Czy Taylor z Irlandii ma szansę na sukces? Kto poda polskie punkty w Mińsku i kto będzie komentatorem dla TVP ABC?

Niepozorna do tej pory Irlandia 🇮🇪 wzbudza ostatnio spore zainteresowanie wśród fanów Eurowizji Junior. Preselekcje, które zostały brutalnie zaspoilerowane przez organizatorów JESC z Białorusi, wygrał Taylor Hynes, co było sporą sensacją. Nie dość, że jest to pierwszy chłopiec reprezentujący ten kraj w Eurowizji Junior, to jeszcze jest to pierwszy zwycięzca, który wcześniej nie wygrał półfinału. Chociaż na początku jego utwór”I.O.U.” spotkał się ze sporym hejtem, a wokalista stał się celem niewybrednych komentarzy związanych z jego wyglądem, okazało się, że po kilku już przesłuchaniach piosenka mocno wpada w ucho, a jej refren bardzo prosto zapamiętać. Wśród internautów, nie tylko w Polsce, pojawiają się opinie, że”I.O.U.” nie jest arcydziełem i na pewno nie jest najlepszą piosenką tegorocznego konkursu, jednak ma ogromne wsparcie i często określane jest mianem (popularnym w świecie Eurowizji) „guilty pleasure” (tzw. „przyjemność skrywana„). Spory „hype” na piosenkę irlandzką pojawił się już po emisji finału preselekcji, po którym Irlandczycy opublikowali pełną wersję utworu, a apogeum nastąpiło w dniu premiery klipu do piosenki. Teledysk przedstawia Taylora jako „syna” Ryana O’shaughnessy (Irlandia 2018) i Niamh Kavanagh (zwyciężczyni ESC 1993). Teledysk „z jajem„, w stylu retro, świetnie pasuje do piosenki i uznany jest za jeden z najlepszym klipów ostatnich lat JESC. Czy popularność wśród fanów wystarczy, by Irlandia wygrała lub osiągnęła wysokie miejsce w stawce? Większość głosujących w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku twierdzi, że Taylor nie wygra, ale wśród komentujących widoczne jest ogromne popracie dla Irlandii i chęć kibicowania oraz głosowania. Na jednej z zagranicznych grup facebookowych dotyczących JESC pojawiła się opinia, że zwycięstwo Irlandczyka mogłoby mieć spory oddźwięk społeczny. Wygrałby wokalista, którego niezwykle szybko oceniono za wygląd, prezencję, czyli „po okładce”, a jak wiemy, tego rodzaju powierzchowne oceny są problemem i często występują w środowisku szkolnym. Triumf Hynesa mógłby być dowodem na to, że pierwsze wrażenie często jest mylne. Jak wokalista poradzi sobie w Mińsku? Przekonamy się już niebawem! Jedno jest pewne – nie da się obok niego przejść obojętnie.

Chociaż do konkursu pozostało już bardzo niewiele czasu, wciąż nie znamy jeszcze nowych brzmień dwóch piosenek. Telewizja azerska 🇦🇿 zdecydowała się przerobić piosenkę „I wanna be like you” wokalistki Fidan, podkręcić nieco tempo i dodać więcej tekstu w języku azerskim. Fragment nowej wersji jest już dostępny w sieci. Co ciekawe, nowa odsłona piosenki Azerbejdżanu doczekała się także nowego teledysku, tym razem kręconego w Baku i prezentującego nowoczesną architekturę miasta. Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się oficjalna premiera całej wersji. Dziś w Internecie pojawić się miał teledysk do armeńskiej 🇦🇲 piosenki „L.E.V.O.N.” i tym samym mieliśmy zapoznać się z revampem wersji, którą znamy z preselekcji. Najnowsze informacje wskazują jednak na opóźnienie w premierze. Według wpisu na Twitterze stacji ARMTV, premiera ma się odbyć najwcześniej w piątek, a towarzyszyć jej będzie konferencja prasowa z udziałem reprezentanta oraz niektórych członków delegacji.

W Mińsku 🇧🇾 trwają już próby statystów przed finałem Eurowizji Junior – ćwiczone są elementy oświetlenia, ekrany LED-owe oraz praca kamer. W Internecie pojawił się już nawet fragment „kamerowego” występu do piosenki ukraińskiej. Próby z wykonawcami rozpoczną się we wtorek 20 listopada. Tymczasem portal Eurovoix informuje, że w tym roku organizatorzy zrezygnowali z zagranicznych podawaczy jurorskich punktów, a w tej roli pojawią się dzieci z Białorusi, wybrane poprzez specjalne przesłuchania. Każde z nich będzie reprezentowało daną komisję jurorską i przekaże punkty, przy czym noty 1-7 automatycznie pojawią się na ekranie, a duże punkty (8, 10, 12) przekazane zostaną słownie. Wprowadzenie lokalnych podawaczy to na pewno okazja dla młodych Białorusinów by pokazać się w telewizji, a także oszczędność dla delegacji. W niektórych przypadkach (np. Polski) skład ekipy jest i tak dość duży, a każda kolejna osoba to dodatkowe koszty związane m.in. podróżą i noclegiem. Telewizja Polska 🇵🇱 od czasu powrotu zawsze starała się zaangażować do tej roli przedstawiciela polskiej diaspory lub osobę, która aktualnie przebywała w danym kraju. Na Malcie była to Nicoletta Włodarczyk, a w Gruzji dziewczynka o imieniu Dominika.

Czy wiesz, że… 15 kamer wykorzystanych będzie do transmisji Eurowizji Junior 2018 w Mińsku. Pracę kamer nadzorować ma Szwedka, a reżyserem będzie Estończyk. Rolę „show directora” pełni Maltańczyk. 

Od paru lat widać, że większość delegacji rezygnuje z wysyłania do kraju-organizatora swoich komentatorów. W Tbilisi 🇬🇪 było ich raptem trzech, a wśród nich Artur Orzech, który miał spore problemy techniczne wynikające z braku dostosowania łączy do parametrów z których TVP wcześniej korzystała. Stąd ogromne utrudnienia w przekazywaniu komentarza, co negatywnie wpłynęło na odbiór konkursu w Polsce. W tym roku Telewizja Polska nie będzie wysyłać komentatora do Mińska, a Artur Orzech powita widzów TVP ABC ze studia w Warszawie. Przypominam, że transmisja JESC 2018 w Polsce dostępna będzie także na TV Polonia oraz na TVP HD, a finał odbędzie się 25 listopada o godzinie 16:00 (czasu polskiego). Show potrwa ok. 2,5 godziny. Głosowanie internetowe odbędzie się w dwóch turach – pierwsza ruszy już 23 listopada, a druga w trakcie finału, po prezentacji 20 piosenek.

Przypominam, że trwa wielkie głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2018”! Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Źródło: inf. własne, Facebook, Eurovoix, BTRC, Twitter, VKontakte, fot.: YouTube
%d blogerów lubi to: