Margaret ponownie z tytułem „Wymarzonego Reprezentanta”! Kto zajął miejsca na podium? Polska poza finałem Eurowizji dla Młodych Muzyków! Które kraje awansowały do finału? Spoglądamy na statystyki i historię konkursu!

Oto wyniki głosowania w „Wymarzonym Reprezentancie 2019”! Kto wygrał, kto znalazł się na podium i o czym świadczą takie wyniki? Znamy finalistów Eurowizji dla Młodych Muzyków! Kto awansował, a kto odpadł? Które kraje nigdy nie wysyłały swoich muzyków na konkurs?

Za nami głosowanie w pierwszej części plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizję 2019”. W kategorii wykonawców popularnych do finału dostało się 10 solistów (żaden zespół nie zdobył odpowiedniego poparcia) na których czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mogli głosować poprzez ankietę na stronie (ponad 1 tys. głosów), na Facebooku (ponad 1,5 tys. głosów) i na Instagramie. Obyło się bez niespodzianek! Zdecydowaną zwyciężczynią została Margaret (na zdj.), która także rok temu wygrała plebiscyt. Wokalistka zdobyła 22,7% poparcia na Facebooku, 18,7% poparcia na stronie i 25,8% poparcia na Instagramie, wygrywając w każdym z tych głosowań. Finalistka Krajowych Eliminacji i Melodifestivalen zostawiła w tyle Sylwię Grzeszczak (12,7% Facebook, 14,37% Strona, 14,95% Instagram) oraz Dodę (15,3% Facebook, 11,34% Strona, 9,35% Instagram), które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. W przeszłości te wokalistki także wygrywały plebiscyt. Wyniki dla top3 pokazują, że fani Eurowizji od lat mają te same marzenia, ale niestety nie widać zbyt wielu szans na ich spełnienie.

Czwarte miejsce przypadło Natalii Nykiel, a do czołowej piątki załapał się też Dawid Podsiadło. Zdecydowanie ostatni był Grzegorz Hyży, który miał najniższe poparcie we wszystkich głosowaniach.

Oto pełne wyniki punktowe (Facebook 50%, Strona i Instagram 50%):

  1. Margaret 199 punktów
  2. Sylwia Grzeszczak 122 punkty
  3. Doda 119 punktów
  4. Natalia Nykiel 109 punktów
  5. Dawid Podsiadło 83 punkty
  6. Natalia Szroeder 72 punkty
  7. Sarsa 70 punktów
  8. Brodka 57 punktów
  9. Ewa Farna 55 punktów
  10. Grzegorz Hyży 15 punktów

To jeszcze nie koniec głosowań! Wkrótce ruszy druga część plebiscytu, poświęcona tym mniej popularnym wykonawcom!

Niestety tegoroczny sezon eurowizyjny nie jest dla nas szczęśliwy. W maju Gromee i Lukas Meijer odpadli w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie, a wczoraj dowiedzieliśmy się, że flecistka Marta Chlebicka nie awansowała do finału Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu. Tym samym Polska po raz pierwszy od 2008 roku (wtedy też nasza reprezentantka miała na imię Marta) nie wystąpi w finale tego konkursu, chociaż w 2016 roku (konkurs odbywa się co dwa lata) nasz muzyk – Łukasz Dyczko – sięgnął po Grand Prix. „Niestety do finału, który odbędzie 23 sierpnia, jury złożone z autorytetów w dziedzinie muzyki poważnej wybrało sześciu innych wykonawców najwyżej ocenionych pod kątem techniki i jakości wykonania utworów oraz ich interpretacji” – czytamy na stronie TVP VOD, gdzie odbywała się transmisja półfinałów.

Z sobotniej grupy (gdzie startowała m.in. Marta) awans otrzymali skrzypek Nikola Pajanović ze Słowenii oraz saksofonista Mate Bencze z Węgier. Z niedzielnej rundy wskazano Ivana Bessonova – rosyjskiego pianistę, Mirę Foron – skrzypaczkę z Niemiec, Indi’ego Stivina – kontrabasistę z Czech (wystąpił w trakcie półfinału ubrany w szkocki kilt) oraz wiolonczelistkę Birgittę Elisę Oftestad z Norwegii. Słowenia ma na swoim koncie wygraną w 2010 roku (flecistka Eva-Nina Kozmus), a także drugie miejsce w 2014 i trzecie w 2002. Węgry do tej pory tylko raz znalazły się na podium – w 2014 roku zajęli 3. miejsce. Rosja, która powróciła do rywalizacji po trzech nieobecnościach aż czterokrotnie zajęła w finale 3. miejsce (2000, 2004, 2006 i 2010), jednak jest to jej najlepszy wynik. Niemcy mają na swoim koncie dwa zwycięstwa – z 1982 i 1996 roku, ale od 2008 roku nigdy nie udało im się wejść do top3 (a startują bez przerwy). Czesi w 2016 roku zajęli swoje najlepsze miejsce – 2., a Norwegowie zanotowali już wygraną w 2012, dwa drugie miejsca (2006 i 2010) oraz jedno trzecie (2008).

Spośród siedmiu państw, które powróciły w tym roku do Eurowizji dla Młodych Muzyków awans zdobyła tylko Rosja. Odpadły Belgia, Estonia, Grecja, Izrael, Hiszpania, a nawet gospodarze – Wielka Brytania. Przepadł też jedyny tegoroczny debiutant – Albania, oraz kraje, które startowały rok temu: Malta, San Marino, Szwecja i Chorwacja. Wielki finał odbędzie się 23 sierpnia o 20:30 i transmitowany będzie za pośrednictwem TVP Kultura. O wynikach zadecydują jurorzy. Zwycięzca zdobędzie czek na 7 tys. euro, elegancką statuetkę oraz możliwość wspólnego występu ze Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC. Laureat drugiego miejsca otrzyma w nagrodę 3 tys. euro. Konkurs na żywo śledzić będzie można w Belgii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, na Węgrzech, w Norwegii, Rosji, San Marino, Słowenii, Wielkiej Brytanii oraz na YouTube.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków organizowany jest od 1982 roku. Do tej pory największymi sukcesami pochwalić się może Austria, która pięciokrotnie wygrywała, dwukrotnie zajmowała drugie miejsce i raz była trzecia, jednak w tym roku zrezygnowała z udziałów. Telewizja ORF aż sześciokrotnie organizowała imprezę – zawsze miejscem Eurowizji był Wiedeń. Polscy reprezentanci mają na koncie trzy zwycięstwa (1992, 2000 i 2016), a TVP była gospodarzem EYM w 1994 roku. Konkurs odbył się w Warszawie w Filharmonii Narodowej. Praktycznie wszystkie kraje europejskie chociaż raz startował w Eurowizji dla Młodych Muzyków. Do rywalizacji jeszcze nigdy nie przystąpiły Islandia, Turcja i Azerbejdżan, oraz małe kraje europejskie takie jak Monako, Andora i Luksemburg.

Źródło: inf. własne, BBC, YoungMusicians, Wikipedia, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: