Premiera utworu Roksany Węgiel! Znamy wszystkie piosenki Eurowizji Junior 2018!

Piosenka reprezentantki Polski 🇵🇱, Roksany Węgiel, zaprezentowana! Dziś rano w programie „Pytanie na Śniadanie” wyemitowano fragment teledysku, później kolejna jego część pojawiła się na stronie eurowizja.tvp.pl, a parę godzin później całość trafiła na oficjalny kanał JuniorEurovision na YouTube i do tej pory odtworzono ją ponad 28 tys. razy. Warto zauważyć, że „Anyone I want to be” to jedna z pierwszych w historii JESC piosenek z nieanglojęzycznego kraju, której tekst rozpoczyna się od zwrotki po angielsku. Do tej pory reprezentanci najpierw śpiewali w języku narodowym, by w finałowej części utworu przejść na angielski. U Roksany pierwsza zwrotka rozpoczyna się po angielsku, później przechodzi na polski. Pierwszy refren śpiewany jest po angielsku, a drugi (poprzedzony polskojęzyczną zwrotką) usłyszeć można w języku polskim. Tzw. „bridge” mamy w tej piosence po polsku, a finałowy refren znów po angielsku. Tekst utworu znaleźć możecie m.in. TUTAJ. W tym roku 11 na 20 utworów śpiewanych jest w dwóch językach. Skrót wszystkich utworów dostępny poniżej:

O dzisiejszej premierze napisały czołowe polskie media rozrywkowe. „Piosence towarzyszy pozytywny, motywujący i kolorowy teledysk, który opublikowano za pośrednictwem oficjalnego kanału Eurowizji Junior na YouTube” – podaje RMF FM. „Roksana Węgiel – piosenka na Eurowizję Junior 2018 to jeden z hitów najbliższych miesięcy? Mamy nadzieję, że HITEM stanie się przede wszystkim na dziecięcej Eurowizji, która odbędzie się pod koniec listopada w Mińsku” – czytamy na Eska.pl. Na temat piosenki Roksany Węgiel pojawiły się też artykuły na portalach eurowizyjnych w całej Europie. Głosujący na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego czytelnicy ocenili „Anyone I want to be” na (głównie) 10 lub 12 punktów!

Telewizji irlandzkiej 🇮🇪 znów nie udało się utrzymać nazwiska reprezentanta w tajemnicy przed finałem preselekcji narodowych puszczanych „z taśmy”. Rok temu plany pokrzyżowało Spotify, zbyt wcześnie publikując oficjalny album Eurowizji Junior, a tym razem zawinił nadawca białoruski, który w swoich reportażach dotyczących przygotowań zaprezentował próby statystów do wybranych piosenek – pech chciał, że jako jeden z przykładów pokazano właśnie występ Irlandii, a widzowie w tle usłyszeli piosenkę „I.O.U.” Taylora Hynesa, którego zwycięstwo w preselekcjach narodowych obejrzymy w niedzielę 11 listopada. Taylor to nie tylko pierwszy chłopiec reprezentujący Irlandię, ale też pierwszy uczestnik preselekcji, który wygrał finał, przegrywając wcześniej w półfinale. Do ostatecznej rundy dostał się dzięki jurorskiej „dzikiej karcie”. O tym, że utwór „I.O.U.” będzie piosenką irlandzką powiedział też już jeden z autorów utworu – Jonas Gladnikoff, eurowizyjny kompozytor-weteran. Do tej pory współtworzył trzy eurowizyjne piosenki Irlandii (z lat 2009-2010 i 2014) oraz „Realta na mara” – pierwszą irlandzką piosenkę z JESC. Jego piosenki startowały też w preselekcjach ponad 15 państw Europy! W tegorocznym sezonie miał trzy utwory na Malcie (m.in. „Back to life” Eleanor Cassar), cztery w Rumunii (m.in. „Devoted” Johnny’ego Badulescu czy „Heaven” Mihaia Traistariu) oraz po jednym ze Szwajcarii, Armenii, Islandii i Czarnogóry. Nieco przerażony początkowym hejtem na „I.O.U.” poprosił fanów, by poczekali z werdyktem aż usłyszą finalną wersję piosenki. Oficjalną wersję poznamy po 11 listopada – aktualnie w Internecie znaleźć można jedynie preselekcyjną odsłonę, która trwa 2 minuty. Nową wersję piosenki eurowizyjnej przygotowują także Azerzy 🇦🇿.

Telewizja SMRTV z San Marino 🇸🇲 potwierdziła udział w Eurowizji 2019, jednak nie podała żadnych szczegółów dotyczących wyboru reprezentanta i na razie nie wiadomo, czy zrealizowana zostanie tam druga edycja programu „1in360”. Dziś kończy się przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji Eesti Laul 🇪🇪, a na jutro Tomi Rahula z EER zapowiedział nowe i ekscytujące informacje dotyczące preselekcji. Nazwiska kompozytorów i wykonawców, których piosenki zostaną zakwalifikowane do półfinałów poznamy 15 listopada, a premiera utworów odbędzie się na początku grudnia. Półfinały odbędą się 31 stycznia i 2 lutego (termin zmieniono ostatnio). Finał zaplanowano na 16 lutego.

Izraelski Channel 10 🇮🇱 poinformował, że Ceremonia przekazania kluczy eurowizyjnych oraz losowanie podziału półfinałowego odbędzie się 28 stycznia w Tel Awiwie. Spotkanie szefów delegacji po sezonie preselekcyjnych planowane jest od 10 do 12 marca, co oznacza, że do tego czasu wszystkie piosenki na ESC 2019 muszą być już wybrane. Z kolei dziennik Maariv podaje, że do końca miesiąca powinno być już ustalone, kto poprowadzi Konkurs Piosenki Eurowizji 2019. Za parę dni odbędą się ostatnie castingi, a wśród kandydatów wymienia się m.in. Shiri Maimon (ESC 2005), Ereza Tal czy Anię Bukstein,  aktorkę grającą m.in. w „Grze o Tron”. W wywiadzie dla Haaretz Jon Ola Sand (EBU) po raz kolejny zapowiedział, że nie godzi się, by Eurowizja była w Izraelu wykorzystywana politycznie. „Najlepszym sposobem na prezentowanie Izraela światu jest robienie tego bez interwencji politycznej i manipulacji. Ludzie od razu zauważą, gdy one się pojawią” – mówił.

Źródło: YouTube, 4lyrics, JuniorEurovision.tv, Przegląd polskich mediów, inf. własne, BTRC, Wikipedia, Twitter, SMRTV, ESCkaz, Channel 10, Maariv, Haaretz, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: