Polska znowu w tyle? Które kraje jeszcze nie ogłosiły planów wyboru reprezentanta na Eurowizję 2019?

Telewizja chorwacka 🇭🇷 stopniuje emocje, ale już niedługo opublikuje regulamin preselekcji „Dora” i rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń. Będzie to wielkie wydarzenie dla kraju, gdyż ostatni raz finał narodowy z premierowymi utworami odbył się tam w 2010 roku. Wielu wykonawców i kompozytorów wyraziło już chęć udziału w konkursie. Nadawca poinformował dziś, że przyjmowane będą tylko w pełni gotowe utwory (a nie wersje demo) i tylko takie, które wykonywane będą przez rodzimych piosenkarzy. Po raz pierwszy jednak etap zgłoszeń otwarty będzie dla kompozytorów zagranicznych i dla piosenek nie tylko po chorwacku, ale też po angielsku, francusku lub włosku. Do tej pory Chorwacja wysłała na Eurowizję 14 piosenek w języku narodowym (ostatni raz w 2013), 5 w całości po angielsku (ostatni raz w 2018), trzy propozycje chorwacko-angielskie (ostatni raz w 2007) i jedną angielsko-włoską (słynne „My Friend” z 2017 roku). Czy chorwaccy piosenkarze skorzystają z okazji i pokażą na scenie „Dory” swoje językowe zdolności i czy usłyszymy w stawce np. utwór po francusku? Przekonamy się niebawem!

Czy wiesz, że Chorwacja i Mołdawia to jedyne kraje, które swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęły od utworów dwujęzycznych? W 2005 roku Mołdawia pierwszy raz wystartowała w konkursie z piosenką angielsko-rumuńską, natomiast Chorwaci w 1993 zaprezentowali piosenkę po chorwacku z angielskim, bardzo wymownym, refrenem. 

Ruszyła sprzedaż biletów na preselekcje australijskie 🇦🇺 w mieście Gold Coast. Dostępne są wejściówki na Jury Preview Show (na dobę przed finałem, na podstawie zapisu z tej próby generalnej piosenki oceniane będą przez jurorów), Martinee Preview Show (coś w stylu eurowizyjnej próby „Family Show”) oraz na właściwy finał. Bilety dostępne za ok. 192 zł (70 dolarów australijskich) lub w pakiecie (3 eventy) za ok. 300 zł (110 AUD). Chętni mogą zakupić bilety poprzez stronę Ticketek. Według lokalnych źródeł nadawca SBS chce przekonać do udziału w preselekcjach wielkie gwiazdy takie jak Delta Goodrem (fot.), duet Peking Duk czy Ricki-Lee Coulter. Do końca listopada nadawca ma przedstawić listę kompozytorów i autorów tekstów, których propozycje zostaną zakwalifikowane do finału, a w grudniu podjęta zostanie decyzja o wykonawcach, tak by każdy z nich mógł rozpocząć promocję swoich utworów przed Świętami Bożego Narodzenia. W styczniu dowiemy się, kto będzie gościem specjalnym preselekcji. W lutym ma ruszyć kampania promocyjna w mediach australijskich oraz ogłoszone będą dokładne zasady głosowania publiczności.

Telewizja austriacka 🇦🇹 ponownie wybierze swojego reprezentanta wewnętrznie, a w końcowej fazie decydowania pod uwagę branych będzie od 3 do 5 wykonawców. Najpewniej już w grudniu poznamy nazwisko zwycięzcy.  Być może do końca roku decyzję ws. nowego reprezentanta podejmie też belgijska stacja RTBF 🇧🇪, która w 2019 roku jest odpowiedzialna za udział kraju w Eurowizji. Trwają prace nad wyborem wewnętrznym w Irlandii 🇮🇪. 23 listopada zakończy się przyjmowanie zgłoszeń i aplikacji. Z informacji zebranych przez portal ESCkaz wynika, że jedynie Azerbejdżan 🇦🇿, Białoruś 🇧🇾, Macedonia 🇲🇰, Mołdawia 🇲🇩, Polska 🇵🇱 i San Marino 🇸🇲 to kraje, których telewizje nie zdradziły jeszcze żadnych planów związanych z Eurowizją 2019, ani nie zapowiedziały, kiedy takich planów należałoby się spodziewać. W przypadku Białorusi i Mołdawii wielce prawdopodobna jest organizacja finału narodowego, z kolei w Azerbejdżanie, Macedonii i San Marino zapewne dojdzie do wyborów wewnętrznych. Zupełnie nie wiadomo czego spodziewać się po TVP. Wiemy jedynie tyle, że jakieś prace trwają, jednak nie ma żadnych informacji o tym, na jakim etapie one są i co będzie ich rezultatem.

Kosmetyczne zmiany w brzmieniach i/lub tekście piosenek z Armenii 🇦🇲 i Azerbejdżanu 🇦🇿 przed Eurowizją Junior 2018! W tekście utworu „I wanna be like you” Fidan Huseynovej pojawi się więcej języka azerskiego. Nie wiadomo jakie zmiany zajdą w utworze „L.E.V.O.N.”, ale dowiemy się tego już 14 listopada, gdy premierę będzie miał klip do piosenki Levona Galstyana. Tego samego dnia rosyjska stacja Karusel TV 🇷🇺 będzie organizować specjalny event poświęcony reprezentantce kraju, Annie Filipchuk. Podczas imprezy wystąpią zarówno Anna jak i byli reprezentanci kraju na JESC. Także w środę w ukraińskim mieście Winnica 🇺🇦 zorganizowany będzie koncert mający na celu zebranie środków na udział Ukrainy i Dariny Krasnovetskiej w Eurowizji Junior. Władze miasta już zapowiedziały, że wesprą eurowizyjny budżet kwotą ponad 13,6 tys. złotych, ale liczą też na dochód z biletów. Wejściówka na koncert kosztować będzie ok. 13,5 zł., a cały dochód ma być przeznaczony na przygotowania Ukrainy do konkursu.

Przypominam, że trwa wielkie głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2018”! Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Źródło: HRT, Ticketek, SBS, ESCkaz, inf. własne, Eurovoix, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: