[UPD!] Dziś Eurowizja dla Młodych Muzyków w TVP Kultura! Dania i Izrael ogłaszają preselekcje przed Eurowizją 2019! Albania szuka utworu na Juniora! W Telewizji Polskiej nadal cisza…

Eurowizja dla Młodych Muzyków – kto wygra? Preselekcje przed Eurowizją 2019 w Danii i Izraelu – co nas czeka w nowym sezonie? Albania rusza z procesem wyboru piosenki na Eurowizję Junior! Co zrobi TVP?

Rosja wygrała Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków! Grand Prix otrzymał pianista Ivan Bessonov – taka jest decyzja czteroosobowego jury. To pierwszy zwycięstwo tego kraju w konkursie. Rosjanie zadebiutowali w 1994 roku za sprawą pianistki Anny Ajrapetiants, która jednak nie zakwalifikowała się do finału. Telewizja rosyjska nie uczestniczyła w dwóch kolejnych konkursach i powróciła w 2000 także z fortepianem – tym razem jednak reprezentant Nikolai Tokarev zajął 3. miejsce. Rok później skrzypek Nikita Borisoglebsky nie zakwalifikował się do finału, a w 2004 i 2006 roku pianiści Dinara Nadzhafova i Dmitry Mayoboroda zajmowali 3. miejsce. Rok 2008 to wiolonczelistka Anastasia Kobekina, która nie zajęła miejsca w top3. Kolejny raz 3. miejsce Rosja zajęła w 2010 za sprawią Daniil’a Trifonova, kolejnego utalentowanego pianisty. Po tym sukcesie nastąpiła kolejna pauza i Rosjanie opuścili konkursy w 2012, 2014 i 2016 roku. W tym roku wrócili – był to zresztą jedyny kraj z licznej grupy powracających, który zakwalifikował się do finału. Jest to czwarty triumf Rosji w konkursach EBU. W 2006 roku kraj zwyciężył podczas Eurowizji Junior, dwa lata później wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji, a pod koniec 2017 roku ponownie triumfował na Juniorze. Podczas finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu nie podano, kto zajął 2. miejsce. Rosjanin pokonał pięciu innych finalistów, a Polka Marta Chlebicka (flet) nie zakwalifikowała się do finału.

Telewizja holenderska AVROTROS potwierdziła udział w Eurowizji 2019, a nadawca duński DR rozpoczyna już przyjmowanie utworów do Dansk Melodi Grand Prix. Jak już wcześniej informowałem, chętni mogą wysyłać swoje piosenki przez cały czas, ale tylko kompozycje zgłoszone do 26 września trafią do puli na 2019 rok. Kolejne będą czekać na szansę startu w preselekcjach 2020. Obowiązują eurowizyjne reguły, a poza tym DR zakazuje samodzielnej publikacji piosenki czy jej wykonywania przed oficjalną premierą związaną z udziałem w finale preselekcji. W regulaminie jest również podane, że chociaż jeden członek teamu stojącego za danym utworem musi mieć silne związki z Danią, tj. obywatelstwo kraju, status rezydenta lub musi mieć małżonka z tego państwa. Dozwolony jest start obywateli Grenlandii i Wysp Owczych. Celem Duńczyków jest wybranie piosenki o wysokiej jakości i takiej, która wyróżni się z ponad 40 innych propozycji europejskich. Data i miejsce organizacji DGMP nie są jeszcze potwierdzone.

Zgodnie z przypuszczeniami stacja KAN wyłoni reprezentanta Izraela na ESC 2019 poprzez show „HaKokhav HaBa L’Eurovizion” i będzie to już piąty z rzędu wybór o tym samym formacie. Od debiutu programu w 2013 roku zwycięzcy, którzy zostają reprezentantami, zawsze wchodzą do finału Eurowizji. Po raz pierwszy w ramach show wybrana będzie również piosenka na konkurs. Na razie nie wiemy o żadnych innych zmianach w formacie, ale mówi się, że w jury zasiądzie Shiri Maimon, która dla tej posady zrezygnowała z roli mentorki w „The Voice”. Jednocześnie w mediach izraelskich znów rozgorzała dyskusja na temat szabatu. Minister Kultury Miri Regev potwierdziła, że Jerozolima będzie mogła organizować Eurowizję nawet jeśli wiązać się to będzie z wykonywaniem pracy w sobotę. Nie wiadomo oczywiście gdzie dokładnie odbędzie się konkurs, ale pewne jest, że próby będą mogły być organizowane w soboty, tak jak to miało miejsce na ESC do tej pory. Podkreślono jednak, że w soboty nie będą się odbywać żadne prace konstruktorskie w które będą zaangażowani obywatele Izraela.

Kolejny kraj ogłasza preselekcje przed Eurowizją Junior. Nadawca albański RTSH rozpoczyna zbieranie utworów, a termin mija 3 września. Obowiązują typowe zasady, a w regulaminie zawarto informację, że piosenka musi być stworzona po Eurowizji Junior 2017, chociaż ciężko będzie zweryfikować, czy ktoś nie wyciągnie z szafy jakiegoś „dziesięcioletniego trupa”. Data finału oraz format konkursu nie są jeszcze znane. Pewne jest, że będzie to kontynuacja „Junior Fest”, który po raz pierwszy odbył się w Albanii rok temu. Wygrała go Ana Kodra, która w Tbilisi zajęła 13. miejsce za „Don’t touch my tree”. Tymczasem na Ukrainie przedłużono etap zgłoszeniowy i nowy „deadline” ustawiono na 26 sierpnia. Jak już wcześniej podawano, cały proces wyboru reprezentanta i piosenki odbywać się będzie drogą internetową. W TVP natomiast wciąż cisza – póki co nie wiadomo czy i kiedy odbędą się preselekcje do Eurowizji Junior oraz czy dotychczasowy szef delegacji będzie nadal zaangażowany w ten projekt. Wielu fanów chciałoby organizacji Krajowych Eliminacji dla Dzieci, ale też coraz częściej mówi się, że TVP mogłaby wewnętrznie wybrać na reprezentantkę Roksanę Węgiel, zwyciężczynię „The Voice Kids”. Zgodnie z terminarzem EBU wszystkie kraje muszą do 8 października dokonać wyboru piosenki i reprezentanta. Poza Polską swoich planów wobec JESC nie podano jeszcze w Australii, Azerbejdżanie, Irlandii, we Włoszech oraz w Portugalii.

Trwa głosowanie w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant” dla mniej popularnych wykonawców. O tym jak i na kogo głosować dowiecie się TUTAJ

Na zdj.: Ana Kodra i jej ekipa albańska oraz autor Dziennika Eurowizyjnego (2017)

%d blogerów lubi to: