Darina reprezentantką Ukrainy na Eurowizji Junior 2018! Pomóż telewizji RSI wybrać idealny utwór na Eurowizję!

Kolejna uczestniczka Eurowizji Junior! Oto wybór Ukrainy! Sezon preselekcyjny w pełni – kiedy następny finał narodowy? Sebalter ponownie na Eurowizji? Posłuchaj piosenek-propozycji ze Szwajcarii! Europe for Creators – sprawdź o co chodzi i wyraź swoje wsparcie podpisując petycję!

Jurorzy preselekcji ukraińskich 🇺🇦 dokonali wyboru – do Mińska pojedzie Darina Krasnovetska z Winnicy, a utwór, jaki tam wykona to „Say Love”. 11-latka pokonała 9 finalistów konkursu, w którym komisja miała pełną decyzyjność, a głosujący internauci pełnili jedynie funkcję doradczą. Darina znana jest na Ukrainie z udziału w „The Voice. Kids”, a poza śpiewaniem uwielbia też rysować, podróżować, tańczyć i grać na pianinie. Muzykę i słowa do „Say Love” (po ukraińsku i angielsku) jest Klimenko Mihaylo Mihaylovich. Faworytem internautów był Kain Rivers z „Without saying goodbye”. Drugie miejsce zdobył Oleksandr Balabanov z „My dity zemly”, a Darina była dopiero trzecia. Darina jest ósmą uczestniczką Eurowizji Junior 2018 – na ten moment mamy w stawce samych solistów – dwóch chłopców i sześć dziewcząt. Dla Ukrainy będzie to 13. start w konkursie. Od 2011 roku kraj konsekwentnie wysyła utwory dwujęzyczne.

Wczorajszy półfinał preselekcji „Depi Mankakan Evratesil” w Armenii 🇦🇲 okazał się szczęśliwy dla pięciu wykonawców, którzy głosami jury i widzów weszli do finału. Są to Vardan Margaryan, Eliza, Ani, L.E.V.O.N. oraz Lia. Drugi półfinał już w najbliższą niedzielę – o ostatnie pięć miejsc w finale powalczy 12 kandydatów. Zgodnie z opublikowanym terminarzem, najbliższy finał narodowy to wybór Kazachstanu 🇰🇿, który zapowiedziano na 22 września. Dzień później odbędzie się finał w Armenii, a pod koniec miesiąca (29.09) w Holandii. Nie znamy jeszcze terminu preselekcji w Albanii i Portugalii, a także nie wiemy kiedy swoich reprezentantów ogłoszą Azerbejdżan, Francja, Włochy i Serbia. Czekamy też na oświadczenie TVP 🇵🇱 w sprawie wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję Junior, której finał już 25 listopada w Mińsku. Białorusini 🇧🇾 poinformowali, że montaż sceny eurowizyjnej rozpocznie się na trzy tygodnie przed finałem, ale najpewniej już na początku listopada cały teren wokół Minsk Arena zostanie przejęty przez organizatorów.

Telewizja RSI ze Szwajcarii 🇨🇭 opublikowała 13 piosenek, które przeszły wstępną selekcję i będą walczyć o wejście do grona utworów rekomendowanych przez tego nadawcę do Eurowizji 2019. Nie jest to żaden „półfinał” preselekcji narodowych, a RSI prosi jedynie o feedback poprzez oddanie głosu na najlepsze piosenki spośród tych proponowanych. Utwory dostępne są TUTAJ, a głosowanie potrwa do 28 września do godziny 12:00. Wśród wykonawców dwie piosenki ma Scilla Hess, a jest tam też i Sebalter, którego doskonale pamiętamy z Eurowizji 2014. Jego „Hunters of Stars” to ostatni szwajcarski utwór, który znalazł się w finale konkursu, a w końcowym głosowaniu sporo punktów dostał m.in. od polskich widzów. Teraz Sebalter ma szansę powrócić na ESC z piosenką „We’ll Carry the Light”. Przypominam, że telewizja szwajcarska nie organizuje w 2019 roku finału narodowego, ale przyjmuje zgłoszenia do wyboru wewnętrznego, który podjęty zostanie przez dwie komisje – przedstawicieli publiczności i jury międzynarodowe. Etap zgłoszeniowy kończy się 1 października, a swoje propozycje rekomendować mogą wszystkie telewizje nadawcy publicznego tj. SRF, RSI, RTS i RTR.

Przedstawiciele polskiego świata muzyki i kultury 🇵🇱, w tym m.in. Stowarzyszenie Autorów Polskich – ZAIKS, Związek Kompozytorów Polskich, a także wielu wykonawców i autorów piosenek (w tym także tacy związani z preselekcjami czy Eurowizją) zachęcają do podpisywania internetowej petycji skierowanej do władz kraju o poparcie dla prac nad dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. O co dokładnie chodzi? Autorzy chcą, by platformy cyfrowe (takie jak Spotify, YouTube, Tidal itd.), rozliczały się z twórcami z przychodów z reklam w uczciwszy sposób, niż aktualnie ma to miejsce, gdy praktycznie cały przychód zgarniają koncerny cyfrowe i wytwórnie. Dyrektywa w żaden sposób nie odbije się na odbiorcach muzyki, bo toczy się walka nie o ich pieniądze, a o przychody z reklam i sprawiedliwy podział zysków za wykorzystanie utworów w sieci. „Jak tych kwestii się nie ureguluje, to będzie raczej mało dobrej, nowej muzyki” – mówi Dziennikowi Eurowizyjnemu jeden z polskich kompozytorów. Petycja dostępna jest TUTAJ, a więcej o akcji „Europe for Creators” przeczytać możecie TUTAJ.

Źródło: Pershyj, TVR.by, Wikipedia, RSI, Eurovoix, ZAIKS, fot.: Sebalter (Instagram)

 

%d blogerów lubi to: