All Aboard – nowy slogan Eurowizji! Macedonia poza konkursem, Rosja powraca! Saara Aalto reprezentantką Finlandii

Macedonia jednak poza Eurowizją! Niestety, oficjalna lista krajów startujących w konkursie organizowanym przez Lizbonę nie zawiera Macedonii, o której już wcześniej mówiono, że nie będzie miała prawa do startu z powodu długów. Co prawda, ostatnie newsy były bardziej optymistyczne, ale nie były oficjalne. Dziś Europejska Unia Nadawców i RTP podały listę startujących państw – mamy 42 kraje, w tym powracającą Rosję. Będzie to 21. start tego kraju w Eurowizji – do tej pory Rosjanie raz wygrali (w 2008 roku), a od 2012 roku nie wypadli poza top10. Ostatnim reprezentantem był Sergey Lazarev z „You are the only one” – zajął 3. miejsce.

Podczas konferencji prasowej RTP ogłoszono też hasło i podlogo Eurowizji 2018. Sloganem jest „All aboard!” („Wszyscy na pokład”) co ma być symbolem mocnej więzi Portugalii z oceanem. W 2018 roku RTP wykorzystywać będzie więcej niż jedną grafikę jako logo Eurowizji – poza hasłem i głównym znakiem graficznym konkursu pojawią się różne elementy związane z oceanem w prostej formie obrazków. Czy jest to najlepsze logo w najnowszej historii konkursu? Raczej nie, ale wielu fanów docenia prostotę i jasny przekaz – w końcu jest to pierwsza Eurowizja w której ocean będzie pełnił tak wielką rolę.

Większą niespodzianką niż logo i slogan Eurowizji 2018 jest decyzja Finów o anulowaniu dotychczasowego formatu preselekcji UMK w zamian za wybór wewnętrzny Saary Aalto, laureatki 2. miejsca w jednej z edycji brytyjskiego X-Factora. Jej udział w tym programie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem rodaków i na pewno uczestnictwo w Eurowizji doprowadzi do wzrostu oglądalności konkursu, co jest dla YLE na pewno dobrą wiadomością. Preselekcje narodowe 2018 będą się teraz składać z trzech utworów, które Saara Aalto wykona. Ich premiera odbędzie się na początku roku, razem z teledyskami. Finał UMK zaplanowano już wcześniej na 3 marca.

%d blogerów lubi to: