WYWIAD/INTERVIEW! Peet Project (Węgry): Utwór „Runaround” jest odpowiedni by dać nam finał! [PL/EN]

Peet Project to Peter Ferencz „Peet” (skrzypce, wokal), Attila Zavodi (saksofon), Oliver Magan (keyboard), Martin Gudics (bass) i Marcell Gudics (perkusja). Tworzą muzykę pop, funk i jazz, mają za sobą przygodę z koncertowaniem w Ameryce i udział w węgierskim „Mam Talent”. Preselekcjom też nie są obcy – startowali w tegorocznym „A Dal” z utworem „Kill the monster” i zajęli 3. miejsce w ćwierćfinale oraz piąte w półfinale i od finału dzieliły ich jedynie 4 punkty. Teraz spróbują ponownie, tym razem z „Runaround„. Dziennik Eurowizyjny miał okazję porozmawiać z liderem formacji – Peterem.

Skrzypce, saksofon, klawisze, gitara i perkusja – jak zrodziła się idea by połączyć te wszystkie dźwięki i jak powstał Peet Project?

Przez czternaście lat uczyłem się gry na skrzypcach, zacząłem w wieku 4 lat, ale nigdy nie byłem fanem muzyki klasycznej. Był to po prostu dobry sposób by nauczyć się grać i skupić się na praktyce. Moim marzeniem było otwarcie własnego studia nagraniowego i praca jako producent. Moją prawdziwą miłością są pop, EDM, Funky, hip-hop i R&B więc chciałem stworzyć zespół gdzie mógłbym wykorzystać swoje umiejętności produkowania muzyki, grania na skrzypcach i nagrywania piosenek, które napisaliśmy z kumplami. W ten sposób, 9 lat temu, narodził się pomysł stworzenia tej nietypowej kombinacji.

Violin, Sax, Keys, Bass, Drums – how did you create the idea to connect all those sounds and how the Peet Project was born?

I studied classical violin for 14 years from the age of 4, but I never was a huge fan of classical music, it was just a very good way to learn violin skills and become focused in practicing. My dream was to have a music studio and become a music producer. My true love was Pop, EDM, Funky, Hip-Hop & R&B music and I wanted to create a band where I can use my music producing skills, my violin knowledge and play songs we write together with my friends. That’s how the idea of creating this unusual combination of instruments was born 9 years ago.

Peet Project uczestniczył w węgierskim „Mam Talent” i „A Dal”. Widać, że lubicie muzyczną rywalizację. Co dało Wam uczestnictwo w tych programach?

Zdobyliśmy wielkie doświadczenie w TV show i sporo inspiracji. Nie ma nic lepszego niż być na scenie telewizyjnej z własną piosenką, którą napisało się wspólnie, wykonywać ją razem i robić to wśród profesjonalistów – tak, jak zawsze się o tym marzyło.

Peet Project participated in „Hungary’s Got Talent” and last year’s „A Dal”. It seems you love the music competitions! What those shows gave you?

A huge amount of experience on TV stage and also a lot of inspiration. Nothing compares to the feeling when you can stand on a TV stage with your own song you wrote together, performing it together, and doing this between professional cincumstances, the way you dreamed about it from the beginning.

Powiedz coś więcej o „Runaround„. 

Muzycznie, „Runaround” jest utworem, który w najlepszy sposób odzwierciedla aktualne brzmienia Peet Project. Kochamy łączyć elementy muzyki tradycyjnej – skrzypce, saksofon, fortepian, pianino, basy i perkusję z dzisiejszą muzyką elektroniczną – syntetyzatorem i dźwiękowymi efektami specjalnymi. Słowa przekazują prostą ale ważną wiadomość: nie można bać się wyzwań i problemów, które przed Tobą stoją i nawet jeśli czasem upadniesz, traktuj to jako nauczkę i wygrywać – do tego potrzeba wiary w siebie. 

Tell us more about the song „Runaround

Musically, “Runaround” is a song that represents Peet Project’s actual sound really well. We love to combine traditional musical elements – violin, saxophone, piano, electric piano, bass & drums – with today’s electronic sounds – synths & special sound effects. The lyrics tell a very simple but important message: You should not be afraid to face the trials and problems in front of you on your way, and maybe you fail sometimes, but these are for learning, and to win in these situations you need to have faith.

Wasz najnowszy album nazywa się „Bad Boys in Budapest”. Który z Was jest największym „bad boy’em” i dlaczego?

Szczerze mówiąc, każdy z nas jest trochę niegrzeczny. Tak naprawdę, ten tytuł zdobyliśmy dzięki naszej amerykańskiej publiczności i myślę, że stało się tak bo dorzuciliśmy nowoczesne i elektroniczne dźwięki pełne energii do tradycyjnej muzyki, a to jest coś niegrzecznego dla amerykańskich uszu. Przynajmniej mam nadzieję, że to jest powód, a nie coś jeszcze…haha!

Your last album is called „Bad Boys of Budapest”. Who is the most naughty member of Peet Project and why?

To be honest, we are all naughty a little bit. HaHa! Actually we got that title from the American audience, and I guess this happened because we put modern & electronic elements and high energy to this traditional music, and this is a “Bad Boy Thing” for the American ears. Or at least I hope this is the reason and nothing more… Haha!

Czego oczekujecie po „A Dal 2018”. W tym roku zajęliście 5. miejsce w półfinale. Czy za rok będzie lepiej?

Tak i zrobimy naprawdę wszystko by tak się stało! Myślę, że „Runaround” jest odpowiednim utworem, by dać nam finał, a tegoroczne doświadczenie bardzo pomoże nam na scenie.

What do you expect from „A Dal 2018”? Last year you finished 5th in the semifinal. Do you expect better result this time?

Yes, and we will do our very-very best to make this happen! We think that “Runaround” is a song that capable to bring us to the finals and last year’s experience will help us a lot on the stage.

Czego my możemy po Was oczekiwać w „A Dal” i być może też na Eurowizji w Lizbonie?

Chcielibyśmy dać niezapomniane, trzyminutowe wrażenie – muzyczne i wizualne zarazem. Jesteśmy pewni, że jeśli dostaniemy taką szansę, przygotujemy coś, czego nikt nigdy nie widział i nie słyszał na scenie Eurowizji.

What can we expect from you in „A Dal” and (if you will get this chance) in the Eurovision in Lisbon?

We would love to give an unforgettable 3 min experience for the audience, musically and visually as well. We are sure that if we get the chance, we will prepare something that they have never ever heard and seen before on the stages of Eurovision.

Węgry zaliczają całkiem dobre wyniki na Eurowizji w ostatnich latach. Co sądzicie o piosenkach tego kraju i którą lubicie najbardziej?

Uwielbiamy piosenki które stworzone są na podstawie wspaniałych ale prostych pomysłów. Kreatywność jest najważniejsza i jest zdecydowanie ponad wszelkimi technicznymi i muzycznymi możliwościami. Jeśli masz jeden wspaniały pomysł, nie potrzebujesz kolosalnej aranżacji by taki utwór dobrze sprzedać. Myślimy, że „Origo” Joci’ego Papai’a jest tego świetnym przykładem.

Hungary managed to get many good results in Eurovision recently. What do you think about Hungarian entries and which one do you like the most?

We love songs that use great but simple ideas. Creativity is the most important, it’s above all technical and musical details. If you have only one great, memorable idea, you don’t need to creat colossal arrangements for the song to “sell it”. We think that “Joci Pápai’s Origo” is a great example of this.

Co wiesz o Polsce i muzyce z tego kraju?

Mamy garstkę wspaniałych fanów w Polsce, którzy zawsze przyjeżdżają na nasze większe koncerty na Węgrzech. Zaprzyjaźniliśmy się i dlatego przyjechałem na koncert Bruno Marsa w Krakowie – w ten sposób zetknąłem się z polską muzyką i muszę przyznać, że ten kraj ma wielu utalentowanych wykonawców, którzy zasługują by świat o nich usłyszał. 

What do you know about Poland and our music?

Actually we have a bunch of nice Polish fans who always come to our bigger concerts in Hungary. We became very good friends – that’s why I visited Bruno Mars’ 24K Tour concert in Krakow – and that’s how I started to get in touch more with the Polish music industry and I have to tell you, that Poland has a lot of very talented artists who deserve worldwide recognition.

Jeśli Węgry wygrają Eurowizję to „bad boy’e” zmienią się w przykładnych gospodarzy konkursu?

No co Ty! Kto chciałby przyjechać do „dobrych chłopców z Budapesztu”? Czyż „Bad Boys” nie są bardziej ekscytujący? Haha! Tak czy siak bardzo byśmy chcieli powitać wszystkich w Budapeszcie!

If Hungary will win the Eurovision, will the bad boys of Budapest changed into the good hosts?

Come on! Who wants to come to the house of “Good Boys of Budapest”? Isn’t “Bad Boys of Budapest” more exciting? HaHa! Anyway, of course, we would love to welcome everyone in Budapest next year!

Odwiedźcie profil Peet Project na Facebooku i ich oficjalną stronę!

%d blogerów lubi to: