Eurowizja: Próby techniczne. Francja, Włochy, Ukraina, Hiszpania, Wielka Brytania

Eurowizja: Pierwsze próby finalistów

Druga część dnia to próby finalistów, czyli państw z Big5 i Ukrainy. Każdy uczestnik ma 30 minut na ćwiczenia na scenie. Opisy prób pojawiają się na stronie Eurovision.tv, gdzie publikowane będą też zdjęcia. Dodatkowo warto zajrzeć na TikToka, gdzie znajdziemy krótki filmik z próby nagrany w arenie. Dziennik Eurowizyjny będzie zbierał informacje dotyczące występów i publikował je w tym artykule. Niemcy są już opisane w poprzednim artykule TUTAJ. O 20:00 live stream Dziennika Eurowizyjnego i Eurowizja.org na TYM kanale. Pełen terminarz z dzisiejszymi wydarzeniami znajdziecie TUTAJ.

Relacja z pierwszej części dnia (próby II półfinału od Danii do Belgii) dostępne TUTAJ.

  1. Eurowizja: Pierwsze próby finalistów
  2. Pop-artowa Wielka Brytania 🇬🇧
  3. Hiszpania stawia na występ z preselekcji 🇪🇸
  4. Tvorchi z czterema boxami na scenie 🇺🇦
  5. Marco Mengoni śpiewa do księżyca 🇮🇹
  6. Pięciometrowy cokół La Zarry 🇫🇷

[19:09]

Po niezwykle długim oczekiwaniu w końcu pojawiły się zdjęcia La Zarry z Francji! Widzimy dokładnie jak wygląda podwyższenie na którym stoi. Faktycznie jest dość wysokie, a przez część utworu przykrywa je tkanina, z której uszyta jest też suknia wokalistki. Pod koniec tkanina opada i widzimy kolumnę pełną lusterek. Dodatkowo w tle kolory Francji oraz opadające iskry. Pełna galeria Francji jest TUTAJ, a Hiszpanii TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Pop-artowa Wielka Brytania 🇬🇧

Ostatnia próba na dziś to Wielka Brytania, a występ Mae Muller ma być … pełen zabawy! Wokalistka ubrana w czarne spodnie i gorsetowy żakiet rozpoczyna występ na podwyższeniu pod ścianą LED-ową. Na ekranach ogromna grafika w stylu pop-art, która jest dobrze połączona z tym, co dziać się będzie na scenie. Dodatkowo widzimy tam twarz Mae podzieloną na dwie części, więc sama piosenkarka znajduje się jakby we własnej głowie. Ma to ponoć wyglądać jak sprytnie zrobiony klip. Na scenie czterech tancerzy w czerni. Mają bardzo dopracowany układ choreograficzny, najpewniej taki jak na pre-parties. Cały występ będzie świetnym zamknięciem stawki finałowej, bo Muller wylosowała 26. pozycję startową 13 maja.

[18:17]

Galeria zdjęć z próby Ukrainy pokazuje moc występu oraz świetne przygotowanie duetu. Cztery boxy wyświetlają m.in. twarz wokalisty. Całość utrzymana w chłodnych barwach, jednak z elementami kolorów ukraińskiej flagi. Na scenie jest też dwóch tancerzy, także ubranych na czarno. Fotografie zdecydowanie podwyższają temperaturę i wzbudzają oczekiwania. Cała galeria TUTAJ.

Corinne cumming / EBU

Hiszpania stawia na występ z preselekcji 🇪🇸

Hiszpania postawiła na występ znany nam już z Benidorm Fest. Dwie półokrągłe struktury z czerwonymi frędzlami na środku sceny, które tworzą krąg dla Blanki i jej pięciu tancerek. Oświetlenie czarno-czerwono-białe. Relacjonujący zwracają uwagę, że dzięki odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich elementów występ staje się bardziej intymny. Hiszpania jest wysoko notowana u bukmacherów i uważana jest też za jednego z faworytów fanów. Jak sobie poradzi i czy przebije ubiegłoroczny wynik Chanel?

[18:04]

Telewizja ukraińska pokazała kulisy przygotowań do próby Ukrainy i dzięki temu lepiej widzimy stroje Tvorchi.

[17:54]

Na Twitterze pojawił się spojler występu Włoch – jednak coś dzieje się na wizualizacjach w tle! Na scenie są też schody.

[17:44]

Fani z niecierpliwością czekają na zdjęcia z próby Francji. Póki co mamy tylko to:

[17:42]

Telewizja hiszpańska intensywnie relacjonuje pobyt Blanci Palomy za kulisami Eurowizji, zdradzając nie tylko jej strój, ale też ruchy sceniczne. Zdaje się, że wiele elementów zachowano z występu w Benidorm Fest.

[17:38]

Pojawiła się galeria zdjęć z próby Włoch. Nie widzimy na niej wizualizacji, a jedynie Marco stojącego na scenie pełnej dymu. Nie wiadomo jeszcze, czy strój, który miał dzisiaj, będzie faktycznym outfitem scenicznym. Galeria zdjęć dostępna TUTAJ.

Tvorchi z czterema boxami na scenie 🇺🇦

Tvorchi wykorzystują ścianę LED-ową i światła by stworzyć „potężny efekt”, dodatkowo wzmocniony czterema boxami, które mają na scenie. Te boxy również zapewniają tło członkom duetu. Panowie ubrani są na czarno, przy czym Jeffery ma dodatkowo złote elementy stroju. Ukraina nie jest wysoko typowana przez fanów Eurowizji, jednak u bukmacherów nadal utrzymuje się w ścisłej czołówce. Chociaż utwór dotyka tematu trwającej wojny, nie jest to aż tak namacalne jak w przypadku „Stefanii” grupy Kalush Orchestra, a reprezentanci Ukrainy nie stali się twarzami walki o pokój tak, jak w przypadku Kalushy. Z racji tego, że Ukraina jest współorganizatorem Eurowizji 2023, pozycja startowa w finale została jej już wylosowana. Będzie to numer 19. Kraj już dwukrotnie był organizatorem konkursu i zawsze wtedy osiągał niskie miejsca – w 2005 roku był 19., a w 2017 roku zajął 24. miejsce. Czy teraz przełamie złą passę?

Chloe Hashemi / EBU

Marco Mengoni śpiewa do księżyca 🇮🇹

Marco Mengoni wystąpił na dzisiejszej próbie w skórzanych spodniach i w srebrnej bluzce bez rękawów. W tle na LED-owych ścianach widać wirujące chmury oraz księżyc. Nic więcej na scenie się nie dzieje, bo i nie musi – w tym występie skupiamy się na wokalu, piosence i grze świateł. Marco także wylosuje swoją połówkę finału w sobotę 6 maja podczas rozmów TikTokowych z Timurem, a 12 maja pojawi się na konferencji prasowej uczestników z krajów Big5 i Ukrainy. Kraje finałowe będą też uczestniczyć w próbach generalnych półfinałów, do których są przypisane. W trakcie pierwszej i drugiej próby generalnej finaliści przećwiczą cały swój występ. Fragment z drugiej próby generalnej półfinału będzie wyemitowany w trakcie transmisji na żywo, a cały występ zaraz po tym dostępny będzie na YouTube. Ma to zapewnić równą ekspozycję krajów półfinałowych i finałowych.

EBU

Pięciometrowy cokół La Zarry 🇫🇷

La Zarra stoi na szczycie błyszczącego cokołu, ubrana w dopasowaną suknię wykonaną w całości z czarnych i czerwonych cekinów. Cokół to poruszająca się kolumna o wysokości … 5 metrów, która ma na sobie błyszczącą czarną tkaninę. Później ta tkanina znika, a cokół ma się zamienić w kolumnę. Na wizualizacjach pojawiają się barwy francuskiej flagi.Natychmiast umieśćmy to w Luwrze” – relacjonuje Eurovision.tv. Francja w tym roku świetnie radzi sobie w plebiscytach i głosowaniach fanowskich, a w „Naszym Faworycie” dotarła do 4. miejsca i była najwyżej ocenionym krajem z Big5. Znajduje się też na 4. miejscu w notowaniu bukmacherskim dotyczącym zwycięzcy Eurowizji 2023 i ma 5% szans na Grand Prix. Dodatkowo ma 39% szans na zajęcie najwyższego miejsca spośród krajów Wielkiej Piątki. O tym, w której połowie finału La Zarra wystąpi dowiemy się w sobotę podczas spotkania na TikToku z Timurem. Dodatkowo reprezentantka Francji weźmie udział w konferencji prasowej Big5+Ukraine 12 maja w Centrum Prasowym.

%d blogerów lubi to: