Eurowizja 2015 – Monika Kuszyńska!

Ogromna niespodzianka 

Monika Kuszyńska tworzy historię Eurowizji

Podczas programu „Świat się kręci” ogłoszono, że na Eurowizję 2015 pojedzie Monika Kuszyńska, była wokalistka Varius Manx, od lat poruszająca się na wózku inwalidzkim po ciężkim wypadku samochodowym. Jej utwór „In the name of love” stworzył jej mąż – Kuba Raczyński, a tekst napisała sama wokalistka. Utwór przygotowany został specjalnie na Eurowizję, a inspiracją był slogan konkursu – „Building Bridges”. Ballada w angielskiej i polskiej wersji językowej znajdzie się na drugim albumie piosenkarki, który ma być wydany jesienią. Takiej decyzji nie spodziewał się nikt, a fani do końca byli przekonani, że do Wiednia pojedzie ktoś z czołówki polskich wokalistek. Póki co opinie o piosence wśród polskich i zagranicznych fanów są bardzo podzielone. Niektórzy chwalą pomysł wysłania niepełnosprawnej wokalistki, doceniają jej głos i utwór, ale inni uważają, że ballad i tak jest już za dużo, a ta niczym specjalnym się nie wyróżnia.

Byłam w szoku, bo myślę, że sama bym na taki pomysł nie wpadła. Na początku zaczęłam myśleć, czy to na pewno jest dla mnie, czy jestem dość dobra. W pierwszej chwili chciałam uciekać (…) Dopiero ta sytuacja, która zdarzyła się w moim życiu, uświadomiła mi, że jest podział między tymi światami. Myślę, że jestem takim mostem, który łączy te dwa światy. Moim marzeniem jest, żeby tych podziałów, które są sztuczne, nie było. Myślę, że z takim hasłem pojadę na Eurowizję” – powiedziała Kuszyńska w trakcie programu. „Jest bohaterką naszych czasów, taki powstaniec, kiedy o niej myślę, to nie narzekam, tylko biorę się do roboty” – mówi o niej Anna Dymna. „To człowiek wielkiej mocy. Pokazuje, że, choć nie można stanąć na nogach, można podnieść się i innym pomagać w podnoszeniu się.” – dodaje Juliusz Braun, dyrektor TVP. „Goście obecni w programie podkreślili, że po zeszłorocznym zwycięstwie Conchity Wurst o Eurowizji możemy myśleć w innym wymiarze, a konkurs może mieć przekaz społeczny. Zanim stało się jasne, że to właśnie Kuszyńska zaprezentuje Polskę w konkursie, Młynarska stopniowała napięcie.” – relacjonował portal Plotek. W ankiecie „Faktu” na pytanie czy Monika osiągnie sukces w Wiedniu 55% internautów twierdzi, że tak, a 45% jest innego zdania.

Był to pierwszy odcinek programu „Świat się kręci” w całości poświęcony Eurowizji. TVP przygotowała mnóstwo materiałów archiwalnych oraz ciekawe grafiki z uczestnikami konkursu, które ozdobiły studio. Agata Młynarka rozmawiała m.in. z eurowizyjnymi komentatorami, byłymi reprezentantami Polski – Donatanem i Cleo oraz z Mikołajem Dobrowolskim, szefem delegacji. O konkursie przeważnie mówiło się w samych superlatywach, chwalono produkcję show, a Donatan zachęcał wszystkich artystów, by zechcieli wziąć udział w tym wydarzeniu. Przypomnieliśmy sobie najciekawsze polskie występy, obejrzeliśmy przechodniów śpiewających eurowizyjne utwory, a nawet…humorystyczną scenkę z wykorzystaniem nagrań z obrad sejmu. Agata Młynarska stopniowała napęcie, podając kolejne wskazówki dotyczące wybranego wykonawcy. Obejrzeliśmy też wypowiedzi m.in. Jasia Meli i Anny Dymnej na temat Kuszyńskiej, a samą wokalistkę uroczyście zapowiedział dyrektor TVP. Monika szybko została otoczona przez grono dziennikarzy i fotoreporterów, a po „Świat się kręci” połączyła się też z prezenterem głównego wydania „Wiadomości”. Jutro o wyborze polskiej piosenki mówić się będzie m.in. w „Pytanie na śniadanie” czy „Teleexpressie”.

Należy pochwalić Telewizję Polską za wzorowe zachowanie tajemnicy. O wybranej wokalistce wiedziało bardzo małe grono osób, nawet część zaproszonych do „Świat się kręci” gości nie miała pojęcia, kto pojedzie do Wiednia. TVP udało się zaskoczyć też fanów ESC, których również nie zabrakło na widowni. Czy Monika osiągnie sukces? Czy Europa oceni ją za utwór czy może za historię i doświadczenie życiowe? Czy Polska będzie porównywana do Finlandii? O tym wszystkim dowiemy się pewnie niedługo, śledząc komentarze fanów zagranicznych, ich rankingi, jak i zakłady bukmacherskie.

Autor bloga pragnie podkreślić, że również do samego końca nie wiedział, że to Monika Kuszyńska będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Więcej na temat wyboru Polski przeczytacie w moim artykule na ESCbubble.com – TUTAJ

Polina z Rosji

Tak się (nieszczęśliwie) złożyło, że tego samego dnia co Polska, reprezentanta ogłosiła również Rosja. Do Wiednia pojedzie popularna wokalistka Polina Gagarina, która wykona tam popowy utwór „Sweet poison” autorstwa Filipa Kirkorowa, Konstantina Meladze, Dimitrisa Kontopoulosa i Antona Belyayeva, czyli „duże” nazwiska w tej branży. Premiera piosenki miała się odbyć już dzisiaj, ale została niespodziewanie przełożona, bez podania nowego terminu. Być może Rosjanie nie chcieli być tłem dla sensacyjnego wyboru Polski.

4 komentarze

 1. Ogromne zaskoczenie! Nikt się nie spodziewał, że to właśnie Monika zostanie wybrana. I tu brawa dla TVP, bo faktycznie udało im się to utrzymać w tajemnicy.

  Ogromnie się cieszę, że Monika będzie nas reprezentować – Artyska przez duże A, ma dobry głos, wie o czym śpiewa (czego niestety wielu uczestnikom ESC brakuje) i do tego przesympatyczna osoba. Najważniejsze jest jednak to, że ma bardzo dobrą piosenkę. Ballada na bardzo wysokim poziomie i bardzo emocjonalna, a do tego nie jest nudna, bo napięcie w niej cały czas rośnie. Bardzo mi się podoba fortepian w tej piosence. Jestem zachwycony całością i nawet jeśli Monika nie zajmie jakiegoś miejsca w Wiedniu, to mam satysfakcję, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

  Cieszę się ogromnie!!!! MONIKO WSZYSCY TRZYMAMY ZA CIEBIE MOCNO KCIUKI!!!

  Brawo też dla TVP za całkowitą zmianę w podejściu do ESC! Takie artykuły o podejściu TVP autor tego bloga mógł wcześniej pisać co najwyżej 1.04. SUPER 🙂

  Polubienie

 2. Monika Kuszyńska to bardzo dobry wybór.
  Cieszy mnie entuzjazm Moniki,jej podejście do konkursu.

  Jak oceniam szanse piosenki.
  W tym roku mamy dużo ballad,polska propozycja to kolejna ballada. Ballada klasyczna,nastrojowa i spokojna z prostym i ważnym przekazem.

  Monika wzbudzi zainteresowanie podczas konkursu.

  Myślę,że na scenie będziemy mieli tylko Monikę ,a kamery będą skierowane tylko na nią,prezentacja piosenki będzie prosta i czytelna żadnego szumu,żadnego deszczu,żadnych rekwizytów,tancerek itd.
  Monika i scena- to może się spodobać. Jury w tym roku może głosować na Polskę.

  Oczywiście wszystko zależy od wykonania piosenki,jestem dobrej myśli.
  Przesyłam Monice pozdrowienia i trzymam kciuki.

  Polubienie

 3. Myślę, że Polska może zająć 3. miejsce w drugim półfinale tegorocznej Eurowizji. Szwecja jest w tym roku nie do pobicia, Azerbejdżan to eurowizyjna potęga, więc to powinien również być bardzo solidny występ. Na zajęcie 3. miejsca prawdopodobnie nie zasłuży nikt, ale ktoś musi, więc myślę, że może to być Polska.

  Polubienie

 4. i dobrze nie zniósł bym Dody etc a tak fajna piosenka podobnie kapku do Within Temptation jak by gitara sie dodała.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: