Ciekawostki i statystyki dotyczące uczestników Eurowizji Junior 2017

Znamy już wszystkich uczestników Eurowizji Junior w Tbilisi! Pora więc na parę ciekawostek i statystyki z nimi związanych! Ana Kodra będzie czwartą reprezentantką Albanii w konkursie – kraj do tej pory nigdy nie wystawił na JESC mężczyzny. Od czasu powrotu na Eurowizję Junior, Albanki zawsze śpiewają wersje dwujęzyczne swoich utworów. Ostatni utwór bilingwalny, który wygrał Eurowizję dla Dzieci to propozycja włoska „Tu primo grande amore” z 2014 roku.

Chociaż Armenia wygrała JESC utworem w całości po ormiańsku, od momentu zwycięstwa w 2010 zawsze stawia na wersje dwujęzyczne. Nie inaczej będzie w tym roku. Misha jest trzecim solistą reprezentującym swój kraj podczas tej imprezy. Do tej pory jedynie pięciu solistów wygrało Eurowizję Junior – ostatni raz miało to miejsce w 2014 roku (Vincenzo Cantiello z Włoch).

Podobnie jak Albania, także Australia konsekwentnie stawia na dziewczęta. W przypadku tego kraju raczej trudno mówić o języku innym, niż angielski. W historii Eurowizji Junior dwukrotnie zwyciężały utwory zaśpiewane w całości w tym języku – oba pochodziły z Malty.

Białoruś co roku prezentuje spektrum talentów i języków. W tym roku Helena będzie piątą solistką reprezentującą swój kraj i dziewiątą, która swój utwór wykona w całości po rosyjsku. Białoruś dwukrotnie wygrywała JESC – raz z Ksenią i raz z Alexey’em, ale zawsze prezentowała wtedy piosenki rosyjskojęzyczne.

Od 2014 roku Cypr konsekwentnie prezentuje utwory dwujęzyczne. Nicole będzie czwartą solistką śpiewającą dla tej wyspy. Do tej pory sześć solistek wygrało Eurowizję Junior – pierwszy raz w 2004, ostatni raz rok temu.

Grigol z Gruzji będzie pierwszym śpiewającym (solo) chłopcem, który został wybrany do reprezentowania swojego kraju na Eurowizji Junior. Wcześniej chłopcy pojawiali się tylko w zespołach, np. Bzikebi, które wygrało konkurs w 2007 roku. Gruzini już trzeci rok z rzędu stawiają na utwór w całości po gruzińsku – do tej pory raz wygrali z gruzińskim, raz z wymyślonym językiem, a raz z wersją dwujęzyczną.

Irlandia dołącza do grona krajów stawiających w JESC na dziewczęce głosy. Muireann będzie trzecią solistką reprezentującą swój kraj. Podobnie jak przy poprzednich udziałach, utwory są prezentowane po irlandzku, chociaż ubiegłoroczna reprezentantka Irlandii zaśpiewała też fragment po angielsku. Do tej pory najlepszym językiem JESC jest…rosyjski. Piosenki w tym języku trzykrotnie wygrywały konkurs (w latach 2005-2007).

Chociaż Włosi swoją pierwszą wygraną zawdzięczają soliście, kolejne starty opanowały dziewczęta, a Maria będzie drugą z rzędu wokalistką samodzielnie reprezentującą swój kraj. Tylko jeden z utworów włoskich nie był wykonany na scenie w wersji wymieszanej z angielskim – w 2015 roku „Viva” zawierała jedynie włoski tekst i…marnie skończyła.

Macedończycy bardzo długo opierali się śpiewaniu po angielsku i „Dancing through life” jest dopiero drugim utworem w którym macedoński miesza się z angielskim. Mina będzie siódmą dziewczyną samodzielnie reprezentującą Macedonię.

Język maltański rzadko obecny jest na Eurowizji, a szkoda…”Dawra Tond” to dopiero druga propozycja śpiewana po angielsku i maltańsku, ale pierwsza, w której maltański jest tytuł utworu. Wcześniej Malta prezentowała fragment w języku narodowym w 2010 roku. Do tej pory konkurs wygrywały piosenki po chorwacku, hiszpańsku, rosyjsku, holendersku, ormiańsku, gruzińsku, angielsku, ukraińsku, włosku i…w języku pszczół.

Holenderska grupa Fource to jedyny zespół w tym roku! Po raz trzeci w historii Holandię na JESC reprezentują więcej niż dwie osoby, chociaż jedyne zwycięstwo przyniósł temu państwu solista. Po raz pierwszy, Holandia wysyła na Eurowizję Junior samych chłopców. Do tej pory tylko dwa zespoły triumfowały na Eurowizji Junior – obydwa pochodziły z Gruzji.

Polska, podobnie jak Albania, Australia i Irlandia, nadal stawia na dziewczyny. Do tej pory nasz kraj wystawił jeden żeński zespół i dwie solistki. Rok temu Polska po raz pierwszy miała na Eurowizji Junior utwór w dwóch językach.

Portugalia w tym roku wraca na JESC i po raz pierwszy w historii wysyła na konkurs dziewczynkę. Wcześniej kraj reprezentowało dwóch solistów. W tym roku w stawce konkursowej mamy 11 dziewcząt śpiewających solo oraz jeden dziewczęcy duet.

Polina z Rosji będzie szóstą solistką reprezentującą Rosję, zresztą wszyscy młodzi panowie śpiewający dla tego kraju samodzielnie znajdują się na dnie klasyfikacji generalnej rosyjskich reprezentantów. „Wings” będzie szóstym utworem Rosji prezentowanym na Eurowizji Junior w dwóch językach.

Jana i Ivana stanowią w tym roku jedyny duet w stawce, zresztą jest to też pierwszy duet reprezentujący Serbię, która wcześniej wysyłała na konkurs dwa zespoły i aż sześć solistek. Do tej pory jeden duet (także dziewcząt, a nawet bliźniaczek!) wygrał Eurowizję Junior – dokonały tego siostry Tolmachevy w 2006 roku.

Ukraina od 2011 roku konsekwentnie wplata angielski w swoje utwory eurowizyjne. Za drugim razem, gdy tak zrobiono, udało się wygrać konkurs, zresztą zwyciężczynią była Anastasiya, a takie samo imię nosi tegoroczna reprezentantka. Baginska będzie dziewiątą solistką śpiewającą dla Ukrainy na JESC.

%d blogerów lubi to: