Czy Walonia utrzyma dobre wyniki na Eurowizji? Tel Awiw ma problemy z organizacją konkursu!

Chociaż nic jeszcze oficjalnie nie powiedziano, spekuluje się, że wkrótce telewizja belgijska RTBF 🇧🇪 poinformuje, że reprezentantką kraju w Eurowizji 2019 będzie zwyciężczyni „The Voice” – Valentine Brognion. Wokalistka wygrała siódmą edycję show w kwietniu tego roku. Działa też w duecie Black Paws. Walonia już od jakiegoś czasu stawia na wewnętrzny wybór uczestników programu „The Voice” i całkiem dobrze na tym wychodzi. Zaczęło się od 2013 roku i wokalisty Roberto Bellarosa (na zdj.), który w finale wywalczył 12. miejsce za „Love Kills”. W 2015 sensacyjny Loic Nottet zakończył na 4. miejscu z „Rhythm Inside”, a w Kijowie niepozorna Blanche powtórzyła ten sukces dzięki „City Lights”. Na pięć ostatnich startów Walonia dwukrotnie zajęła 4. miejsce, raz była 12. i dwukrotnie nie zdobyła awansu. Z kolei Flandria dwukrotnie zajęła miejsce w top10 (6. w 2010 i 10. w 2016), a poza tym trzy razy nie udało jej się awansować. Ostatnie miejsce Belgii w top3 także jest zasługą Walonii – w 2003 roku formacja Urban Trad zdobyła 2. miejsce za „Sanomi”.

Kolejne wieści z Chorwacji 🇭🇷! Dziennik „Jutarnji List” podaje, że finał Dory 2019 odbędzie się 16 lutego, co oznacza, że cały festiwal ruszy 14 lutego. Nie ma jednak pewności, w którym mieście zostanie to zorganizowane – tradycja nakazuje Opatiję (chociaż już na pewno nie w Hotelu Kvarner, tylko w nowym obiekcie), ale względy finansowe i logistyczne są za Zagrzebiem. Wiemy, że do konkursu zgłosi się młody wokalista ze stolicy Ivano Ljubičić, który wykona utwór Nenada Ninčevicia (autora utworu „Ostatni” z Eurowizji 2000). Spośród kompozytorów niepewni są Zrinko Tutić (autor „Sveta ljubavi” z 1996) i Branimir Mihaljević (przygotował „Crazy” w 2018). Plotki głoszą, że w stawce „Dory” sporo miejsca znaleźć mogą uczestnicy „The Voice”, m.in. Alen Đuras, Vjekoslav Ključarić, Eni Jurišić i Iva Gortan. Zastanawia się też Miro Buljan, z kolei wielu fanów widziałoby w preselekcjach Zsa-Zsa czy Damira Kedžo. Już wcześniej informowałem, że kompozytorem piosenki na preselekcje będzie Jacques Houdek, a wokalistka Lidija Bačić planuje w konkursie wystartować, chociaż jeszcze nie podjęła decyzji czy z szybką czy wolną piosenką. Konsekwentnie udziału odmawia popularny kompozytor Tonči Huljić, twórca m.in. hitu „Marija Magdalena”.

Wielu znanych wykonawców pojawić się ma w „The Next Star”, czyli talent-show, który wybierze reprezentanta Izraela 🇮🇱. Dziennik „Hayom” podaje, że wśród kandydatów mają być m.in. Klara Sabag, Ayala Eligoola, Tamar Amar czy Maya Buskila (wiedzieliście, że nagrała cover Hiszpanii 2003?) i Daniel Tavori. W Hiszpanii 🇪🇸 nadawca publiczny zebrał już 336 piosenek spośród których wybrana zostanie preselekcyjna stawka. Większość propozycji utrzymanych jest w klimacie popu lub ballad, ale są też rytmy latynoskie czy nawet heavy-metal. Co ciekawe, jedna z propozycji zawiera tekst we wszystkich językach używanych na terenie kraju. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 listopada, a portal ESCkaz raportuje, że wśród kompozytorów nie brakuje tych najbardziej znanych w świecie eurowizyjnym nazwisk, ale wielu jest też debiutantów. Ponoć swoją piosenkę przygotować ma też Symphonix International.

Batalia o prowadzenie Eurowizji 2019 🇮🇱 jeszcze się nie skończyła, a media lokalne bardzo dokładnie śledzą cały proces wyboru. Niestety w ostatnich przesłuchaniach udziału nie wzięła Shiri Maimon (ESC 2005), co zapewne wyklucza ją z walki o tę rolę. Wśród faworytów nadal wymienia się prezentera Ereza Tala, modelkę Bar Refaeli, aktorkę i piosenkarkę Anię Bukstein czy przystojnego Assi’ego Azara. Castingi zostały nagrane i przekazane do wglądu EBU, które wraz z KAN podejmie decyzję o tym, kogo zaangażować. Ponoć nazwiska mają zostać potwierdzone do końca miesiąca. Tymczasem okazuje się, że organizacja Eurowizji 2019 staje się dla Tel Awiwu coraz bardziej problematyczna. Wychodzi na to, że miasto jest na konkurs za małe i może nie wystarczyć miejsc noclegowych dla wszystkich gości. Podejmowane są różne próby znalezienia rozwiązań – zaangażowanie sąsiednich miast i osad, przygotowanie miejsc noclegowych na statkach czy nawet…rozstawianie wielkich namiotów. ESCkaz podaje, że EBU poprosiła telewizje uczestniczące w ESC 2019 o przekazanie informacji o składach delegacji (głównie chodzi o liczbę członków) do połowy grudnia, co w większości przypadków nie będzie możliwe, gdyż tego typu kwestie klarują się dopiero po wyborze reprezentantów (nie wiadomo czy preselekcje wygra nieznany solista czy 6-osobowy zespół z ogromnym zapleczem i liczną ekipą).

Anyone I want to beRoksany Węgiel 🇵🇱 ma już prawie 850 tys. odsłon na YouTube, a nagranie Dziennika Eurowizyjnego z wykonaniem live prawie 19 tys. co pokazuje, jak popularną wokalistką jest zwyciężczyni „The Voice Kids”. Trwają próby choreografii do polskiego występu oraz próby wokalne, o czym informują zarówno choreograf Tomasz Barański jak i opiekun muzyczny Roksany – Juliusz Kamil. Panowie będą też wspierać wokalistkę w Mińsku. Tymczasem na terenie Minsk Arena 🇧🇾 stoi już gotowa scena, a zdjęcia z wnętrza obiektu zapierają dech w piersiach. Rozpoczęły się próby statystów, które potrwają przez cały tydzień. Ekipy dotrą do stolicy Białorusi w niedzielę. Wszyscy wszystkim życzą powodzenia – Ela Mangion z Malty 🇲🇹 spotkała się z prezydentem wyspy, a Rita Laranjeira z Portugalii 🇵🇹 otrzymała wsparcie od władz miasta Sintra. Trwają ostatnie lokalne próby reprezentantki Serbii 🇷🇸, która na scenie w Mińsku wystąpi sama. Reżyserem występu jest Petar Stanojlović, a strój dla Bojany zaprojektowała Aleksandra Aleksandrić. W ramach promocji przedkonkursowej Daniel Yastremski z Białorusi przygotował akustyczną wersję piosenki „Time” wraz z teledyskiem.

Przypominam, że trwa wielkie głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2018”! Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Źródło: Wiwibloggs, Wikipedia, Jutarnji.hr, ESCkaz, Hayom, Eurovoix, BTRC, YouTube, ESCserbia.com, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: