Portugalia wygrała Eurowizję 2017! Fani dziękują Kasi Moś!

Po emocjonującym głosowaniu zwycięstwo w Eurowizji 2017 odniosła Portugalia, kraj, który w tym roku powrócił do rywalizacji po rocznej przerwie, który długo czekał na swój ponowny awans i najdłużej wypatrywał pierwszego zwycięstwa czy chociażby miejsca w top5! To ogromna radość i wzruszenie dla Portugalczyków, których wczoraj w Centrum Prasowym nie brakowało. Portugalia była typowana do wygranej, chociaż praktycznie dopiero na 3 dni przed konkursem pokonała w notowaniach bukmacherskich Włochy, które cieszyły się statusem faworyta od lutego. Salvador Sobral za swoją balladę w języku portugalskim zdobył pierwsze miejsce zarówno w głosowaniu widzów jak i jurorów – łącznie uzbierał aż 758 punktów i pokonał Bułgarię oraz Mołdawię, które także weszły do top3. Kristian Kostov miał 615 punktów, a SunStroke Project już tylko 374. Co ciekawe, zarówno Bułgaria jak i Mołdawia debiutowały na Eurowizji 2005, gdy konkurs też odbywał się w Kijowie.

W czołowej piątce znalazły się (zgodnie z oczekiwaniami) Belgia ze Szwecją. Faworyzowane Włochy zajęły dopiero 6. miejsce, powracająca Rumunia była siódma. Na miejscu ósmym znalazły się Wegry, a na dziewiątym Australia, chociaż widzowie pokazali, że nie są zainteresowani propozycją tego kraju – „Don’t Come Easy” zajęło bardzo niskie miejsce w televotingu półfinału i finału. Na dziesiąte miejsce trafiła nowoczesna propozycja z Norwegii. Podobnie jak w Kijowie 2005, na ostatnich miejscach znalazły się kraje Big5 (Niemcy i Hiszpania) oraz gospodarz-Ukraina. Poznaliśmy też szczegółowe wyniki półfinałów – w swoich grupach wygrały Portugalia i Bułgaria, pod kreską były Gruzja i Serbia, a ostatnie w półfinałach Łotwa i San Marino.

Polska awansowała do finału z dziewiątego miejsca – pomogło wsparcie widzów, bo wg głosowania jurorów Kasia Moś powinna być na jedenastej pozycji i nie otrzymać przepustki do wczorajszego finału. W finale „Flashlight” uzbierało 23 punkty od jurorów (w tym najwięcej – 7 – od Bułgarii) oraz 41 od widzów (najwięcej – 10 – z Wielkiej Brytanii). Łącznie dało to 64 punkty i 22. miejsce, pokonując w finale nie tylko Niemcy, Hiszpanię i Ukrainę ale też Izrael. Polscy widzowie najwyżej ocenili Belgię, Portugalię i Bułgarię, z kolei komisja postawiła na Portugalię, Belgię i Holandię.

Kasia Moś po ogłoszeniu wyników spotkała się z fanami w Centrum Prasowym – podziękowała za wsparcie i zbierała gratulacje za świetny występ. Była bardzo zadowolona i radosna, co możecie obejrzeć na specjalnym nagraniu Dziennika Eurowizyjnego poniżej. Specjalne słowa podziękowania przekazała też wszystkim fanom Eurowizji w Polsce.

Już wkrótce na Dzienniku Eurowizyjnym specjalna analiza wszystkich wyników tegorocznej Eurowizji oraz szczegółowa historia Portugalii w konkursie. Nie zabraknie też najświeższych informacji na temat przygotowań do przyszłorocznego konkursu, najprawdopodobniej w Lizbonie. Więcej informacji na temat organizacji telewizja RTP ma podać w poniedziałek.

Wszystkim czytelnikom serdecznie dziękuję za śledzenie moich relacji z Kijowa i mam nadzieję, że będziecie z Dziennikiem Eurowizyjnym przez kolejny rok!

3 komentarze

 1. Kasiu, czekamy na Twoje koncerty i walczmy wspólnie o prawa zwierząt w naszym kraju! Jeszcze wiele do zrobienia, Eurowizja to tylko zabawa, której nie można brać na poważnie! 😉

  Polubienie

 2. Kasia dziękuje za piękne emocje. Za wspaniałe reprezentowanie naszego kraju. Zaśpiewałaś rewelacyjnie. Dzięki za kolejny finał dla Polski.

  Jury niestety kolejny raz z rzędu potraktowało nasz utwór lekceważąco{mały plus za półfinał tam dostaliśmy aż 50 punktów}. Wiadomo było ,że utwór jest trudny.Tym bardziej liczyłem na głosy jurorskie. Od tego niby jest profesjonalne jury. Zamiast profesjonalizmu z ich strony był kiepski standard {12 dla Grecji od Cypru i odwrotnie}. Z całym szacunkiem,ale jury za rok pewnie Polskę oceni podobnie. Od 2014 roku co rok wysyłamy coś innego i zawsze jest tak samo. „Flashlight” był bardziej jurorski, tym bardziej dziwi mnie ten wynik{23pkt}.

  Czyżby jurorzy faktycznie ocenili nasz utwór przez pryzmat ewentualnego głosowania widzów?????

  Nawet dobrze się stało ,teraz nikt nie zarzuci ,że Polska czerpie korzyści z televotingu.

  Televoting- 11 miejsce ,co prawda 41 pkt,ale miejsce przyzwoite. Tutaj za tę pozycję wielkie dzięki.
  Jak widać widzowie chętnie głosują na nasze propozycje ,raz lepiej,raz gorzej,ale głosują.

  Team Polska.

  Polubienie

 3. Hej, już wręcz nie mogę doczekać się następnych wpisów! A może tak poruszyć temat dotyczący finału i wpadek na nim, bo o ile dobrze kojarzę, chyba były jakieś obsuwki czasowe w finale i ogólnie jak była przygotowana Eurowizja 🙂 a dobrze byłoby o tym poczytać! Pozdrawiam serdecznie! Osobiście jestem dumny z Kasi!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: