Azerbejdżan ma reprezentantkę do Lizbony! A co z Holandią? Czy pauza Macedonii jest pewna? Znamy finalistów z Grecji?

Dzień po tym, jak Finlandia niespodziewanie ogłosiła nazwisko swojego reprezentanta (po raz pierwszy w historii wybranego wewnętrznie), dzisiaj swoją decyzję ws. wykonawcy podała telewizja Ictimai z Azerbejdżanu. Do Lizbony jedzie Aisel (Aysel Mammadova), 28-letnia wokalistka jazzowa z Baku. Wyboru dokonano wewnętrznie, a ponoć Aisel negocjowała z Ictimai swój udział w Eurowizji już od miesiąca. Tym samym znamy już trzecią uczestniczkę Eurowizji 2018. Być może wkrótce do listy nazwisk dołączymy reprezentanta Holandii. Najnowsze plotki kierują nas ku wokalistce Within Temptation – Sharon den Adel. Już parę lat temu zespół był typowany do reprezentowania Holandii, jednak wtedy nie zdecydowano się na ten krok by nie narazić się najbardziej zagorzałym fanom grupy. Poza tym muzycy nie chcieli grać z playback’u. Teraz sytuacja się zmieniła, bo Sharon działa też solo i zapowiada nowy projekt muzyczny. Czy będzie związany z Eurowizją? Przekonamy się wkrótce.

Kolejne kraje ruszają z przygotowaniami do Eurowizji 2018. Telewizja bułgarska potwierdziła, że reprezentant do Lizbony zostanie wybrany wewnętrznie, tak samo jak w latach 2016-2017. Póki co więcej szczegółów nie znamy, ale na pewno presja będzie spora, bo Bułgarom będzie zależeć na utrzymaniu świetnego poziomu i wyników, jakie osiągnęli w Sztokholmie i Kijowie. Tymczasem Mołdawia szykuje się do preselekcji narodowych. „O melodie pentru Europa” ma się składać z półfinału i finału, ale pełen regulamin i zasady nie są jeszcze gotowe. Zgodnie z najnowszymi danymi, aż 29 państw wybierze reprezentanta i/lub piosenkę poprzez preselekcje (stanowi to 69% wszystkich państw). Na pełny wybór wewnętrzny zdecydowało się 8 państw (19%), a pozostałe nadal nie są pewne – chodzi o Chorwację, Gruzję, Irlandię, Polskę i Hiszpanię. W przypadku Chorwacji prawdopodobny jest wybór wewnętrzny, z kolei Polska i Hiszpania (a może też Irlandia) powinny pójść w stronę selekcji narodowych.

Kolejne plotki ze Szwecji. W Melodifestivalen 2018 udział wziąć mają Méndez, Benjamin Ingrosso, Felix Sandman i Sigrid Bernson. Mendez startował w MF dwukrotnie, ale już bardzo dawno temu – w latach 2002-2003, a jego nowy utwór ma być czymś podobnym do przeboju „Despacito”. Benjamin zadebiutował w dorosłych preselekcjach w tym roku, zajmując 5. miejsce w finale. Felix to członek formacji FO&O, która zajęła w 2017 roku 11. miejsce w finale. Tym razem Felix ma wystartować samodzielnie. Sigrid, jako jedyna z tej grupy, nigdy nie uczestniczyła w Melodifestivalen, ale jej chłopakiem jest Samir Badran z duetu Viktor & Samir. Sigrid znana jest też z udziału w szwedzkim „Tańcu z Gwiazdami”, ale nie była tam gwiazdą, tylko…tancerką. W Szwecji póki co zbierane są plotki, a w Grecji nadawca ERT wybrał już pięciu finalistów preselekcji narodowych. W Internecie pojawiła się już lista, chociaż jest to spis nieoficjalny. O reprezentowanie Grecji mają powalczyć Areti Ketime, Chorostalites, Duo Fina, Gianna Terzi i Tony Vlachos. Finał selekcji planowany jest na drugi miesiąc nowego roku. A co ciekawego w San Marino? Wśród najnowszych zgłoszeń (mniej lub bardziej prawdziwych) mamy m.in. Lyndsay Pace z Malty, Angelikę Pushnovą z Białorusi, Judaha Gavrę z Izraela, Sandy C z Mołdawii, Sadę Vidoo z Danii (zapewne fake!) czy Sashę Bognibova z Mołdawii. Jest też kolejny Polak – Krystian Hałat.

Wyjaśniają się sprzeczności ws. udziału Macedonii w Eurowizji 2018. Tak jak podawano wcześniej, ten kraj ma szansę wzięcia udziału w konkursie, jeżeli rozmowy EBU z MKRTV oraz portugalskim nadawcą RTP przebiegną pomyślnie. Według wcześniejszych doniesień, na jednym z takich spotkań EBU miało znieść sankcje nałożone na telewizję macedońską, która wytłumaczyła, skąd wziął się dług – chodziło o znaczny spadek wpływów z abonamentu RTV. Zgodnie z treścią oświadczenia wysłanego do ESCtoday.com, przedstawiciele Unii mają nadzieję, że problem długu MKRTV zostanie rozwiązany jak najszybciej i nie widzą problemu, by Macedonię dodać do listy uczestników, jeżeli tylko czas na to pozwoli. Być może wszystkiego dowiemy się dopiero 29 stycznia, kiedy w Lizbonie odbędzie się losowanie półfinałów Eurowizji 2018.

3 komentarze

  1. To ta sama AISEL co śpiewała w duecie z Arashem? 😀 Czy w Azerbejdżanie wszyscy mają podobny pseudonim artystyczny? 🙂

    Polubienie

  2. Jak Benjamin i Sigrid się spotkają w Melodifestivalen, to będzie ciekawie, bowiem on z nią wygrał 3 lata temu szwedzki „Taniec z Gwiazdami” 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: