Czy Jelena Karleuša kiedyś w końcu pojedzie na Eurowizję? Powrót Sebaltera i ekranów LED-owych!  

Szwajcaria 🇨🇭 swojego reprezentanta na Eurowizję 2019 wybierze wewnętrznie, ale to nie znaczy, że nie poznamy piosenek-kandydatów. Z racji tego, że nadawca publiczny skupia aż cztery telewizje, każda z nich na swój sposób wybiera swoje muzyczne propozycje. Włoskojęzyczne RSI opublikowało 13 piosenek, które poddane zostały konsultacyjnemu głosowaniu internautów i wczoraj ogłoszono, że do kolejnego etapu dostały się trzy utwory: „Mama (I walk alone” Julie Meletty, „Playgrounds”, czyli jedna z dwóch piosenek Scilli Hess oraz „Carry the light” Sebaltera, który reprezentował już Szwajcarię na Eurowizji 2014. Co dalej z tymi piosenkami? RSI zgłosi je jako „dzikie karty” do ogólnej, narodowej puli. Podobnie zrobić ma stacja RTS (francuskojęzyczna). Telewizja SRF ogłosiła nabór powszechny i otrzymała 420 zgłoszeń, spośród których 100-osobowe jury złożone z przedstawicieli typowej publiczności oraz 20 jurorów zagranicznych wybierze finałową stawkę. Po ustaleniu najlepszych i dorzuceniu „dzikich kart” od RSI i RTS komisje ponownie odsłuchają te propozycje i wybiorą zwycięzcę, który reprezentować będzie kraj w Tel-Awiwie. Wszyscy kandydaci zostaną poinformowani o ostatecznych wynikach głosowania jurorów do końca tego roku.

Jak co roku (podobnie jak u nas z Margaret czy Dodą, a w Australii z Deltą Goodrem)  powraca temat udziału Jeleny Karleušy (fot.) w Eurowizji jako reprezentantki Serbii 🇷🇸. Niezwykle popularna wokalistka tradycyjnie jest tematem spekulacji, ale koniec końców nigdy nic z tego nie wychodzi z prostego powodu. Artystka chce być w pełni niezależna od jakichkolwiek decyzji nadawcy serbskiego RTS, na co zarząd telewizji się nie godzi, zresztą i tak wiadomo, że Serbowie będą wybierać reprezentanta poprzez preselekcje Beovizija. Slobodan Veljković Coby, aktualnie jeden z najlepszych i najbardziej rozchwytywanych producentów w kraju ma jednak nadzieję, że uda mu się nawiązać współpracę ze słynną JK i efektem będzie utwór, który Jelena wykona na Eurowizji 2019. Coby wcześniej pracował przy piosence, którą na preselekcje 2018 zgłosiła formacja Miligram jednak jury telewizji RTS ją odrzuciło. Nabór do przyszłorocznych preselekcji trwa do końca października. Spośród wszystkich (zaszyfrowanych) zgłoszeń specjalna komisja wyłoni stawkę finałową.

Jak już wcześniej podały lokalne media w Izraelu 🇮🇱, telewizja KAN zgłosiła się do odpowiednich firm z zapotrzebowaniem na projekt sceny, która stanąć ma w Pawilonie 2. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami scena ma być mniejsza niż pierwotnie zakładano by uwolnić nieco więcej miejsca dla publiczności i co za tym idzie, dopuścić do sprzedaży większą liczba wejściówek. Z lokalnych informacji wynika, że po rocznej przerwie na Eurowizję powrócą ekrany LED-owe, których zabrakło w portugalskiej edycji z powodu oszczędności wprowadzonych przez RTP. Scena w Izraelu ma być jednak minimalistyczna, ale jednocześnie dobrze widoczna z każdego miejsca w budynku pawilonu. Tamir Dayan z zarządu obiektów EXPO planuje wkrótce wizytację u poprzednich organizatorów Eurowizji, by zasięgnąć rad w sprawie sceny i logistyki. Nie wiadomo jeszcze dokąd dokładnie będzie podróżować.

Źródło: SRF, Wikipedia, Svet, Tracara, inf. własne, Oikotimes, fot.: JK Instagram

 

<span>%d</span> blogerów lubi to: