykule. Czy Roksana Węgiel zrobi wielką karierę w Polsce? Na to pytanie starała się odpowiedzieć Doda w wywiadzie dla PrzeAmbitniPL. „Nie wiem, wszystko zależy od Roksany, ale przede wszystkim, jak wiemy, Polska jest złakniona charyzmatycznych ludzi (…), więc, żeby przedłużyć swoje 5 minut (…) talent musi iść w parze z barwną osobowością” – powiedziała piosenkarka. „Podobało mi się to, że mogłam też poczuć te emocje, które przypomniały mi to zwycięstwo 10 lat temu” – wspomina Edyta Herbuś, triumfatorka Eurovision Dance Contest 2008, która Roksanie wróży wielu sukcesów.

Po ostatnich wydarzeniach, czyli wyborze wewnętrznym Roksany Węgiel na Eurowizję Junior i zwycięstwie Polski, fani konkursu spekulowali, czy TVP zdecyduje się także w przypadku dorosłej ESC postawić na zwycięzcę „The Voice” 🇵🇱, dlatego uważniej niż zazwyczaj śledzili niedawny finał 9. edycji. Wygrał Marcin Sójka, chociaż wielu miłośników Eurowizji stawiało raczej na Natalię Zastępę z ekipy Michała Szpaka. Trzecie miejsce zajęła wokalistka Ania Deko, która teraz promuje swój singiel „Stały Ląd” czyli piosenkę o poszukiwaniu priorytetu, miejsca oraz rzeczy w życiu, które są dla nas najważniejsze i wyznaczają kierunek poszukiwań. Czy zdecydowałaby się na udział w Eurowizji? „Eurowizja od lat prezentuje wysoki poziom muzyczny, jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ wzbudza wiele emocji i jest to okazja do reprezentowania naszego kraju na tle międzynarodowym. Jeśli stworzyłabym odpowiedni materiał wpisujący się w konwencje programu, to z ogromna przyjemnością wzięłabym w niej udział” – powiedziała Dziennikowi Eurowizyjnemu. Najnowszy singiel Ani znajdziecie poniżej, a dostępny jest też w serwisach cyfrowych:

Oddala się perspektywa rychłego przyjęcia (tzw.) Kosowa 🇽🇰 do Europejskiej Unii Nadawców. Pierwotnie głosowanie w tej sprawie miało się odbyć podczas grudniowego zebrania EBU w Tiranie, ale zostało przełożone na czerwiec przyszłego roku – informują albańskie media. Oficjalnym powodem tej zmiany jest potrzeba dłuższej dyskusji na temat nadania telewizji RTK aktywnego statusu członka EBU. Status ten zezwoliłby Kosowu na debiut podczas Eurowizji, jednak związane by to było ze sporymi kontrowersjami gdyż nadal niektóre europejskie kraje nie uznają niepodległości tej serbskiej prowincji. Spośród aktywnych uczestników ESC 2019 są to Hiszpania 🇪🇸, Grecja 🇬🇷, Cypr 🇨🇾, Rumunia 🇷🇴, Mołdawia 🇲🇩, Białoruś 🇧🇾, Rosja 🇷🇺, trzy kraje kaukaskie, Serbia 🇷🇸 oraz gospodarz – Izrael 🇮🇱. Warto dodać, że w Eurowizji startują państwa, które nie są uznawane przez niektóre kraje – niepodległości Armenii 🇦🇲 nie uznaje Pakistan 🇵🇰, a Cypru Turcja 🇹🇷. Przyszłoroczny gospodarz – Izrael – nie jest uznawany aż przez 31 państw ONZ, w tym państw arabskich, także tych, których telewizje mają status aktywnego członka Europejskiej Unii Nadawców.

Źródło: Wikipedia, France 2, ESCkaz, Magazin.al, Eurovoix, Eska, PrzeAmbitniPL, Korso, Universal Music Polska, inf. własne, foto: Instagram

%d blogerów lubi to: