Eurowizja 2018: Francja wybiera reprezentanta, a Węgry i Litwa kontynuują preselekcje! Luty w sezonie preselekcyjnym – co nas czeka?

Wielki finał we Francji, ćwierćfinał na Węgrzech i kolejny odcinek selekcji litewskich! A to dopiero początek! Sprawdźcie, co czeka Was w lutym! Co z reprezentantkami Cypru, Rosji i Irlandii? Czy Bułgaria i Chorwacja dokonały już wyborów?

Dziś finał preselekcji francuskich „Destination Eurovision”, które w wielkim stylu rozkręciły tegoroczny sezon preselekcyjny, prezentując świetny poziom piosenek już na etapie półfinałów. W finale o wygraną powalczy ośmiu, bardzo silnych kandydatów, a wyniki konkursu niezwykle trudno przewidzieć ze względu na wyrównaną stawkę oraz na zmianę zasad głosowania. O zwycięzcy zadecydują dziś jurorzy oraz widzowie (50/50), przy czym publiczność nie głosowała w półfinałach, a skład komisji bardzo się zmieni. Trio jurorów francuskich pozbawione będzie Amira, a jego miejsce zajmie Alma (ESC 2017, na zdj. z ekipą francuską podczas pobytu w Kijowie), przy czym nie będą oni głosować, a jedynie komentować występy. Głosowanie powierzone będzie jurorom międzynarodowym, a skład komisji wchodzą, m.in. Iveta Mukuchyan (ESC 2016, Armenia), Ivan Katsarev (Bułgaria), Felix Bergsson (Islandia) czy Sergey Pavlov (Rosja).

Wykonawcy zaśpiewają dziś swoje utwory na żywo, ale również wystąpią w specjalnych duetach z zaproszonymi gośćmi. Na scenie pojawią się Slimane Nebchi (zwycięzca „The Voice 5” zaśpiewa z Emmy), 73-letni Alain Souchon (urodzony w Maroko wokalista i aktor zaśpiewa z Igitem), Nolwenn Leroy (popularna wokalistka zaśpiewa z Lisandro), Maitre Gims (producent i raper z Kongo zaśpiewa z Louką), Dadju (brat Maitre Gimsa zaśpiewa z Madame Monsieur), duet Cats on Trees (mentorzy belgijskiego „The Voice” zaśpiewają z Malo), Patrick Fiori (reprezentant Francji 1993 zaśpiewa z Maxem) oraz Gipsy Kings (legendarna formacja zaśpiewa z Nassi). Wśród faworytów wymienia się głównie Madame Monsieur i Lisandro, chociaż fani są podzieleni na zwolenników i przeciwników tych kandydatów. Często pojawiają się słowa krytyki, że utwór „Mercy” Madame Monsieur ma wydźwięk polityczny (chociaż duet woli mówić o „humanitarnym”), z kolei piosenka „Eva” Lisandro ma niewiele wspólnego z brzmieniami typowymi dla Francji. Uczestnicy konkursu „Bet AND Win” Dziennika Eurowizyjnego zakończyli wczoraj typowanie zwycięzcy. 49% jest za Madame Monsieur, 32% za Lisandro, 10% za Emmy, Pojedyncze głosy dostali jeszcze Max i Nassi. Nikt nie typował Louki, Igita i Malo. Czytelncy Dziennika Eurowizyjnego także mogą głosować – zapraszam do oddania głosu w ankiecie poniżej! Transmisja finału rozpocznie się o 21:05 na kanałach France2 i TV5 Monde oraz w Internecie, na Facebooku >>Destination Eurovision<< i na streamach nieoficjalnych. Show potrwa do 23:33. 

Drugi ćwierćfinał na Węgrzech transmitowany będzie dziś przez telewizję DUNA. O awans powalczy dziesięciu kandydatów, którzy będą ocenieni przez jury i widzów korzystających z aplikacji mobilnej. W pierwszym etapie do półfinału awansuje pięciu najlepszych, a pozostali wezmą udział w głosowaniu widzów (system audiotele/sms) i powalczą o ostatnie miejsce w kolejnej rundzie. Dziś wystąpią m.in. Odett, Gabor Heincz Biga, Nene zeneker, Viki Singh oraz formacja Peet Project, z którą Dziennik Eurowizyjny przeprowadził wywiad w połowie grudniaA Dal” startuje o 20:30 i potrwa do 22:45, kiedy to pokazany będzie specjalny program „A Dal – Kulissza” (30 minut). Transmisja telewizyjna za pośrednictwem stacji DUNA, a w Internecie >>TUTAJ<<.

Kolejny odcinek preselekcji pokaże dziś stacja LRT na Litwie. O sześć miejsc w drugiej rundzie walczyć będzie dziś 12 uczestników. Program został już nagrany i wiemy, że faworytem jury jest Greta Zazza, ale widzowie jak zwykle mogą zmienić układ tabeli. Usłyszymy dziś (poza Gretą) także m.in. Gabrieliusa Vagelisa, Vidasa Bareikisa, grupę Gerai Gerai, E.G.O., Joyce czy Valdasa Lacko. To już przedostatni odcinek pierwszego etapu preselekcji. Do drugiej rundy spośród 48 kandydatów przejdzie łącznie 24. Emisja dzisiejszego odcinka rusza o 20:00 (czasu polskiego) na LRT i w Internecie >>TUTAJ<<.

Fani Eurowizji są nieco skołowani ostatnimi rewelacjami dotyczącymi dwóch nowych reprezentantek. Niektóre media zbyt szybko potwierdziły, że Eleni Foureira będzie reprezentować Cypr z piosenką „Fuego”, a dla Rosji zaśpiewa Julia Samoylova. Na ten moment są to informacje niepotwierdzone przez telewizje publiczne z tych krajów. Oczywiście należy mieć na uwadze, że zapewne te doniesienia wkrótce się potwierdzą, gdyż wszystko na to wskazuje, ale póki co te dwie wokalistki oficjalnie nie należą jeszcze do grona uczestników Eurowizji 2018. Przypomnę, że siedem państw wybrało i ogłosiło już swoich reprezentantów. Wyboru dokonano również w Bułgarii (jak poinformowano wczoraj na Twitterze, wybór jest „ryzykowny” i wymaga sporo pracy) i Chorwacji (kwartet dwóch kobiet i mężczyzn). Najpewniej reprezentantów ma też Irlandia (The Heathers) ale to również nie jest potwierdzona informacja. Pozostałe kraje wybierają poprzez preselekcje narodowe.

Luty za pasem, a to oznacza najgorętszy okres w sezonie preselekcyjnym. Emocje zaczną się już 3 lutego, gdy aż sześć państw przeprowadzi swoje konkursy, z czego Malta wybierze reprezentanta i piosenkę. Dzień później wyboru dokona Szwajcaria. Od 6 lutego rusza Sanremo we Włoszech, a dzień później odbędzie się finał preselekcji w Wielkiej Brytanii. Sobota 10 lutego będzie pierwszą „Super Saturday” sezonu z dziesięcioma wydarzeniami (w tym finałem w Danii i we Włoszech). 13 lutego poznamy reprezentanta Izraela, a w piątek 16 lutego odbędą się finały na Białorusi i w Grecji. Kolejna intensywna sobota czeka nas 17.02. – osiem konkursów w tym finał w Czarnogórze. We wtorek 20 lutego reprezentanta wybierze Serbia, a w czwartek 22 lutego Niemcy. 24 lutego to osiem programów w tym aż sześć finałów (Armenia, Węgry, Ukraina, Słowenia, Mołdawia i Łotwa). Dziennik Eurowizyjny najprawdopodobniej będzie wtedy nadawał specjalne relacje live zza kulis preselekcji ukraińskich. Dzień później (25.02) zakończą się preselekcje w Rumunii.

 

%d blogerów lubi to: