POLSKIE PREMIERY: „NIE MA FAL” DAWIDA PODSIADŁO NAJLEPSZĄ PREMIERĄ PAŹDZIERNIKA!

Pora ogłosić wyniki głosowania na najlepszą premierę października w ramach cyklu „Polskie Premiery”! Przypomnę, że spośród 69 propozycji czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego poprzez indywidualne ankiety wskazali 10 najbardziej nadających się do Krajowych Eliminacji czy na Eurowizję. Wytypowana dziesiątka poddana została głosowaniu jurorów zagranicznych i czytelników, którzy swoich faworytów wspierali zarówno poprzez ankietę na stronie jak i na Facebooku.

W skład eurowizyjnego jury weszli tym razem przedstawiciele siedemnastu państw. Wśród głosujących byli m.in. finalistka Krajowych Eliminacji 2018 – Saszan (honorowy juror z Polski), współautorka „Light me up” i chórzystka Lukasa Meijera w Lizbonie – Mahan Moin (Szwecja), ukraiński wokalista Dontsov, cypryjski kompozytor i producent Andreas Anastasiou oraz eurowizyjni dziennikarze m.in. z Litwy, Serbii, RPA, USA i fani konkursu. Każdy z nich miał za zadanie przesłuchać 10 piosenek i ocenić je zgodnie ze skalą eurowizyjną. Oto wyniki ich głosowania:

oct

Punkty jurorskie, mające na celu sprawdzić jak polska muzyka postrzegana jest za granicą, stanowią 50% wyników. Drugie pół to głosy Was, czytelników Dziennika Eurowizyjnego, zarówno na stronie (25%) jak i na grupie facebookowej (25%). Gusta czytelników nie pokryły się ze wskazaniami członków grupy. W obydwu głosowaniach zwycięzca dostawał po 12 punktów, laureat 2. miejsca 10 punktów, kolejny 8 i tak dalej, aż do 1. Oto jak głosowaliście i jakie punkty przyznaliście! W przypadku remisu decydowała wyższa nota od czytelników.

 oct2

Tym samym głosowanie jurorskie wygrali Smolik i Kev Fox z „All Saints”, zdobywając 144 punkty i aż cztery „dwunastki”. Drugie miejsce miała Lanberry, a trzecie Rosalie. Z kolei wśród czytelników i facebookowiczów zwyciężył Dawid Podsiadło („Nie ma fal”), wygrywając głosowanie społecznościowe i zajmując 2. miejsce w ankiecie na stronie internetowej. Druga była Rosalie, a trzeci Kriss Sheridan. Po zamianie „małych” punktów na „duże” (eurowizyjne) poznaliśmy ostateczny rezultat:

wygrana

Tym samym najlepszą polską premierą października okazał się być utwór „Nie ma fal” w wykonaniu Dawida Podsiadło, zwycięzcy „X Factora” i jednego z najpopularniejszych aktualnie wokalistów w Polsce. Piosenka ukazała się w sieci 5 października i do tej pory odtworzono ją na YouTube 12 mln razy! Dawid jest autorem słów oraz współautorem muzyki do „Nie ma fal”. Piosenka znalazła się na trzecim albumie artysty pt. „Małomiasteczkowy”. Płyta wydana została 19 października. W drugiej połowie sierpnia Dawid zajął 5. miejsce w głosowaniu czytelników Dziennika Eurowizyjnego w ramach plebiscytu „Wymarzony reprezentant Polski na Eurowizji 2019”.

Drugie miejsce przypadło piosence „Więcej” Rosalie, a trzecie finalistce KE 2017 – Lanberry („Heart of Gasoline”). Faworyt jurorów – Smolik – zdobył 4. pozycję, a czołową piątkę zamyka Kriss Sheridan.

Ze względu na rozpoczynający się powoli sezon preselekcyjny 2019 oraz zbliżający się sezon Eurowizji Junior 2018, cykl „Polskie Premiery” zostaje zawieszony i powróci we wrześniu przyszłego roku! Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie w projekt, wysyłanie propozycji muzycznych, udział w głosowaniu oraz komentarze! Mam nadzieję, że temat Eurowizji dotarł dzięki „Polskim Premierom” do wielu prezentowanych tutaj wykonawców i być może ktoś z nich postanowi wziąć udział w ewentualnych preselekcjach!

%d blogerów lubi to: