Polska w I półfinale Eurowizji dla Młodych Muzyków! TVP Kultura będzie transmitować finał! Eurowizja Junior: Białoruś i Kazachstan przed finałami selekcji! No Sleep For Lucy 17 sierpnia w Warszawie!

Znamy podział półfinałowy Eurowizji dla Młodych Muzyków! Która wystąpi Polska? Gdzie obejrzeć będzie można finał? Eurowizja Junior: Białoruś i Kazachstan przed preselekcjami – czy już znamy zwycięzców? Lukas Meijer ze swoim zespołem wystąpi w Warszawie! Gdzie i kiedy? 

Eurowizja dla Młodych Muzyków 2018 coraz bliżej! Już w dniach 18-19 sierpnia odbędą się dwa półfinały w ramach których każdy reprezentant zaprezentuje swój recital. Jurorzy zdecydują, kto spośród 18 muzyków zakwalifikuje się do wielkiego finału w Usher Hall 23 sierpnia – jedynie sześciu najlepszych trafi do ostatecznej walki o Grand Prix. Konkurs poprowadzą Petroc Trelawny z BBC Radio 3 oraz walijska prezenterka i malarka Josie d’Arby. Wiadomo, że w komisji zasiądą m.in. skrzypaczka Marin Alsop z USA oaz James MacMillan, kompozytor i dyrygent ze Szkocji. Każdy półfinał podzielony będzie na trzy części, po trzech muzyków. Stawkę pierwszej rundy otworzy Maltanka Berenice Sammut, a zamknie reprezentant Izraela Tamir Naaman-Pery. Nasza flecistka, Marta Chlebicka zagra jako szósta, pomiędzy Francesco Stefanelli z San Marino a Węgrem Mate Bencze. Marta zagra „Hamburger Sonata in G” Bacha oraz Rigoletto Fantasie” Poppa. Reprezentantka Polski jest w tym roku jedyną flecistką. W pierwszym półfinale wystąpią kolejno Malta, Wielka Brytania, Hiszpania, Słowenia, San Marino, Polska, Węgry, Grecja i Izrael. Drugi półfinał rozpocznie Tanel-Eiko Novikov z Estonii, a zamknie Chorwat Jam Tominić. Pomiędzy nimi zagrają reprezentanci Belgii, Albanii, Rosji, Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. To, że muzyków podzielono nie oznacza, że z każdego półfinału awansuje maksymalnie 3 najlepszych – równie dobrze wszyscy finaliści mogą wystąpić w tej samej rundzie. Jak niemal co konkurs, także i teraz muzyka Fryderyka Chopina będzie obecna – zaprezentują ją reprezentanci Malty i Rosji. Na razie nie ma informacji czy TVP Kultura transmitować będzie półfinały (na żywo zrobią to tylko stacje radiowe – z Estonii, Wielkiej Brytanii i Belgii), natomiast finał pokazany będzie przez naszego nadawcę na żywo w czwartek 23 sierpnia od 20:30 (potrwa do 22:15).

Preselekcje do JESC 2018 na Białorusi i w Kazachstanie mają już silnych faworytów. Jak informują lokalne media, jeden z finalistów selekcji – Daniel Yastremski planuje tournee promocyjne po Białorusi zanim pod koniec miesiąca powalczy o bilet do…Minsk Areny. Wokalista zaśpiewa 10 sierpnia w Grodnie, a do końca sierpnia planuje występy w aż 12 miejscach! Daniel w 2016 roku występował w programie „Bitva talantov”, a rok później reprezentował swój kraj podczas konkursu dziecięcego w ramach festiwalu „New Wave”. Teraz ma nadzieję, że tornee i szum medialny jaki wywoła, pozwoli mu reprezentować Białoruś w JESC 2018. Jego utwór na konkurs to „Time”. Wszystkie piosenki preselekcyjne dostępne są TUTAJ. Z kolei uczestniczka ukraińskiego „The Voice Kids” – Daneliya Tuleshova – ostatecznie zgłosi się do kazachskich preselekcji. Wokalistkę typowano od samego początku, chociaż ona sama nie była pewna, czy znajdzie odpowiedni utwór. Jak informują osoby z jej otoczenia, udało się skontaktować z paroma kompozytorami i przygotować kilka dobrych i pasujących do JESC piosenek, które odpowiadają wokalnym możliwością Danelii. Młodziutka kandydatka na Eurowizję Junior jest świadoma silnej konkurencji, zwłaszcza, że wielu utalentowanych wykonawców z Kazachstanu zna osobiście. Uważa jednak, że ktokolwiek pojedzie do Mińska na Eurowizję otrzyma jej wsparcie.

Tegoroczny reprezentant Polski – Szwed Lukas Meijer – wystąpi 17 sierpnia w Warszawie wraz ze swoim zespołem No Sleep For Lucy. Koncert odbędzie się w LOCAL na Mokotowie (Sandomierska 13) i będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, gdyż Lukas do tej pory nasz kraj odwiedzał bez zespołu. W ramach recitalu usłyszymy zarówno akustyczne jak i albumowe wykonania piosenek z płyty „Until the end”. W skład formacji, poza Lukasem, wchodzą też Christian Raab (który razem z Gromee’m, Sarą, Kasią i Mahan występował na scenie w Lizbonie) oraz Kristoffer Sjokvist. Koncert rozpocznie się o 21:00, a informacje na temat eventu znajdziecie TUTAJ. 29-letni Lukas Meijer był pierwszym w historii Szwedem, który reprezentował Polskę w Eurowizji, a jego głos znamy nie tylko z „Light me up”, ale też wcześniejszego hitu Gromee’go – „Without you”.

Na Gromee’go, Kasię Dereń, Sarę Chmiel i innych polskich wykonawców możecie nadal głosować w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant”! Szczegóły znajdziecie TUTAJ.  

%d blogerów lubi to: