Dziś wielki finał Eurowizji 2017 w Kijowie! O zwycięstwo walczyć będzie 26 reprezentacji w tym Polka – Kasia Moś, która zaśpiewa swój utwór „Flashlight” jako druga w kolejności. Konkurs poprowadzą Oleksandr Skichko, Volodymyr Ostapchuk i Timur Miroshnychenko, a gośćmi specjalnymi będą Ruslana (ESC 2004), Jamala (ESC 2016) oraz Onuka i Naofi. Pojawią się też m.in. Verka Serduchka oraz uczestnicy „The Voice of Ukraine”. W specjalnym filmiku zobaczymy zaś Mansa Zelmerlowa ze Szwecji.

Kto wystąpi?

Na scenie usłyszymy 26 wykonawców. Stawkę otworzy Imri Ziv z Izraela, później na scenie pojawi się polska reprezentantka – Kasia Moś. Zaraz po niej na scenę wkroczy białoruski duet Navi. Z numerem czwartym wystąpi sympatyczny Austriak Nathan Trent, a z piątym Artsvik z Armenii w folkowej prezentacji. Numer sześć to holenderskie trio OG3NE, a po nich usłyszymy taneczną formację SunStroke Project z Mołdawii. Z pozycji ósmej wystartuje Joci Papai śpiewający po węgiersku, a zaraz po nim zobaczymy jednego z faworytów – Włocha Francesco Gabbani’ego. Anja Nissen z Danii zaśpiewa jako dziesiąta, a z numerem jedenaście na scenie pojawi się jeden z faworytów bukmacherów – Salvador Sobral z Portugalii, który został ukarany przez EBU za noszenie bluzy z napisem „S.O.S. Refugees”. Dwunastka to Dihaj z Azerbejdżanu, a trzynastka to Jacques Houdek z Chorwacji, jedynego kraju b. Jugosławii, który zakwalifikował się do finału.

Drugą połowę stawki otworzy Isaiah z Australii, a zaraz po nim zaprezentuje się nieco fałszująca Demy z Grecji. Z pozycji szesnastej wystartuje Manel Navarro z Hiszpanii, a po nim widzowie zobaczą JOWST z Norwegii. Osiemnastka to ballada Lucie Jones z Wielkiej Brytanii, z kolei po niej na scenę wkroczy Cypryjczyk Hovig. Ilinca i Alex z powracającej Rumunii zaśpiewają z 20. pozycji startowej, a po nich na scenie położy się Levina z Niemiec. Gospodarze – Ukraińcy z O.Torvald – wykonają jedyną rockową piosenkę, a po nich na scenie zobaczymy Blanche z Belgii. Szwed Robin Bengtsson wystąpi jako 24., po nim zaprezentuje się kolejny faworyt – Kristian Kostov . Na koniec Alma z Francji z pięknymi wizualizacjami przedstawiającymi Paryż.

Jak głosować?

Głosowanie uruchomione zostanie po wszystkich piosenkach – zarówno start jak i koniec głosowania ogłoszony będzie przez prowadzących. W Polsce nie można głosować na Kasię Moś (z polskiego numeru telefonu), jednak jeśli nasi rodacy za granicą chcieliby wesprzeć „Flashlight” to wystarczy na czas głosowania przełączyć kanał na telewizję publiczną w danym kraju by sprawdzić jakie są numery głosowania na Kasię Moś. Dziś głosować mogą mieszkańcy wszystkich krajów uczestniczących w Eurowizji 2017. Polscy widzowie mogą oddawać swoje głosy na konkurentów Kasi Moś – numer telefonu podany zostanie na ekranie, przekaże go też Artur Orzech. Głosować można również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, o której prowadzący wspomną w trakcie show.

Kto jest faworytem?

Według najnowszych zakładów bukmacherskich największe szanse na zwycięstwo daje się reprezentantowi Włoch, ale bardzo wysoko oceniany jest też Portugalczyk i Bułgar. W top5 znalazły się też Belgia i Szwecja, a w czołowej dziesiątce pojawiają się kraje, które rzadko są tak wysoko oceniane – Wielka Brytania czy Chorwacja. Notowania nie dają Polsce zbyt wielu szans na wygraną – „Flashlight” jest aktualnie poza top20. Ostatnie miejsce ma Hiszpania. Wśród fanów także najczęściej mówi się o wygranej Portugalii, Włoch czy Bułgarii, ale wspominana jest też Armenia. Moimi osobistymi faworytami są Białoruś, Francja i Węgry.

Kasiu! Dziękujemy!

Kasia Moś wystąpi dziś jako druga i na pewno da z siebie wszystko, pomimo choroby, która męczy ją od paru dni. Wokalistka dzielnie przetrwała cały, bardzo intensywny okres przygotowań do konkursu – udzielała wywiadów, spotykała się z fanami, pozowała do zdjęć oraz występowała na wielu imprezach. Zawsze uśmiechnięta i pełna energii! Jej awans do finału dał wszystkim Polakom ogromną radość i wzruszenie – wokalistka wielokrotnie dziękowała też wszystkim miłośnikom Eurowizji za ogromne wsparcie, jakie otrzymała. Jej głównym celem było wejście do finału i to już się udało – teraz ważne jest tylko to, by wypaść jak najlepiej i zdobyć jak najwięcej punktów od widzów oraz jurorów by finał zakończył się dla nas szczęśliwie i bez niesmaku, jaki mieliśmy rok temu gdy Michał Szpak zajął 8. miejsce, ale głównie ze względu na wysokie miejsce w televotingu.

Transmisja pierwszego półfinału Eurowizji 2017 już od 21:00 w TVP1 i TVP Polonia oraz w Internecie na Eurovision.tv. Dodatkowo od 20:30 reportaż „Przed Eurowizją”, w którym zobaczycie mnóstwo relacji m.in. z Kijowa, nakręconych przez polską ekipę. Po półfinale portal Eurovision.tv transmitować będzie konferencję prasową zwycięzcy. Zapraszam też na grupę Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, gdzie wieczorem relacjonować będę wszystko to co dzieje się w Centrum Prasowym przed finałem. Będą też oczywiście reakcje po transmisji na żywo.

Przypominam też o możliwości oglądania Eurowizji w miejscach publicznych w Polsce:

Wszystkim czytelnikom życzę wielu emocji i wspaniałych wrażeń po półfinale!

Ze względu na ograniczony dostęp do Internetu i powrót do Polski, kolejne artykuły pojawią się zapewne dopiero w poniedziałek w ciągu dnia. 

Reklamy

One comment

 1. Biorąc pod uwagę ostatnich 4 zwycięzców Eurowizji, to tylko Mansa Zelmerlowa da się jakoś obronić. Reszta to totalny lewacki skandal i bezmóstwo.
  2014 – polityczny skandal, prowokacja i propaganda
  2015 – może być
  2016 – polityczny skandal, prowokacja i propaganda
  2017 – Portugalia rzuciła na Eurowizję niechlujnego goryla bez jakiejkolwiek piosenki, przesłania i scenicznej prezencji. A na drugim miejscu nudny Bieber.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.