Eurowizja 2018: „Mercy” jest utworem Francji! Węgry i Litwa – kto triumfował? Dziś II półfinał w Rumunii, a w poniedziałek losowanie półfinałów i ogłoszenie kolejnej piosenki ESC 2018!

Francja zdecydowała! Madame Monsieur, faworyci widzów, jadą do Lizbony! Kto awansował na Węgrzech i na Litwie? Co czeka nas dziś w Rumunii? W poniedziałek kolejne emocje – losowanie półfinałów i ogłoszenie wyników preselekcji czeskich!

Po emocjonującej walce, bardzo wyrównanym głosowaniu jury międzynarodowego i zaskakującym rezultacie widowni ostatecznym zwycięzcą francuskiego „Destination Eurovision” został duet Madame Monsieur z utworem „Mercy”. Piosenka dostała 12 punktów od Bułgarii oraz Islandii i w głosowaniu komisji łącznie zdobyła 68 punktów, co dało jej 3. miejsce. Jurorzy postawili na Lisandro Cuxi (90 punktów, w tym pięć dwunastek), a na drugim miejscu znalazła się Emmy Liyana (82 punkty, w tym trzy dwunastki). U widzów Emmy była jednak tylko trzecia od końca, a Lisandro zajął 3. miejsce – obydwoje mieli niezwykle smutne miny gdy okazało się, że to nie oni zdobyli najwięcej punktów od widzów. Televoting wygrali Madame Monsieur i po dodaniu 118 punktów do wyniku jurorskiego okazało się, że to właśnie ich utwór triumfował. Drugie miejsce w głosowaniu widzów miał Malo’. W ostatecznej klasyfikacji Lisandro przegrał z Madame Monsieur różnicą 24 punktów, a trzecie miejsce miał Malo’. Emmy wywalczyła czwartą pozycję, a na kolejnych miejscach znaleźli się Igit, Max, Nassi i Louka.

Madame Monsieur to wokalistka Emilie Satt i producent Jean-Karl Lucas. Poznali się w 2008 roku, a pięć lat później postanowili stworzyć duet muzyczny. W 2015 roku wzięli udział w programie „Taratata”. Swój debiutancki album wydali w 2016. Może trudno w to uwierzyć, ale jest to pierwszy w historii duet, który będzie reprezentować Francję w Konkursie Piosenki Eurowizji. Po dwóch latach wysyłania utworów w dwóch językach, ten kraj wraca do śpiewania w całości po francusku.

Za nami także kolejne odcinki preselekcji węgierskich i litewskich. Zgodnie z przewidywaniami, drugi ćwierćfinał „A Dal” wygrali Gergely Danielfy z „Azt mondtad” oraz rockowa formacja AWS z „Viszlat nyar”. Zdobyli po 45 punktów. Awansowali też yesyes (43), Gabor Heincz Biga (43) i Odett (39). Peet Project otrzymali 36 punktów, nie zostali też wybrani przez widzów na szóstego zakwalifikowane – publika wskazała Savitu S (34 punkty od jury). Na Litwie trzeci odcinek wygrała Greta Zazza zdobywając 12 punktów od jury i 8 od widzów (502 głosy). Druga była Agne Michalenkovaite (7 od jury i 10 od widzów – 526 głosów), a trzeci Gabrielius Vagelis (10 od jury i 6 od widzów – 476 głosów). Sensacją okazała się jednak Živilė Gedvilaitė, której jurorzy dali tylko 2 punkty, ale widzowie przyznali maksymalną notę (621 głosów) i wokalistka awansowała dalej z 5. pozycji. Przeszli też Gerai Gerai oraz Vidas Bareikis. E.G.O. i Donata zakończyli rywalizację bez punktów.

To jeszcze nie koniec emocji! Dziś drugi półfinał w Rumunii, tym razem z miasta Timisoara, blisko granicy z Serbią. Spośród dwunastu kandydatów jedynie trzech awansuje do finału – o wynikach decydować będzie pięcioosobowe jury. O finał starać się będą dziś m.in. Miruna Diaconescu, Mihai Traistariu, Alessandro Danescu, Jessie Banes, Jukebox czy faworytka fanów Serena z utworem „Safari”. Podobnie jak tydzień temu, show zawierać będzie też ok. 30-minutowy Interval Act, w którym tym razem wystąpi też gwiazda zagraniczna – Neda Ukraden z Serbii. Półfinał rusza o 20:00 (czasu polskiego), transmisja telewizyjna dostępna na TVR1, TVRi, TVR Moldova, a Internecie za pośrednictwem platformy TVR+ >>TUTAJ<< (z listy kanałów należy wybrać TVRi). Konkurs potrwa do 22:50 (czasu polskiego).

W poniedziałek o 13:00 portal Eurovision.tv transmitować będzie ceremonię losowania półfinałów Eurowizji 2018. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, kraje będą kolejno wyciągane z poszczególnych koszyków. Polska będzie w szóstym (ostatnim) razem z Litwą, Łotwą i Estonią oraz Belgią i Holandią. Najlepszym rozwiązaniem dla nas byłoby wejście do tego samego półfinału z Belgią i Holandią. Dodatkowo rozlosowane zostaną przydziały półfinałów dla państw Big5 i Portugalii. Tutaj zdecydowanie najkorzystniej byłoby trafić na Wielką Brytanię, Niemcy i Włochy. Europejska Unia Nadawców już wcześniej zdecydowała, że w pierwszym półfinale wystartuje 19 państw, a w drugim 18. Uczestnicy konkursu „Bet And Win” Dziennika Eurowizyjnego typują, że Polska znajdzie się w II półfinale i w jego drugiej połowie (47,9%), po 20% głosujących obstawia pierwszy półfinał z drugą połową i drugi półfinał z pierwszą. Jedynie 12,1% uważa, że Polsce przypadnie początek pierwszego półfinału. Transmisja z ceremonii rusza w poniedziałek o 13:00 i dostępna będzie na Eurovision.tv oraz na YouTube.

W poniedziałek poznamy trzecią piosenkę na Eurowizję, bowiem Czesi zakończą swoje preselekcje internetowe i ogłoszą wyniki głosowania widzów. Międzynarodowe jury już wskazało faworyta – jest nim Mikolas Josef, który zapewne okaże się też zwycięzcą głosowania internautów (poprzez aplikację mobilną) i to ten 22-letni wokalista i model będzie nowym reprezentantem Czech. Typuje tak zdecydowana większość uczestników konkursu „Bet And Win”. Aż 89,4% graczy stawia na „Lie to me”.

%d blogerów lubi to: