Poznaj regulamin selekcji Serbii do ESC 2019 i Macedonii do JESC 2018! Czy Irlandia kiedyś jeszcze wygra Eurowizję, a Ryan na nią powróci?

Serbowie ruszają z preselekcjami do Eurowizji 2019, Macedończycy czekają na zgłoszenia od chętnych na wyjazd na Eurowizję Junior 2018, a Irlandczycy nadal marzą o wygranej i finale narodowym! 

Telewizja serbska wyjątkowo wcześnie rozpoczęta przygotowania do przyszłorocznej Eurowizji i już ruszyła z przyjmowaniem zgłoszeń do festiwalu muzycznego, w ramach którego widzowie i jurorzy (stosunek głosów 50:50) wybiorą reprezentanta kraju do Izraela. Festiwal nie został jeszcze nazwany, ale zapewne kontynuowana będzie tradycja Beoviziji, o czym wspominano już podczas euforii związanej z awansem Balkaniki do finału Eurowizji w Lizbonie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 listopada, a w preselekcjach wystąpić mogą tylko obywatele serbscy. Ich piosenki muszą być wykonywane w językach oficjalnie używanych na terenie Republiki, tj. po serbsku (jedyny język oficjalny kraju), po węgiersku, słowacku, rumuńsku, chorwacku, rusińsku (języki Wojwodiny) i albańsku (język Kosowa). Nie ma przeciwwskazań, by zagraniczni kompozytorzy stali za zgłaszanymi piosenkami, zresztą i tak aplikacja ma być zaszyfrowana, a komisja będzie wybierała utwory jedynie na podstawie jakości muzycznej, wykonania i potencjału, a dopiero po ustaleniu stawki finałowej konkretne zgłoszenia zostaną rozszyfrowane by odkryć, kto napisał daną piosenkę. Na razie nie wiadomo kiedy odbędą się preselekcje oraz ile utworów zostanie zakwalifikowanych. Telewizja RTS gwarantuje sobie prawo do anulowania konkursu, jeżeli żadna propozycja nie spełni oczekiwań komisji oraz do sugerowania zmian w aranżacji zgłaszanych utworów lub wykonawców. Skan oficjalnego pisma z regulaminem preselekcji dostępny jest TUTAJ.

Rusza proces wyboru reprezentanta Macedonii na Eurowizję Junior. Telewizja MRT planuje najpierw wskazać wykonawcę, a dopiero później utwór dla niego. Zgłoszenia od wszystkich chętnych wokalistów w wieku od 10 do 15 lat (z macedońskim obywatelstwem) przyjmowane będą mejlowo lub telefonicznie do 16 sierpnia. W zgłoszeniu należy umieścić nagrania dwóch piosenek przez siebie wybranych. Casting na reprezentanta odbędzie się 18 sierpnia w studiu MRT w Skopje. Trzyosobowa komisja oceniać będzie warunku wokalne kandydatów i potencjał sceniczny. Zgodnie z regulaminem telewizja MRT ma prawo do skrócenia, wydłużenia lub ponowienia etapu zgłoszeniowego do castingu. Po ogłoszeniu zwycięzcy, nowy reprezentant będzie miał 15 dni na przygotowanie utworu na JESC we współpracy z ekipą telewizji MRT i producentami. Nadawca sam zdecyduje o tym, kto pojawi się na scenie w roli chórzysty czy tancerza. Pełen regulamin preselekcji dostępny jest TUTAJ.

3 sierpnia telewizja irlandzka RTE zorganizowała drugie w historii Eurovision Forum, czyli panel dyskusyjny na temat konkursu. Udział w nim wzięli m.in. szef delegacji Michael Kealy, tegoroczny reprezentant kraju Ryan O’Shaughnessy czy redaktor naczelny Wiwibloggs – Willam Lee Adams. Nadawca irlandzki po raz kolejny potwierdził, że za każdym razem jedzie na Eurowizję z marzeniem o wygranej, bo gdyby nie postawiono sobie takiego celu, uczestnictwo w konkursie nie miałoby sensu. Na razie nie wiadomo jeszcze w jaki sposób wybrany będzie nowy reprezentant, ale celem RTE jest powrót do preselekcji narodowych, chociaż stacja jest zadowolona z tegorocznego formatu wyboru (wewnętrznego). Michael Kealy zapewnił, że RTE nie jest zwolennikiem bojkotowania Eurowizji z powodów politycznych i ma nadzieję, że bez problemu uda się znaleźć wykonawcę, który nie będzie miał oporów by jechać do Izraela, nawet, jeśli konkurs odbędzie się w Jerozolimie. Sam Ryan O’Shaughnessy także nie mówi Eurowizji „nie”, chociaż na pewno nie chciałby na niej występować drugi rok z rzędu. Ma jednak nadzieję, że będzie mógł zaangażować się w proces przygotowania utworu dla nowego przedstawiciela kraju.

Trwa głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu „Wymarzony Reprezentant”! Swoich kandydatów możesz typować TUTAJ

Źródło: RTS, MRT, Wiwibloggs, fot.: M. Błażewicz (2018)

%d blogerów lubi to: