Posłuchaj piosenek Malty na Eurowizję Junior! Jak reprezentanta do Izraela wybierze Bułgaria? Kto poprowadzi finał w Niemczech? Kendji Girac na Eurowizji? TVP – coraz mniejsze szanse na preselekcje do Eurowizji Junior? Polsatowskie show z preselekcyjnymi gwiazdami!

Poznaj piosenki z Malty na JESC! Kiedy finał? Bułgaria, Estonia i Niemcy przed Eurowizją 2019 – co nowego? Czy „1in360” doczeka się drugiej edycji? Kendji Girac chce reprezentować Francję! TVP z nową edycją „The Voice”, ale (póki co) bez Krajowych Eliminacji do Juniora! Kto w jury „All Together Now” Polsatu? 

Dziś kończy się głosowanie internetowe na piosenki z preselekcji ukraińskich 🇺🇦 przed Eurowizją Junior. Na 10 finalistów można głosować TUTAJ, natomiast przypominam, że wyniki tego rankingu mają mieć jedynie charakter doradczy, bo decyzję o tym, kto pojedzie do Mińska podejmą jurorzy, w skład których wchodzi m.in. wokalista i finalista dorosłych preselekcji 2018 – Laud. Ich werdykt poznamy w ciągu 10 najbliższych dni, a złośliwi mówią, że wygra finalista, którego rodzice czy sponsorzy mają najwięcej pieniędzy by wspomóc telewizję ukraińską finansowo przy opłacaniu kosztów delegacji i występu. Tymczasem swoich finalistów ogłosiła telewizja maltańska 🇲🇹, a wszystkie piosenki są już dostępne na oficjalnej stronie TUTAJ. Wśród kandydatów są m.in. Giorgia Borg (zwyciężczyni festiwalu Sanremo Junior), Ela Mangion (startowała w selekcjach JESC 2 lata temu, reprezentowała także Maltę podczas „New Wave Junior”), Riona Degiorgio (finalistka selekcji 2017) czy Thea Aquilina (będzie to jej trzeci start w selekcjach). Finał preselekcji już 8 września!

Telewizja bułgarska 🇧🇬 potwierdziła już dawno udział w Eurowizji 2019, ale teraz poinformowała, że w tym roku nie będzie już publikować żadnych nowości, wskazówek czy sugestywnych wpisów dotyczących nowego reprezentanta czy piosenki. Najpewniej oznacza to całkowity wybór wewnętrzny, bez otwartego konkursu. Przed prezentacją grupy Equinox i piosenki „Bones” na Twitterze bułgarskiego nadawcy pojawiało się mnóstwo informacji zdradzających szczegóły projektu – powodowało to spore zainteresowanie tematem. Niektórzy spekulują, że BNT ma już upatrzoną osobę, która pojedzie do Izraela, stąd planowana cisza w eterze aż do oficjalnej prezentacji. Z kolei w Niemczech 🇩🇪 dobra wiadomość – Barbara Schöneberger powraca jako prowadząca finał narodowy w Niemczech. Charyzmatyczna prezenterka, która potrafi rozbawić nawet kogoś, kto nie zna niemieckiego, pojawi się w tej roli już po raz piąty. Trwa selekcja finalistów, a telewizyjne show ma być transmitowane w lutym. Mamy też nowe informacje o preselekcjach…bez państwa. Twórcy internetowego formatu „1in360” chcieliby ponownie zaistnieć w eurowizyjnym świecie, ale nie ma na razie żadnych informacji jakoby telewizja SMRTV 🇸🇲 (czy jakakolwiek inna) była zainteresowana wykorzystaniem takiej metody. Organizatorzy obiecują jednak, że jeżeli „1in360” powróci, na pewno wprowadzonych będzie wiele zmian w regulaminie, by uniknąć kontrowersji, które towarzyszyły selekcjom w 2018 roku od etapu zgłoszeniowego (wątpliwej jakości weryfikacja zgłoszeń i mnóstwo „fejków”) po finał (niezrozumiała akcja z „crowd fundingiem”). Już 5 września regulamin preselekcji ogłosi telewizja estońska 🇪🇪, która potwierdza tym samym udział w Eurowizji 2019.

Zwycięzca „The Voice” – Kendji Girac (foto) – przyznał w wywiadzie dla „20 minuts”, że chciałby reprezentować Francję 🇫🇷 podczas Eurowizji. „To ryzyko. Musi być to bardzo stresujące, ale jeśli będę mieć dobry utwór, chciałbym reprezentować Francję” – powiedział dodając, że udział w konkursie to na pewno ogromny obowiązek i ciężkie zadanie, ale on chciałby poczuć ten ciężar na swoich barkach. Czy zdecyduje się na to już w 2019 roku? Jeśli tak, to już teraz może zgłaszać się do preselekcji „Destination Eurovision” i jeśli je wygra, pojedzie do Izraela, gdzie z pewnością traktowany będzie jak faworyt z powodu popularności w wielu krajach Europy. Wokalista ma 22 lata, w 2014 roku wygrał trzecią edycję „The Voice” będąc w ekipie Michaela Holbrooka Pennimana Jr, znanego jako MIKA. Do tej pory wydał dwa albumy, ma na koncie parę hitów, takich jak np. „Color Gitano” czy Andalouse” (zwycięska piosenka OGAE Song Contest 2015) i jest aktualnie najlepiej sprzedającym się zagranicą wykonawcą z jakiejkolwiek edycji „The Voice”.

W TVP 🇵🇱 wystartowała 9. edycja „The Voice”, w której mentorami są Michał Szpak (ESC 2016) oraz Piotr Cugowski (finalista preselekcji 2003). Jednym z bohaterów pierwszego odcinka był wokalista Kamil Olivier, który zgłosił się do „Krajowych Eliminacji 2018”, ale jego piosenka nie została zakwalifikowana do finału. Kamil przekonał do siebie jurorów i trafił do grupy Michała Szpaka. 5 września w telewizji POLSAT rusza show muzyczne „Śpiewajmy Razem. All together now”, w którym grono 100 jurorów ocenia śpiewających kandydatów poprzez dołączanie się do wykonywania danej piosenki. Zebranie tak ogromnej komisji było nie lada wyzwaniem i oczywiście wśród jurorów nie zabrakło znanych nam nazwisk. Oceniać młode talenty będą m.in. Saszan, Stanisław Karpiel-Bułecka i Paweł Stasiak (finaliści Krajowych Eliminacji 2018), Nick Sinckler (chórzysta Lanberry podczas finału 2017), Carmell (zwyciężczyni televotingu KE 2017), Tabb (juror KE 2018), Ramona Rey (niezakwalifikowana bohaterka sezonu preselekcyjnego 2018), Madox (dwukrotnie zgłaszał się do KE, nigdy go nie przyjęto) czy Ian Rooth (już w 2017 zapowiadał, że zgłosi się do tegorocznych preselekcji, ale słuch o nim zaginął). Przewodniczącą jury ma być Ewa Farna. Tymczasem TVP opublikowała już program do końca września i nigdzie nie ma śladu finału Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior. Zapewne, jeżeli do końca tego tygodnia regulamin nie zostanie ogłoszony, należy liczyć się z tym, że nadawca postawił na wybór wewnętrzny, a szkoda, bo Dziennik Eurowizyjny wciąż dostaje pytania od wykonawców i producentów, którzy w Internecie szukają jakichkolwiek informacji na temat tegorocznych preselekcji.

Źródło: Pershyj, TVM, Oikotimes, Facebook, Wiwibloggs, 20 minutes, Wikipedia, TVP, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: