Za nami pierwsza próba generalna finału Eurowizji – dzięki niej wiemy, jak wyglądać będzie show i jakie atrakcje przygotowali organizatorzy. Na początek defilada państw-finalistów, tym razem przy wykorzystaniu ciekawej oprawy graficznej. Dany wykonawca pojawi się na scenie w barwach flagi narodowej, później przejdzie przez środek sali (otoczony przez publikę) by dojść do Green Roomu. Będzie też nowy klip rozpoczynający – pokaże uśmiechniętych mieszkańców Ukrainy i mnóstwo…kulek znanych z logo tegorocznego konkursu.

Stawka konkursowa prezentuje się dość różnorodnie i kolorowo, chociaż coraz więcej słychać opinii, że 26 utworów w finale to trochę za dużo. W trakcie prezentacji konkursowych zaplanowano kilka przerw, podczas których będziemy oglądać m.in. wejścia Timura w Green Roomie czy śmieszny filmik z Mansem Zelmerlowem. Niestety Timur nadal wypada bardzo słabo, zbyt szybko czyta swoje „ciekawostki” eurowizyjne, przez co stają się one praktycznie niezrozumiałe dla widza. Wnoszenie i znoszenie wszelkiego rodzaju rekwizytów poszło dziś bardzo sprawnie – ekipa techniczna doskonale wywiązała się ze swojej pracy.

Głosowanie widzów rozpocznie Verka Serduchka, która pojawi się na scenie ze swoją mamą. Obejrzymy dwa skróty utworów, a także występy specjalne. Swój nowy utwór „It’s Magical / Ya lyublyu” zaprezentuje Ruslana – co ciekawe, wokalistka pracowała nad tą piosenką…12 lat. Świetnie wypadł występ ONUKA & NAOFI – będzie to pokaz nowoczesności i tradycji w ukraińskiej muzyce. Na scenie zobaczymy także Jamalę w nowej piosence „I believe in U”. Zgodnie z nową tradycją, swoje 5 minut będzie miała też zwyciężczyni Junior Eurowizji 2016 – Miriam z Gruzji. Pokazany będzie również zwiastun nowego konkursu EBU – Eurowizji Chórów.

Podczas pierwszej próby zaprezentowano też tablicę wyników, która nie różni się niczym od poprzednich. Podobnie jak rok temu, punkty pokazane będą w dwóch etapach. Najpierw nastąpi zbieranie punktów od jurorów ze wszystkich krajów (tylko najwyższa nota zostanie przekazana ustnie), a później zaprezentowane zostaną zbiorcze wyniki televotingu dla wszystkich krajów. W próbnym (skróconym) głosowaniu Polska zajęła 4. miejsce od końca w głosowaniu jurorów, ale od widzów otrzymała nieco wyższą notę, jednak ostatecznie zakończyła rywalizację na pozycji z drugiej części tabeli. Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia, bo głosowanie było udawane. W ostatecznej walce Norwegia wygrała pokonując Chorwację.

Próba jurorska rozpoczyna się o 21:00 i to na jej podstawie komisje ze wszystkich państw będą oceniać występy. W ten sposób utworzonych zostanie 50% całych wyników. Drugą połowę stanowić będą punkty od widzów z jutrzejszego televotingu. Transmisja audio próby jurorskiej dostępna będzie na Instagramie mikimico, a z „udawanego” głosowania z udziałem wszystkich podawaczy na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku.

Reklamy

One comment

  1. 26 państw za dużo? To dobre. Od momentu kiedy do konkursu dołączyły nowe państwa było wiadomo że stawka się wydłuży. Tak serio to o ile mamy więcej państw we finale {2-3}? Bez przesady. Skrócić etap występów Interval act i cały konkurs mamy o kilkanaście minut krótszy.Z drugiej strony wszystko zależy od organizacji show.

    Czy ktoś jeszcze myśli na poważnie o nowych państwach w Konkursie. Przecież jakże europejska Australia zabrała miejsce we finale Finlandii. Znowu pojawiają się głosy o światowizji. Nie rozumiem Europa ma swój konkurs z wieloletnią tradycją i chcą kombinować. To niech Ebu kombinuje . Za jakiś czas problem „długiego” finału rozwiąże się sam.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.